SINAVDA BESLENME

Üniversite imtihanlarına hazırlanan öğrenciler gelecekleri için çıktıkları yolda ziyadesiyle emek vererek ilerlerken kâfi ve istikrarlı beslenmeyi de günlük tertiplerine yerleştirirlerse hem imtihan muvaffakiyetleri artacak, hem de ruhsal durumları iyileşeceğinden gerilimleri azalacaktır.

Bu sebeple hem erken yetişkinlik periyodundaki gençlerin hem de anne-babaların bu hususta şuurlu olmaları gerekmektedir. İmtihan yıllarında alınan kiloların ve bozulan yemek sisteminin tersine şayet sistemli ve istikrarlı beslenilirse konsantrasyon, algılama ve düşünme yeteneği ile muvaffakiyetin artacağı aşikar!

 • KAHVALTISIZ GÜN BAŞLAMAZ!

Beynin güç gereksinimini karşılayacak en kıymetli öğün olan kahvaltının; yeterli-dengeli ve şuurlu hazırlanmış besinlerden oluşması gerekir. Akşam yenilen yemekle sabah kahvaltısı ortasında geçen müddette beden besinlerden sağladığı gücün neredeyse tümünü kullanır. Sabah kahvaltı yapılmazsa beyin işlevleri için gereğince güç oluşmaz. Yorgunluk, baş ağrısı, dikkat ve algılamada azalma görülebilir.

Düzenli kahvaltı yapan bireylerin hem kilo artışlarının daha az olduğu, hem de dersleri algılamadaki muvaffakiyetin fazla olduğu ortaya konmuştur. Bu yüzden imtihan yılı boyunca , genel olarak tüm hayat boyunca, uyandıktan en geç 1-1.5 saat içerisinde kahvaltının istikrarlı ve kâfi bir halde oluşturulması kuraldır.

 • YUMURTA EN KALİTELİ PROTEİN KAYNAĞI!

Vücutta kullanılma oranı en yüksek olan ve münasebetiyle en kaliteli protein kaynağı olan yumurtanın imtihana hazırlanan gençlerin beslenmelerinde kesinlikle bulunması gerekmektedir.

Kahvaltıda uyarıcı tesire sahip çay kahve yerine; mate çayı + zencefil + karanfil + kabuk tarçın + limon dilimi çaylarını karışık olarak demleyin.

Çin tarçının kan şekerini düzenleyici tesiri nedeniyle tüketilmesinde yarar vardır. Kişi kan şekerini dengelemek, konsantrasyonun uzun müddet devamlılığını sağlamak ismine içtiği tüm çaylara ve kahvesine hatta sularına dahi istek edilirse 1 adet çubuk tarçın eklemelidir.
 

 • RAFİNE ŞEKERDEN UZAK DURUN!

Sınav denilince akla çabucak şekerler, güç vermesi için reçel, marmelat üzere şeker içeriği yüksek besinler geliyor. Ancak  bilinenin bilakis karbonhidrat dediğimizde aklımıza birinci olarak kolay şeker gelmemeli. Unutulmamalıdır ki; beyin kandaki şekeri güç olarak kullanmaktadır. Sanılanın bilakis sofra şekeri, yani kolay karbonhidratlar, kan şekerini süratle yükseltip düşürdüğü için beynin şekere olan muhtaçlığını karşılamaz ve kanda hipoglisemiye (kan şekerinin düşmesi) sebep olur. Bu durum; dikkat dağınıklığı, konsantrasyon bozukluğu ve uyku halini beraberinde getirir.

 • OMEGA-3 MUCİZESİ!

Balık tüketimi akdeniz diyet modelinde, kâfi ve istikrarlı beslenmede, omega-3 alımında olmazsa olmazlardan biri. Ancak hakikat pişirme usulleriyle tüketildiğinde! Bilhassa derin soğuk su balıklarında ziyadesiyle bulunduğu bilinen omega-3 balık yağının beyin gelişiminde, ruh halinin güzelleştirilmesinde tesirli olduğu kanıtlanmıştır. Bilhassa somon, uskumru, alabalık, hamsi, ton balığı, sardalya ızgara yahut fırında pişirilerek tüketildiğinde omega-3 alımını takviyeler.

