Şişkinlik Şikayeti ve Bitkiler

Sindirim sistemini oluşturan geniş kaslı boru ağızdan anüse kadar uzanır, buradaki hormon ve enzimlerin salınımıyla birlikte hareket ederek besinlerin sindirimi sağlanır. Sindirim sisteminde oluşan havaya gaz denir(mide – bağırsaklarda..) Kimi durumlarda bağırsakta üretilen birtakım gazlar kan dolanımına karışır ve akciğere taşınır ve nefesle dışarı atılır (ağız kokusu).

Gaza ne sebep olur?

Normal beden gazı 100-200ml ortasındadır. Geğirmek bir kısım gazın mideye kaçmasına sebep olur. Kalan gaz ince bağırsağa hareket eder. Bir kısmı absorbe edilir, öbür kısım kalın bağırsağa anüsten çıkmak için hareket eder. Gaz ekseriyetle hava yutmamızla ortaya çıkar ya da bağırsaktaki bakterilerin besinleri sindirirken ortaya çıkarttığı bir oluşumdur.

Hangi durumlarda hava yutarız?

Hemen çabucak her yediğimiz besinle birlikte hava yutarız. Lakin, kimi durumlar ve besinler daha çok hava yutmamıza sebep olur . Bunlar;

-Hızlı yemek yiyip içmek – karbonatlı içecekler tüketmek

-Sigara içmek

-Sakız çiğnemek

-Donmuş buzlu ya da karbonatlı içecekler

-Pipetle içecek içmek

-Bol, takma diş kullanmak.

Bağırsak bakterilerinin besinleri sindirmesiyle gaz nasıl oluşur?

. Mide ve ince bağırsak , şeker nişasta ve lifleri büsbütün sindiremez. Sindirilmeyen bu besinler ince bağırsaktan kalın bağırsağa hareket eder. Evvel sindirilmeyen karbonhidrat, bakteriler tarafından kalın bağırsakta parçalanır ve bu süreç sırasında hidrojen ve CO2 açığa çıkar. Öteki bakteriler hidrojen gazını alıp metan gazı ya da hidrojen sülfite çevirir(genellikle sülflür gazı birikir). Oluşan gaz ne  kadar sülfür içeriyorsa koku da o kadar fazladır.

Hangi besinler gaza sebep olur?

-Karbonhidrat içeren bir çok besin gaza sebep olur. Bunun karşılığında yağlar ve protein daha az gaz sorunu yaratır. Bir şahısta gaz sorunu yaratan bir besin öteki bir şahısta yaratmayabilir. Bu, kişinin ne kadar karbonhidrat tükettiği ya da bağırsağındaki bakteri tipine nazaran değişir.

ÖNERİLER;

– Çok yağlı besinler mide boşalmasını geciktireceğinden şişkinlik ve rahatsızlık hissettirirler çok olmamakla birlikte gaz sorunu yaratabilirler.Çok yağlı besinleri tüketmemeye dikkat etmek gerekir.

-Gıda hassaslığı olan besinlerin tüketimi azaltılmalı.

-Mayalı besinler gaz sorununa neden olabilir, tüketimine dikkat edilmeli.

-Glutenli tahıllar gaz sorununa neden olabilir, glutensiz tahıl çeşitleri denenmeli.

-Fazla katkı unsuru içeren peynir çeşitleri gaz sorununa neden olabilir, peynir tüketim ölçüsü ve cinsi denetim edilmeli.

-Gaz şikayeti olan bir kişi günlük ne yiyip ne içtiğini not edip ve ne sıklıkla gaz çıkardığını ya da başka semptomlar oluştuğunu gözlemleyebilir. Bununla birlikte kişiyi rahatsız eden, gaz sorunu yaratan besini bir mühlet çıkararak rahatlama yaşanabilir.

-Bununla birlikte sindirimi sağlayan faydalı bağırsak bakterileri içeren takviye  eserler almalı ya da probiotik içeren besinleri mümkün olduğu kadar kişi kendi yapmalıdır.(Kefir, yoğurt , turşu gibi)

-Düzenli hareket edilmeli.

Aşağıda vereceğim bitki çayı tanımı gaz –sindirim sorununa yardımcı bir çaydır.

      -20 gr rezene              20 gr  anason            20 gr karaman kimyonu       10 gr kakule

-1 dolu çay kaşığı  karışımı, kaynamış  ve biraz soğumuş su içerisine koyarak 10dk demlendirin. Günde 3 sefer tüketebilirsiniz.

*Bitki çayları  kullanımı bireyden bireye nazaran değişir.

*Kişinin hastalığı, alerjik durumu göz önünde bulundurulmalıdır.

*Sadece örnek bir karışımdır.

*Bir uzmana danışınız.

Başa dön tuşu