Sağlıklı Kilo Vermenin Temel Kurallarına Dönüş

Kilo vermek ile ilgili yüzlerce yol olsa dahi devam etmek birçok vakit zorlayıcıdır. Uzun uzaklık için sağlıklı bir kiloyu müdafaanın anahtarı istikrarla ilgilidir.

İşte dikkat etmeniz gereken birtakım noktalar

  • HER BESİN KÜMESİNDEN SAĞLIKLI SEÇİMLER YAPIN

Vücudunuzun gün boyunca ona güç ve mikro besin ögeleri sağlaması için gerçek besinlere gereksinimi vardır. Gereksiniminiz olanı almanın en âlâ yolu çeşitli besin kümelerinden içeriği güçlü besinler almaktır.

Tabağınızı oluştururken yahut bir sonraki seyahatinizde beslenme planınızı oluştururken şunları göz önünde bulundurun;

Meyve ve sebzeler hem düşük kalorili hem de vitamin, mineral ve fitobesin içeriği bakımından epeyce güçlü kümelerdir.

Tam tahıllar daha uzun müddet tok hissetmenize yardımcı olacak diyet lif içermektedir. Beyaz ekmekleri ve makarnaları tam tahıllı versiyonları ile değiştirin. Tam tahıllı ekmek, bulgur pilavı, karabuğday, kepekli makarna alternatiflerini tüketme alışkanlığı edinin.

Az yağlı süt, yoğurt ve peynir bedene protein, kalsiyum ve D vitamini sağlamaktadır.

Et, kümes hayvanları deniz eserleri, kurubaklagiller, mercimek ve soya içeren besinler protein kaynaklarıdır. Kasları onarmaya ve kas imaline yardımcı olmaktadır. Doymuş yağları sınırlamak için kızartılmış hali yerine ızgara yahut fırınlama metodunu tercih edin.

  • BESLENME PROGRAMINIZI BESİN İÇERİĞİ GÜÇLÜ OLACAK FORMDA DİZAYN EDİN

Porsiyon denetimini sağlamak, küçük porsiyonlarda beslenmek işe fayda bir usul olarak görülmektedir fakat porsiyonunuzun hangi besin kümelerini içerdikleri epeyce ayrıştırıcı bir noktadır.

İlave şeker ve katkı hususları içeren, doymuş yağ içeriği yüksek besin küçük porsiyonlarda olsa dahi epeyce fazla kalori kazanımına sebep olabilmektedir.

Canınız tatlı çektiğinde evvel meyve tüketimini deneyin. Meyveler hem doğal şeker kaynaklarıdır hem de şeker içeriğinin yanısıra antioksidanlar, vitaminler, mineraller ve lif içerirler.

Canınız atıştırmalık bir şeyler istediğinde fındık, badem, ceviz yahut tam tahıl krakerleri yahut avakado deneyin. Doymamış yağlar güzel kolesterolünüzü arttırmayı sağlamaya yardımcı olabilir. Yalnız, porsiyon denetimine dikkat etmekte fayda var.

Tüm bu denemelere karşın hala canınız tatlı mı çekiyor? Denetlemenin anahtar olduğunu unutmayın ve küçük bir porsiyon tatlı tüketimi yapın.

  • DENGELİ BESLENME VE FİZİKÎ AKTİVİTE

Yeme sisteminiz güç dengelemenizi sağlayan bir etkendir, öteki etken ise fizikî aktivitenizdir.

Sağlıklı bir istikrar bulmak, gününüze fizikî aktiviteyi uydurmak demektir. Genel sıhhat için, her gün 30 dakika orta şiddetli aktiviteyi hedefleyin. Kilo vermek için, günde 60 ila 90 dakika boyunca fizikî olarak faal olmanız yahut daha ağır aktivitelere katılmanız gerekebilir. Öğlen tatilinde 15 yahut 20 dakikalık bir yürüyüş yapmayı yahut gayenize ulaşmak için özel bir aktivite programı uygulamayı deneyin.

Başa dön tuşu