 • EKMEKLER TAM BUĞDAY / ÇAVDAR !

Beyin fonksiyonları ve hudut sistemin de vazife alan B kümesi vitaminler epey kıymetlidir. Bu nedenle ekmek olarak, kan şekerinin de istikrarlı seyretmesini sağlamak, varlıklı B vitamini kaynağı olması nedeniyle kesinlikle tam buğday / çavdar ekmekleri tercih edilmelidir.
 

 • ARA ÖĞÜNLER DOYURUCU SEÇİLMELİ!

Uzun süren açlıklar gerginliği arttırdığı üzere konsantrasyonu da bozacağından 3-3.5 saat aralıklarla beslenmek yanlışsız bir tertip olacaktır. Orta öğün olarak da; kan şekerini süratlice yükselten besinler (meyve suları, şekerli hazır besinler, hamur işleri) yerine uzun müddet tokluk sağlayıp kaliteli beslenmeyi destekleyen besinler tercih edilmelidir.

Yağlı tohumlar ise; bu kümeye uyan en hoş örneklerden biri. Çiğ badem, taze fındık, ceviz, kuru kayısı, yaban mersini, leblebi (kabızlık kahrı yaşanmıyorsa) seçilecek besinlerden.

 • SUSUZLUĞA DİKKAT!

Günlük su muhtaçlığımız kilo başına 30 ml. formunda hesaplanır. Şayet şahıslar uzun müddet susuz kalırlarsa baş ağrısı, mide bulantısı, gerginlik üzere sıkıntılar yaşayabilirler.

 • BİBERİYE SÜRATLİ DÜŞÜNMEYİ GELİŞTİRİYOR!

Et yemekleri ve salatalara eklediğimiz baharat olan biberiyenin, Amerika’da Türkiye’den toplanan biberiye yaprakları ile yürütülen çalışmada süratli düşünme ve dikkat müddeti uzunluğuyla alakası bulunduğu ortaya çıkmıştır.

Haftada 1 kere içilecek olan domates suyuna eklenen biberiyenin düşünme suratını bariz biçimde arttırdığı düşünülürse bilhassa imtihana hazırlık devirlerinde öğrencilerin bunu tüketmesi yararlı olacaktır.

 • SINAVLARDAN EVVEL KOYU ÇAY İÇMEYİN!

Çoğu öğrenci kendini daha zinde hissetmek ve uykusunu açmak için imtihanlara girmeden evvel koyu çay tercih ediyor. Ancak bir bardak çayda 20-50 mg ortası bulunan teanin ile algılamakta zorluk çekilebiliyor. Bu yüzden hem imtihana hazırlık yılında hem de imtihanlardan çabucak evvel çocukların koyu çay içmemeleri teklifim olacaktır.

 • SİNDİRİM ISTIRAPLARI YAŞAYAN ÖĞRENCİLERE; REZENE-PAPATYA !

Özellikle mide ve bağırsaklara rahatsızlık veren gaz oluşumunu önlemede muteber markalardan (tercihen paketli çaylar) tercih edilecek olan rezene mucize nitelikte. İmtihan esnasında sindirim sorunlarıyla baş etmek zorunda kalmamak için yemekten sonra rezene çayı tüketilebilinir.

Hem sindirime yardımcı olup hem de  yatıştırıcı tesiriyle rahat bir uyku uyunmasını sağlamak için imtihan gecelerinden evvel papatya çayı içilmelidir. Yalnız dikkat! Hiçbir bitki çayı kaynatılmadan, kapaklı bir fincan ya da demlik içerisinde taze kaynatılmış sıcak içme suyuna 1 poşet ek edilip 10 dakika bekletilerek tüketilmelidir.

 • SOĞUK ALGINLIĞINDAN EKİNEZYA  VE ADA ÇAYI İLE KORUN!

