SOĞUK KIŞ GECELERİNİN SICAK DOSTLARI

Soğuk havaların geldiği bu günlerde nasıl kıyafetlerimize, ısınmamıza dikkat ediyorsak biz farkında olmadan metabolizmamızda kendini müdafaa altına alıyor. Ve güç harcamak yerine yağ dokusunu koruyarak mevsime reaksiyon veriyor. İşte bu günlerde bizlerin kolay karbonhidrat içeren besinlere eğilimi artıyor ve soluğu marketlerde abur cubur reyonlarında alıyoruz. Bu noktada abur cubur tüketimini azaltmak için yeme sıklığı ve saat tertibi hayli kıymetli bir yer tutuyor. Kolay karbonhidratlı besinlerin neler olduğuna değinecek olursak; hamur işi, şekerleme, gofret üzere kan şekerimizde ani değişiklikler yaptıran besinlerdir. Kolay karbonhidratlar yerine tam tahıllı eserler, kuru meyveler yada yulaf ezmesi üzere kompleks karbonhidratları seçtiğimiz takdirde kan şekerimiz daha nizamlı bir halde artıp azalacak ve tatlıya olan isteğimiz azalacaktır.

Kış mevsiminde gecelerin uzaması ile birlikte geceleri atıştırmalıklara olan eğilimimiz artıyor pekala bu uzun soğuk gecelerde sıcak dostlarımız kimler olmalı gelin bir bakalım!

SAHLEP: 1 çay bardağı sahlep yaklaşık olarak 85-90 kaloridir. Bağırsak çalıştırıcı, öksürük tedavi edici ve immün sistemi güçlendirici soğuk kış gecelerinde keyifli sohbetlerimizde bizleri yalnız bırakmayan salep şeker içeriği nedeniyle diyabetli bireylerin dikkat etmesi gereken içeceklerdendir.

BOZA: Sahlebe nazaran biraz daha kalorili olan bozanın 1 çay bardağı yaklaşık olarak 240 kaloridir. Bu nedenle tüketim ölçüsüne dikkat edilmelidir. Darı, su ve şekerden oluşan bozanın B vitaminleri, kalsiyum (Ca), fosfor (P) ve çinko (Zn) içeriği yüksektir.

SU: Beden ısısının istikrarda tutulması için su kıymetli bir yer tutmaktadır. Her mevsimden daha zordur kışın su içmek bu nedenle sularınızı meyve modülleri ile renklendirebilir ve tatlandırabilirsiniz. Unutmayın! Günlük almanız gereken su ölçüsü bayansanız en az 2 litre ise erkekseniz bu ölçü 2,5 litreye çıkıyor! Suyunuz gün boyunca yanınızda olsun üstelik 0 kalorilik bir dosttur SU unutmayın.

BİTKİ ÇAYLARI: Sıvı alımınızı karşılamak için su dışında bitki çaylarından faydalanabilirsiniz. Lakin ben çay, kahve içiyorum su tüketiyorum niyeti epeyce yanlıştır. Zira çay ve kahve diüretik içeceklerdir yani su gereksiniminizi arttırırlar. Bu nedenle çay, kahve içtiğiniz vakit daha az değil daha çok su tüketmelisiniz. Ihlamur, adaçayı, yeşil çay üzere bitki çayları soğuk kış gecelerinde şekersiz tükettiğiniz takdirde 0 kalorilik sıcak bir dost olmaya adaydır!

KESTANE: C vitamini içeriği ile antioksidan özellik gösterir. Folik asit içeriği ile DNA üretiminde vazifelidir. A vitamini içeriği ile göz sıhhati için yararlıdır. Kalp-damar hastalıklarını önleyicidir. Yağ oranı düşük olmakla birlikte yüksek oranda protein ve karbonhidrat içerir. Karbonhidrat içeriğinin yüksek olması nedeniyle diyabetli bireylerin dikkat etmesi gereken besinlerdendir. 3 kestanenin 1 dilim ekmeğe eş paha olduğu unutulmamalıdır.

MEYVELER VE MEYVESULARI: Beden direncimizi arttırmak ve immün sistemimizi güçlendirmek için C vitamini deposu olan meyveler hepimizin uzun kış gecelerinde vazgeçilmezi. Kış aylarında bol olan portakal, mandalina, greyfurt, nar üzere antioksidan içerikleri yüksek meyveler tüketilmelidir. Kolesterol düşürücü kalp dostu tesir yaparken kanserden korunmak içinde epey kıymetli yer meblağlar. Asitli içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir. Bu noktada bir bardak meyve suyunun içeriğindeki meyve sayısına, artan karbonhidrat ölçüsüne ve bunlarla bir arada kalorisine dikkat edilmelidir. (İlaç tüketen bireylerin greyfurt tüketmeden evvel hekimlerine istişareleri epey değerlidir.)

Başa dön tuşu