Spor Yaparken Nasıl Beslenmeliyim?

Spor salonlarına başvuran şahısların beslenme konusundaki eksik bilgileri hem istedikleri kilo kaybını sağlayamamalarına tıpkı vakitte spor yaparken performanslarının olumsuz etkilenmelerine sebep olabilmektedir. Bu nedenle amatör spor yapıyor olsanız dahi kesinlikle beslenme modelinizi oluşturmalı, günlük tüketmeniz gereken besinler ve ölçüleri hakkında bilgi edinmelisiniz.

Yüksek protein alınmalı mı?

Spor yaparken yağ yakımını desteklemek ismine uygun ölçüde yağ, karbonhidrat, protein tercih etmelisiniz. Yağ kümesini beslenmenizden çıkarmak, karbonhidrat almamaya çalışmak, proteini çok yüksek ölçülerde tercih etmek hakikat bir yaklaşım olmayacaktır. Spor yaparken protein ihtiyacınız arttığı gerçeği, herkesin birebir ölçüde protein almasını gerektirmez. Beslenmenizde kesinlikle derisiz tavuk, süt, derisiz hindi eti, balık ve yumurtaya yer verin bu besinler en yeterli protein kaynaklarıdır. Şayet et tüketmiyorsanız yerine nohut, fasulye, mercimek, tofu, kinoa, kuruyemiş ve tohumlar, süt, yoğurt, yumurta tercih edebilirsiniz.

Az yağlı beslenin!

Yağı büsbütün beslenmenizden çıkarmak yanılgıdır. Birtakım vitaminlerin bedende kullanılması için yağın beslenmenizde bulunmasına ehemmiyet gösterin. Tükettiğiniz yağ tipini değiştirmeniz gerekli ve kafidir. Zeytinyağı, avokado, badem, ceviz üzere yağlı tohumları tercih edebilirsiniz.

Doğru ölçüde karbonhidrat şart!

Beslenme sisteminizde gereğince karbonhidrata yer vermek kas dokularınızın korunmasını ve yağ yakabilmenizi sağlar. Spordan yaklaşık 2-2,5 saat evvel karbonhidrat ve protein içeren bir ana öğün tercih edin. Spor sonrası kas tamiratı için uygun ölçüde karbonhidrat alımı büyük değer taşır. Aksi halde antrenman sonrası dokularınız yıkıma uğratacaktır. Karbonhidrat tercihinizi tam tahıllı eserler, taze meyve, kuru meyve, yulaf, karabuğday üzere besin ve besin kümelerinden yana kullanın.

Spor yaparken kesinlikle olmalı!

Spor yaparken dikkat etmeniz gereken kıymetli ögelerden biri bedenin kaybettiği suyu yerine koymaktır. Ezgersiz şartları ve terleme oranınıza nazaran sıvı gereksiniminiz değişebilir. Kaybettiğiniz sıvıyı yerine tam manasıyla koymak mümkün olmayabilir ancak idman sonrası nizamlı su içerek çok sıvı kaybını engelleyebilirsiniz. En kolay yolu spordan evvel ve sonra tartışmaktır. Kaybettiğiniz her yarım kilo başına 1-2 bardak su tüketiniz. Spor öncesinde sıvı gereksinimini karşılamış olmanız gerekmektedir. Çok sıvı yüklemelerinden kaçının. Soluk sarı renkte idrar uygun ölçüde su tükettiğinizin bir göstergesidir.

Spor yaparken sonuçların istenilen seviyede olmasında %70 beslenme % 30 sporun tesiri olduğunu unutmayın.

Başa dön tuşu