SAĞLIKLI YAĞLAR

Yağ dediğimizde aklımıza daima sıhhatsiz bize kilo aldıran yağlar gelir. Meğer tabiatta bulunan her yağ sıhhatsiz değildir ve tüketilmesi elzem (gerekli) yağlardır. Bu yüzden diyetinizde yağ kullanmaktan korkmak yerine hangi yağların sağlıklı olduğunu bilmemiz, o yağları kullanmamız gerekir. Unutulmamalıdır ki bedenimizin, hücrelerimizin yağ asitlerine gereksinimi vardır. Sağlıklı yağlar güzel huylu kolesterolü yükseltir, hücrelerin işlevlerini devam ettirmesine yardımcı olur, vitaminlerin bedende kullanılmasını sağlar.

1. BALIK YAĞI:

Omega-3 içerir, düzgün huylu kolesterolü arttırır, inflamasyon ve enfeksiyondan bedeni korur, kanseri önlemede tesirlidir.

2. ZEYTİNYAĞI:

Doymamış yağ asitlerinden Qmega- 9 (oleic asit) içerir, kalp ve damar sıhhatini dayanaklar.

3. AVOKADO:

Enerji ve yağ pahaları yüksek bir meyvedir; doymamış yağ asidi içerir ve kalp sıhhatini dayanaklar.

4. KURUYEMİŞLER:

Yağlı tohumlar olarak bilinen ceviz, fındık ve badem içeriğinde E vitamin, çinko, demir üzere vitamin ve mineraller başta olmak üzere doymamış yağ asitleri içerirler, kalp ve damar sıhhatini dayanaklar, kansere karşı kollayıcıdırlar.

5. KETEN TOHUMU:

İçeriğinde ki yağ asitleri HDL’yi yükseltir, kalp hastalığına karşı hamidir. Yoğurda koyarak tüketiniz ve tüketmeden çabucak evvel değirmende çekiniz, çekilmiş bekletmeyiniz.

6. KANOLA YAĞI:

Gün içerisinde yağ asitlerini makul seviyede almalıyız, her çeşit yağ asidini istikrarlı içerdiğinden ötürü kanola yağı sağlıklı yağlar listesindedir. Kanola yağı; düşük seviyede doymuş yağ asidi (%7-8), yüksek seviyede tekli doymamış yağ asitleri (%60-65, büyük çoğunluğu C18:1n-9, Oleik asit) ve orta seviyede çoklu doymamış linoleik (%20-25, C18:2n-6) ve linolenik (%7,5-11, C18:3n-3) asit içeriği ile sağlıklı yağ asidi profiline sahiptir.

Başa dön tuşu