Sağlıklı Beslenme ve Cinsel Yaşam

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) cinsel sıhhati “cinsel ömrün bedensel, ruhsal, zihinsel ve toplumsal açıdan bir bütün olarak ele alınması yoluyla kişilik, irtibat ve sevginin olumlu tarafta zenginleşmesi ve güçlenmesi olarak tanımlanmaktadır. Ayrıyeten cinsel sıhhat, ferdî sıhhatin değerli ve olumlu bir istikameti olarak ele alınmaktadır. Sağlıklı bir toplum için gençlerin ve olağan olgunluk çağındaki bireylerin cinsel sıhhatini korumak ve geliştirmek bilhassa değerlidir. Cinsel sıhhat eğitimi ve bu emele ulaşmak için beslenme eğitimi değerli ve tesirli bir adımdır.

Üreme ve cinsel sıhhat sorunları, gençlik periyodundan başlayarak ömür boyunca yaşanan sıhhat sıkıntıları içinde değerli bir yer tutmaktadır. Buna rağmen, gençlerle birlikte toplumun üreme sıhhati meseleleri son yıllara kadar ihmal edilen bir husus olmuştur. Üreme sıhhati kavramını dünya ülkelerinin gündemine yerleştiren 1994 Kahire Memleketler arası Nüfus ve Kalkınma Konferansında bu hususun değeri vurgulanmış ve yapılması gerekenler konferansın aksiyon planında yer almıştır. Gençlerin cinsel sıhhatini müdafaa ve geliştirme gayesine yönelik olarak konferansın hareket planında yer alan aktivitelerden biri de, cinsel sıhhat eğitimidir.

Cinsellik, ömrün doğal ve sağlıklı bir kesimidir. • Cinsellik tüm insanlara mahsustur. • Çocuklar cinsiyeti gözetilmeden sevilmeli ve itinayla bakılmalıdır • Cinselliğin bedensel, etik, ruhsal ve toplumsal boyutları vardır. • Her insan özneldir ve pahalıdır. • Bireyler çeşitli yollarla cinselliklerini tabir ederler. • Bütün cinsel kararların tesirleri ve sonuçları vardır. • Bütün bireylerin sorumlu cinsel seçimler yapma hakkı ve sorumluluğu vardır. • Cinsel ömür zorlama ve istismardan uzak olmalıdır. • Ebeveynler çocuklarının cinsel hususlardaki birinci eğiti cileridir. • Toplumda cinsellikle ilgili var olan farklı kıymet ve inançlara hürmet duyulmalıdır. • Cinsel aktivitenin ertelenmesi, istenmeyen gebelik ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesinde kıymetli bir yoldur. • Cinsel ömrü olan genç insanların sıhhat bakım hizmetleri hakkında bilgiye gereksinimleri vardır.

Bir ülkede cinsel sıhhat eğitimlerini başlatmanın yanı sıra, bu programları bilimsel prensiplere uygun bir biçimde yapılandırmak, sonuçlarını kıymetlendirmek ve bu sonuçlan programların niteliğinin geliştirilmesinde kullanmak kıymetli evrelerdir. Bilimsel prensiplere uygun yapılan değerlendirmeler, gençlerin cinsel sıhhatini geliştirmeye yönelik farklı yaklaşımlarını ne derece tesirli olduklarını göstermesi açısından değerlidir. Bu durum, şimdi okullarda cinsel sıhhat eğitimlerinin uygulanmadığı, lakin buna yönelik uğraşların giderek arttığı ülkemiz için de geçerlidir.

Sıhhat ve ömür açısından birinci olarak dikkat edilecek konu olan beslenme, insanın ömür döngüsünün göstergesi olan cinsel istek yani libido için son derece önemli… Cinsel gücün aktifliğini sürdürebilmek için protein ve aminoasit tüketimine dikkat edilmesi gerekiyor. Daha sağlıklı ve daha keyifli ömür içerisinde daha kaliteli bir cinsel hayat için afrodizyak ve antioksidan tesirleri olan yiyeceklerin de yer alması gerekiyor.

Bir efsaneye nazaran, Yunan Aşk Tanrıçası “Afrodit”, her gece birlikte olduğu seçilmiş erkeklere, onların cinsel gücünü artırıcı ve uyarıcı bitkisel içecekler ve karışımlar hazırlamaktaymış, işte bu nedenle cinsel uyarıcı tesiri olan karışımlara “afrodizyak” ismi veriliyor. İnsan bedenine ağız yoluyla yahut sürülerek dışarıdan alınan ilaç, hormon yahut bir ekip hususların cinsel hareketler üzerinde muhakkak uyarıcı ve haz verici tesirleri olabiliyor, bunlara “afrodizyaklar” deniyor. Tüm hücrelerle birlikte cinsel sistemi güçlendirip canlandıran ve organik fonksiyonları destekleyen bu hususların tesirleri iki halde oluyor. (1) Kimi hususlar cinsel istek üzerinde tesir yaparak cinsel tutkuyu ve ihtirası arttırıyor. (2) Kimi hususlar ise yalnızca cinsel organların fizikî yansılarını farklılaştırarak erkeklerde sertleşmeyi kolaylaştırıyor, bayanlarda ise ıslanmayı ve cinsel organlara giden kan akımını arttırıyor. Dölyatağını güçlendirici bitkilere örnek olarak; aslanpençesi, civanperçemi, çobançantası, ökseotu, sarı kantaron, kediotu kökü, mayıs papatyası, hayıt meyvesi, aslankuyruğu, keçisakalı verilebiliyor.