Sınava hazırlık devrinde çocukların bağışıklık sisteminin güçlü olması, enfeksiyona yakalanmamaları da zihinsel ve bedensel performans açısından hayli değerlidir. Bu nedenle, çocuklarınıza haftada 3-4 gün 1 bardak ekinezya yahut ada çayı içirebilirsiniz. 

SINAVDAN 1 GÜN ÖNCESİ İÇİN TAVSİYELER

 • ZEHİRLENMELERE DİKKAT, KONUT YEMEĞİ TERCİH EDİN!

Sınav öncesindeki gün ne tüketildiği en az imtihan günü kadar kıymetli. Alışılmadık yeni tatlar, içeriği bilinmeyen besinler, kızartma sistemiyle pişirilmiş fazla yağlı besinler, yeterli yıkanmama ihtimali olan zerzevat ve meyveler besin zehirlenmelerini tetikleyebilir yahut sindirim sistemi kahırları yaşatabilir. Bu yüzden imtihan öncesindeki 1-2 gün mutlaka konutta gerçek metotlarla pişen, güzel yıkanmış besinlerle beslenilmelidir.

 • GAZ YAPICILARDAN UZAK DURUN!

Bir gün öncesinde gaz sorunu oluşturacak kurubaklagil, lahana, pırasa, kereviz, bezelye, bulgur pilavı, kısır, mercimek köftesi üzere besinlerden uzak durulmalıdır.

 • MİDENİZİ KORUYUN!

Mide rahatsızlıklarına sebep olabileceği düşünülerek yağda kızartma, birçok besinin bir ortaya gelmesiyle oluşan karışık yemekler, çok yağlı, ağır soslu yemekler tercih edilmemeli, mümkün olduğu kadar az işlenmiş ve sade besinler tercih edilmelidir.

 • UYKU KALİTESİNİ ARTTIRIN!

Sınav öncesindeki gece uyku kalitesini bozacak formda çok kafein alımından uzak durulmalı, koyu çay ve sert kahvelerden fazla melisa yahut papatya çayı üzere yatıştırıcı tesiri olan uyku kalitesini arttıran çaylar tercih edilmelidir. 500 ml sıcak suda; 1 poşet papatya + 1 poşet melissa / papatya çayı+ 1 poşet tarçın karanfil çaylarını karıştırın.

 • FAZLA SIVI ALMAYIN!

Yatmadan 2.5 – 3 saat öncesinde kafeinli, gazlı içecek, çay ve kahve tüketilmemeli. Ayrıyeten   fazla sıvı alınmamalı. Fazla sıvı gece sık idrara çıkmaya ve kişinin uykusuz kalmasına neden olur.

 • SUSUZLUĞU ARTTIRAN BESİNLERDEN UZAK DURUN!

Tuz içeriği yüksek salamura besinler yahut tuzlu atıştırmalıklar susuzluğa sebep olacaktır bu yüzden tüketilmemelidir. (işlenmiş etler, sucuk, salam, sosis, tuzlu krakerler, turşu vb.)

 

SINAV AKŞAMI İÇİN

ÖRNEK MÖNÜ:

ızgara bonfile / biftek / somon

yeşillikli salata – yahut zeytinyağlı zerzevat yemeği (brokoli, karnabahar, turp, lahana hariç!)

Mineralli su

1-2 dilim çavdar ekmeği yahut 2-3 yemek kaşığı sade (yağsız) kepekli makarna

KAHVALTI

ÖRNEK MÖNÜ:

 • 1 tam yumurta (hem varlıklı demir kaynağı hem de kan şekeri düzenlenmesinde aktif örnek protein)

 • Tam buğday – çavdar – çok tahıllı ekmek ( B kümesi vitaminlerin varlıklı kaynağı beyin işlevleri için değerli ) YAHUT tam buğday unundan krep

 • 3 tam ceviz içi + 10 adet çiğ fındık / badem ( kıymetli magnezyum kaynağı , beyin işlevleri için kıymetli )

 • 2-3 adet gün kurusu yahut yaban mersini

 • Az yağlı beyaz peynir -1-2 dilim

 • 1 tatlı kaşığı gerçek bal eklenmiş ıhlamur / kuşburnu çayı

Başa dön tuşu