Sağlıklı Kilo Yönetimi Programı

Günümüzde en sık görülen sıhhat sorunlarının başında obezite geliyor. Elde edilen datalara nazaran bugün dünyada 2 milyarı aşkın obez birey var ve dünyadaki obez birey sayısı, açlık hududunda yaşayan kişi sayısını aşmış durumda.

Dünyayı tehdit eden bir hastalık haline gelen obezitenin gelecek yıllarda %40 oranında artacağı da bilinen gerçekler ortasında.

Obezite gelişiminde birçok faktörün rol oynadığı bilinmektedir. Bu faktörler ortasında genetik, doğuştan gelen yahut sonradan oluşan birtakım hastalıklar, çevresel ve toplumsal şartlar yer almaktadır. Obezitenin bu kadar yaygınlaşmasının temel nedeni ise çevresel ve toplumsal şartların vakit içinde değişmiş olmasıdır. Süratle gelişen teknoloji ve kent hayatı nedeni ile şahısların hayat şeklinde değerli değişiklikler olmuştur. Ulaşım araçlarının yaygınlaşması, teknolojik araçların gelişimi ile fizikî hareketliliği azalan, besin endüstrinde yaşanan gelişmeler ve besine ulaşabilirliğin artması sonucunda güç alımının artması günümüzde obezitenin artmasının temel nedenlerini oluşturmaktadır.

Obezite, bedende güç istikrarının bozulması ile oluşur. Bedene besinlerle alınan gücün, fizikî aktivite ile harcanan güçten fazla olması durumunda beden yükü ve beden yağ dokusu artar. Ülkü kilodan uzaklaşma ve bel etrafının kalınlaşması ise kimi kronik hastalıklara davetiye çıkartır.

Obezite; vücutta yer alan bütün sistemleri olumsuz tesirler. Sirkülasyon sisteminde oluşan bozulmalara bağlı olarak hipertansiyon, kan lipitlerinde oluşan değişikliklere bağlı olarak koroner arter hastalıkları ve yarattığı insülin direncine bağlı olarak diyabet (şeker hastalığı) görülebilir. Obezitenin birçok hastalık ile kontağı olduğu bilinmektedir. Obezite, deride çatlaklara sebep olarak cilde ziyan verir. Astım, horlama ve apne üzere teneffüs sistemi sıkıntılarına yol açabilir. Kemik ve eklem sisteminde osteoporoz yahut osteoartrit üzere problemlere ve kolon, göğüs üzere kimi kanser tiplerine yakalanma riskini arttırır. Fizikî görünümdeki değişiklik bireyi ruhsal olarak da etkilediği üzere fazla kilo toplumsal hayatımızı da olumsuz etkilemektedir. Ayrıyeten verimliliğimizi ve performansımızı da azaltır.

Sağlığın korunması ve geliştirilmesinde, kilo idaresi kıymetlidir. Ülkü kilonun korunması, beden yükü fazla ise kilo kaybının sağlanması ve ulaşılan kilonun denetiminde sağlıklı beslenmenin ve şahsa özel diyet programlarının aktifliği tartışılmazdır. Bu noktada maksadımız yalnızca fazla kiloları verdirmek değil birebir vakitte verilen kiloların geri alınmaması için muhafaza programlarıyla bireyin eski hayat usulüne dönmesini engellemektir.

Sağlıklı kilo kaybını sağlamada tedavi üç basamaklıdır. Şahsa özel beslenme programı, kişinin özelliklerine uygun idman programı ve davranış değişikliği tedavisi bu üç basamağı oluşturur.

Başa dön tuşu