Sağlıklı bir kış için beslenmenize dikkat edin

Soğukları uygunca hissettiğimiz şu günlerde kâfi ve istikrarlı beslenmenin sağlanması hastalıklara yakalanmamak; hasta olduysak bile çabuk güzelleşmek açısından çok büyük ehemmiyet taşır.

Kış aylarında havaların soğuması ile birlikte daha kalorili, daha yağlı; daha şekerli besinleri tüketme eğilimi daha fazla olmaktadır. Havanın soğuk olması nedeniyle dışarıda geçirilen vaktin daha kısıtlı olması metabolizmayı yavaşlatır. Doğal sonuç olarak günlük alınan kalori ölçüsündeki artış ve hareketsizlik beden tartısında istenmeyen artışlara neden olabilir. Kışın giydiğimiz kalın kıyafetler nedeniyle fazla kilolarımızı rahatlıkla kamufle edebiliriz. Bu nedenle istediğini yeme içme konusunda daha rahat davranabiliriz.

Kışın kilonuzu denetim altında tutmanıza yardımcı olacak altı altın kural :

  1. Öğün atlamayın: Metabolizmamızın yavaşladığını biliyoruz. 3 ana öğün 3 orta öğün kuralına dikkat ettiğinde metabolizmanı hızlandırmaya yardımcı olursun. Bu öğünlerde her besin kümesinden çeşitlilik sağlamak hem bağışıklığını kuvvetlendirip seni hastalıklara karşı müdafaaya yardımcı olur hem de kilo denetimine yardımcı olur.
  1. Vitamin-mineral desteği: Kış aylarında bol meyve ve zerzevat tüketmek bedenin savunma sistemini güçlendirir. Bilhassa C vitamini içeren zerzevat ve meyvelerin antioksidan özelliklerinden faydalanmak için öğünlerde içinde farklı renklerin olduğu bol salata tüketmek çok kıymetlidir. Orta öğünlerde tercih edilecek mevsim meyvelerinin yeniden C vitamini açısından güçlü olanlardan tercih edilmesi daha uygun olacaktır. Bunların başında portakal, mandalina, greyfurt, kivi gelmektedir. Bunları meyve suyu olarak da tercih edebiliriz. Lakin bu meyvelerin kesildiği andan itibaren C vitamini ölçüsünün azaldığı unutulmamalıdır. Bu nedenle çabucak tüketilmesi daha uygun olacaktır. Meyve suyu formunda tüketiminin posa alımını azalttığı bu nedenle bağırsak hareketleri yavaş olan şahısların posa alımını arttırmak açısından meyve olarak tercih etmesi metabolizmayı hareketlendirmesi açısından daha sağlıklıdır.
  1. Ara öğün kaide: Kış aylarında yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmanın en yeterli yollarından biri orta öğün eklemektir. Orta öğünlerde meyve tercih edilebileceği üzere fındık, ceviz, badem üzere kuru yemişler E vitamini içeriği sayesinde bağışıklığı kuvvetlendirir. Yağ içeriği nedeniyle bu besinlerin denetimli kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.
  1. Kışın sıcacık bir çorbaya kim hayır diyebilir: Kış aylarında sebzelerle zenginleştirilmiş sıcacık bir çorba insanın içini ısıtmaya yardımcı olur. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta içerisine eklenen şehriye, pirinç, bulgur, un üzere karbonhidrat kaynakları nedeniyle ekmeğimizi azaltmamız gerektiği. Kalorisi düşük olarak kabul ettiğimiz çorbayı kremalı olanlardan tercih etmemekte yarar var.
  1. Hareket olmazsa olmaz: Kış aylarında beden yükünün denetiminin sağlanmasında en kıymetli öge hareketli olmaktır. Hava kaideleri nedeniyle açık havada spor yapılmayacağı aşikar. İmkan dahilinde ise bir spor salonuna yazılmak; meskende internetten izleyerek yapılabilecek kolay idmanlar yapmak , günlük 10000 adım atmaya çalışmak yapılabilecekler ortasında sayılabilir.
  1. Su içmeyi ihmal etme : Suyun en değerli misyonlarından biri beden ısısını istikrarda tutmaktır. Tıpkı vakitte bedenden toksinlerin atılmasına da yardımcı olur.Bu nedenle günlük su tüketiminin 2 litrenin altına düşürülmemesi çok kıymetlidir. Su içmekte zorlananlar sıvı desteği olarak ıhlamur, adaçayı, kuşburnu üzere bitki çaylarını tercih edebilirler
Başa dön tuşu