Sağlık Bakanlığı’ndan Şiddete Karşı Yeni Sistem Geliyor!

TBMM'de Bu Hafta Hangi Konular Gündemde?

TBMM’de Bu Hafta Hangi Konular Gündemde?

Sağlık çalışanlarının şiddete karşı korunmasını sağlayacak olan bu sistem, sektördeki şiddet olaylarına etkili bir şekilde müdahale etmeyi hedefliyor. Sağlık Bakanlığı’nın aldığı bu önlem, hem hekimlerin hem de diğer sağlık çalışanlarının güvenliğini artırarak sağlık hizmetlerinin daha etkin ve sorunsuz bir şekilde sunulmasına yardımcı olacak.

Sağlık Bakanlığı’nın yeni sistemi!

Son bilgilere göre, Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarını korumak amacıyla yeni bir sistem üzerinde çalışıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Özellikle hastanelerde görevli emniyet personeli ve güvenlikçi sayısını arttırmayı hedefliyoruz. Bu, en temel işlerimizden biri” diyerek, personellerin emniyet ve güvenliğini artırmak için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Yeni sistemin, beyaz kod öncesi bir ara uyarı ve ön haber sistemini içerdiği ifade edildi. Beyaz kod durumunda adli ve kolluk sürecinin derhal başlaması anlamına gelen bu sistem, şiddet eylemi riski bulunması veya daha önce şiddet uygulamış birinin olma olasılığı durumunda önceden bir uyarı verilmesini amaçlıyor. Bakan Koca, hastane emniyetini, güvenliğini ve ilgili idarecileri devreye sokacak bu uyarı sistemi üzerinde çalıştıklarını belirtti. Koca, şimdi bu sistemin artık devreye gireceğini duyurarak, sağlık çalışanlarını korumak için yapılan bu çalışmaların önemine vurgu yaptı.

Personelleri koruyacak sistem detayları…

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen bu sistemi kullanan her sağlık çalışanı şiddete maruz kaldığı anda sistemden şiddetin riskine göre (daha azsa gri daha çoksa beyaz) koda basarak hemen hastane idaresini ve özel güvenlik görevlilerini haberdar edebilecek. Beyaz kod uyarısında yani şiddetin daha büyük risk içerdiği durumunda İçişleri Bakanlığı ile yürütülen çalışmalarda hastanelere özel olarak görevlendirilecek özel güvenlik ve kolluk kuvvetleri tarafından anında müdahale edebilecekler.

Bununla beraber daha önce gri veya beyaz kod almış kişiler sisteme tanımlanabilecek. Bu kişiler farklı herhangi bir sağlık kuruluşunda hizmet almak istediğinde daha önce gri veya beyaz kod aldığı görülecek ve ona göre tedbirler alınabilecek.

Başa dön tuşu