TOK TUTAN 10 DİYET DOSTU BESİN

Yüksek lif içeriği olan besinler, midemizde daha fazla hacim kaplayarak daha kolay doygunluk hissi oluşturur. Ayrıyeten bağırsaklardan yavaş emildiği için de kan şekerini süratli yükseltmez böylelikle daha geç acıkmamızı sağlar ve kan kolesterol düzeyini istikrarda meblağ. Posalı besinlerin sindiriminde beden daha fazla kalori yakar ve bu da kilo kaybını dayanaklar.

Tokluk sağlayabilecek bir öteki besin kümesi da yağlardır. Sağlıklı ve kaliteli yağlar sindirimi güç olduğu için tokluk hissini uzatır. Ayrıyeten immün sistemimizi de takviyeler. O vakit “Açlık hissimle baş edemiyorum”, “Sürekli yemek yemek istiyorum”,” Geceleri sık sık acıkıyorum” diyenler, diyet yaparken aç kalmayın diye sizin için seçtiğim lif içeriği yüksek, sağlıklı yağ içeren sizi hem uzun mühlet tok tutacak hem daha zinde hissettirecek diyet dostu 10 besin

1.KAHVALTIYA YULAF EKLEYİN

Yüksek ölçüde beta-glukan lifi ve güzel bir bitkisel protein içeriği sayesinde uzun mühlet tok ve zinde kalmanıza yardımcı olur. Kuru meyveler ile tatlandırıp süt ile tüketebilirsiniz.

2.CHİA TOHUMU İLE YENİLEN

Sütten daha fazla kalsiyum, somondan daha fazla omega-3, yeşilçaydan daha fazla antioksidan içeren nane ailesinden bir bitkinin tohumudur. Tok fiyat ve günlük beslenmenin bir kesimi haline getirip günde 1-2 yemek kaşığı kadar kullanabilirsiniz.

3.YUMURTASIZ KAHVALTINIZ OLMASIN

Biyoyararlılığı yüksek ve kaliteli bir protein kaynağı olan yumurta tok tutan besinlerin en başında yer alıyor.

4.GÜNDE 2 FİNCAN TARÇINLI YEŞİLÇAY

İçerisinde epigallokateşingallat ve kafein bulunan yeşil çayın metabolik sürat üzerinde olumlu tesirleri var. Yapılan araştırmalarda, sistemli olarak yeşil çay içenlerin, içmeyenlere nazaran yüzde 45 daha yavaş kilo aldığını göstermiştir. İçine konulan tarçınla da tatlı isteğinizi frenleyebilirsiniz. Bu yüzden her gün en az 1 -2 fincan yeşil çay içmelisiniz.

5.TAZE KIRMIZI BİBER EKLENMİŞ ZEYTİNYAĞLI SALATA 

Yüksek posa içeriği ve yoğunluklarıyla sebzeler midede geniş hacim kaplar ve daha çabuk doymamıza takviye olurlar. Kalori bedelleri de çok düşük olan bu sebzeler muhtemel bir kabızlık sıkıntısını da tahlilidir. Salataların içerisine taze kırmızı biber ve bir ölçü zeytinyağı da eklendiğin de tok tutma müddeti uzar.

6.EKMEK YERİNE KARABUĞDAY

Yemeklerin yanında ekmek yerine mideyi daha geç terk eden, sindirimi daha yavaş olan karabuğday, kilo vermek isteyenler için ülkü bir seçim. Ayrıyeten kan şekerini dengelediği üzere yağ oranı da düşüktür. Vitamin mineral tarafından de çok zengindir..

7.YOĞURTLA ACI PUL BİBERİN BULUŞMASI

Acı biberdeki capsaicin unsuru termojenik (vücut ısısını yükseltmesi) tesiriyle metabolizmayı hızlandırıyor ve daha fazla yağ yakımını sağlıyor. Yüksek kalsiyum ve protein kaynağı olan yoğudun üzerine eklendiğinde sindirimi ve tüketmesi daha kolay oluyor. Ayrıyeten yoğurt tüketenler tüketmeyenlere nazaran bel etrafı yağlarından daha kolay kurtuluyor.

8.C VİTAMİNİ DEPOSU BROKOLİ 

Kansere savaş açan özelliğiyle gündemden düşmeyen brokoli, içeriğindeki pek çok husus sayesinde tam bir şifa kaynağı. Ayrıyeten vitamin, lif, kalsiyum istikametinden de varlıklı olan brokoli zayıflama sürecinin vazgeçilmezidir. Et yemekleriyle birlikte tüketildiğinde yüksek C vitamini içeriği sayesinde demirin emilimini de arttırarak anemi tedavisini takviyeler.

Brokoliyi rengini ve dokusunu kaybettirmeden buharda pişirin, üzerine bol limon, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı gezdirin ve baharatlarla da zenginleştirebilirsiniz.

9. SÜTLÜ KAHVE 

Yağsız sütle hazırlanan kahve, açlık sinyallerini bastırarak zayıflama sürecinde şahane bir orta öğün olabilir. Bu sayede kendinizi uzun müddet tok hissedebilirsiniz.

10. AVOKADO

Özellikle yemeğin yanında yarım porsiyon avokado tüketildiğinde tok kalma mühleti uzuyor. Araştırmalar sonucunda bunu yapan bayanların %22 oranında daha tok hissettiği ve üç saat sonra oluşan yemek yeme hissinin %24 oranında azaldığı ortaya çıktı.

Ayrıca avakado düzgün bir B6 vitamini deposudur. Tok tutan avokadoyu kendinizi aç hissettiğiniz vakitlerde yiyebilirsiniz.

Başa dön tuşu