Seyahatten Kilo Almadan Gel

Genel olarak bayramlarda, tatillerde yahut iş seyahatlerinde gerek yolda olduğumuz için gerekse konut dışında olduğumuz için kendimizi özgür hissedip birçok şeyi yeme isteği duyabiliyoruz. Bazen sağlıklı beslenmeye alternatif besin bulmakta zahmet çekiyoruz, bazense otellerde açık büfelerde sınırsız besin olmasından ötürü hem porsiyon denetimi sağlamamamız hem de fark etmeden düşük kalorili görünen çok kalori besinleri tabağımıza aldığımızdan sağlıklı beslenme sistemimizi sağlayamamış oluyoruz. Bazen arabayla/otobüsle uzun vadeli seyahat yapıyoruz, yanımıza bir şey almadıysak bir akaryakıt istasyonuna uğrayıp bizi tok tutmayacak, besleyici özelliği düşük besinlere yöneliyoruz. Bazense havalimanına gittiğimizde uçuşumuza kısa bir mühlet kaldıysa ve açıkmışsak fast-food eserlere yönelebiliyoruz. Pekala, bunları nasıl önleyebiliriz? İşte karşılıkları:

Güne kahvaltıyla başlayalım

Sabah besleyici özelliği ve gücü yüksek bir kahvaltıyla güne başlamak gün içersinde yapacağımız kaçamakları mahzurlar ve uzun vadeli tokluk istikrarı sağlar. Kahvaltı yapacağımız yer açık büfe olsa bile bunu hem keyif alacağımız hem de sağlıklı beslenebileceğimiz bir kahvaltı haline getirmek bizim elimizde. Kıymetli olan porsiyon denetimi açısıdan tabak tercihimizi küçük olandan yana kullanarak; peynir, haşlanmış ya da yağda yumurta, bol yeşillik, salatalık, domates, ceviz badem yahut fındık ve kuru meyve (tercih etmeyeceksek onun yerine taze meyve ya da meyve suyu tercih edebiliriz) ve çavdar, tam tahıllı, tam buğday üzere esmer ekmek seçeneklerini kızartılmış/kızartılmamış kullanarak tabağımızı renklendirmek ve çeşitlendirmektir. Bu halde hem kalori hem besin ögesi istikrarı sağlayıp sağlıklı bir kahvaltı sağlamış oluruz.

Yolculuklarda; sağlıklı atıştırmalıklardan olan fındık, badem üzere yağlı tohumlar bunun yanında kuru kayısı kuru incir üzere kuru meyveler,  paket süt, ayran yahut kefir taşıması kolay olacağından bu durumda avantajlı olacaktır. Meskende hazırlaması pratik olan ton balıklı, peynir-domatesli, esmer ekmek ile hazırlanmış sandviç yanında ayran ile doyurucu bir öğün alternatifi olacaktır. Böylelikle bedenimizin uzun müddetli açlığa girmesi engellenirken, sağlıklı atıştırmalıklar kullanılarak kalori alımımızı istikrarda tutabiliriz.  

 

Ödem

Tatil ve seyahat üzere durumlarda en çok karşılaşılan durumlardan bir tanesi ödem oluşmasıdır. Beden kâfi sıvı alımını karşılayamadığı vakit elinde var olan suyu tutma yoluna sarfiyat bu da ödeme sebep olur, ödemle birlikte tartıya baktığımızda kilomuzda artış görmüş oluruz. Bu duruma mahzur olmak için bilhassa terleme yoluyla çok sıvı attığımız yaz aylarında su tüketimine ekstra dikkat etmek gerekiyor. Günlük 2-2,5 litre su tüketmeye itina göstermeliyiz. Ödem açısından şekerli ve asitli içeceklerden uzak durmaya çalışmalıyız. Şayet illaki asitli içecek tüketeceksek de light olanları tercih etmek fazladan kalori almamızı engellemiş olacaktır.

Bağırsak Problemi

En sık karşılaşılan başka bir durum da bağırsak düzensizliğidir. Bunu engellemek ismine öğünlerden bir adedinde zerzevat yemeği tercih etmek, yemeklerin yanında salata almak, ekmek tercihimizi esmer olanlardan yana kullanmak, orta öğünlerde kayısı, armut, erik tercih etmek, su tüketimini artırmak; yüzme yürüyüş üzere fizikî aktiviteleri sağlamak, bağırsak sıhhati için faydalı canlı bakteri içeren probiyotik kaynaklarından olan kefir, probiyotik yoğurt tüketmek bağırsak sorunlarını önlemeye yardımcı olacaktır.

Başa dön tuşu