İktidarsızlık ve infertiliteyi (kısırlığı) önlemede günümüzde arjininden güçlü bir beslenme formu önerilmekte ki susam, bezelye, yerfıstığı, jelâtin, yürek ve yumurtada bulunmakta.

Lösin amino asidini içeren (cinsel ağırlaşmayı engelleyen yorgunluk hissini önlemede önemli) süt, yerfıstığı, balık, et, peynir, yumurta, bezelye, soya fasulyesi, buğday özü ve yeşil sebzelerde yer almaktadır.

B1 vitamini (Tiamin),tahıllardan arpa,buğday ve ruşemde, beyin, yürek, süt, karaciğer, istiridye, nohut, bezelye, pirinç, soya fasulyesi, ve yoğurt, istiridye, yeşil zerzevat, mantar, buğday özünde bulunan “B2 vitamini” (Riboflavin) yaşa uygun oranlarda hesaplanarak yeteri kadar beslenme planlarında yer alabilir.

Bayanlarda vajina kaslarının esnekliği ile hareketliliğinin oluşumunu, erkeklerde ise cinsel aktifliği artırmak için yumurta, sardalye, pirinç, peynir, ayçiçeği çekirdeğinde bulunan “methionin”, cinsel yoğunluğu artırmak ve cinsel isek uyandırmak için yeşillik ve susamda bulunan “triptofan” ve balıklarda bulunan “B12 vitamini”, sperm hareketliliğini artırmak ve adrenalin salgısını yükseltmek için susam, yulaf, yumurta, peynir ve karaciğerde bulunan “fenilalanin”, her iki cinste kas zayıflığı ve salgı bozukluğun önlemek, bayanlarda hamilelik devrindeki cinsel isteği artırmak için buğday özü, soya fasulyesi, pamuk tohumu, keten ve bunları yağlarında bulunan “E vitamini” de yeterli-dengeli ve gereksinim kadar günlük beslenme planlarında bulunmalıdır.

Erkeklerde testosteron ölçüsünün artması ve meni üretimi için süt eserleri, deniz eserleri, turp, enginar, kivi, avokado, böğürtlen, muz, karaciğer ve marulda bulunan “çinko” ve erkekte kısırlığı, bayanda ise orgazm bozukluklarını önlemek için yeşil zerzevat, sarı renkli meyveler, dana ve tavuk ciğerinde bulunan “A vitamini”nin tekrar ihtiyaç kadar ( ferdî ayrıcalıklar göz öünüde tutularak ) alınmasında yarar var. Çilek, fındık, zencefil, ceviz, bal, yulaf ezmesi, çikolata, yumurta üzere yiyeceklerin de menülerde yer alması sağlıklı bir cinselliğin vazgeçilmezleri ortasında yer alıyor

İstikrarlı, kâfi – çeşitli beslenme ve nizamlı idmanlar sağlıklı, tatminkâr bir cinsellik ve memnun ömrün vazgeçilmez modülleri.Yenilen yemeklerin davranışlara, niyetlere, hayatla ilgili kararlara ve cinsel yaşama direkt tesiri asla unutulmamalı.Tabii bu kadar anlattıktan sonra bir de tanım vermekte yarar var.

Harem Kebabı:
4 adet patates, yarım su bardağı süt, 250 gram dana kuşbaşı et, 1,5 yemek kaşığı biber salçası, 1 yemek kaşığı domates salçası, kekik, tuz, karabiber, 2 yemek kaşığı tereyağı ve 1/4 kaşık zeytinyağı. Daha sonra materyallerin üzerini geçecek kadar su koyup tencerenin ağzı kapatınız. Kebaba isteğe ve damak tadına bağlı olarak sarımsak, fesleğen, çakşır kökü, kekik ve nane üzere çok özel afrodizyak baharatlar da eklenebilir. Yaklaşık yarım saat sonra denetim edililerek et suyunu çektiğinde ve kıvamlı bir görünüm aldığında altını kapatınız..Bir taraftan patatesleri haşlayınız. Daha sonra haşlanan patatesleri bir kapta tereyağı,az tuz ve sütle eziniz, en son püre servis tabağına alınarak üzerine et, sosuyla birlikte ek ediniz, afiyetle tüketiniz..Herkese ruhsal, bedensel, toplumsal ve cinsel olarak sağlıklı günler dileğiyle…

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu