Sporcu Beslenmesi

Sporcu beslenmesi, fizikî sıhhatin ve faal sporun anahtarıdır. Bir atletin hangi spor kısmıyla ilgileniyor olursa olsun dayanıklılık ve marifet beslenmeye bağlıdır. Atlet, otomobil üzeredir ve atletin bedeninde gerçek yakıt olmadan hiçbir biçimde ilerleyemez. Atlet, enerjiyi sağlayan kalori, vitamin ve öbür besin unsurlarını gereğince almak için atlet beslenmesine özel dikkat göstermelidir.

Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Sporcu beslenmesi, güç rezervlerini yenilemek ve yorgunluktan ya da yetersiz beslenmeden kaçınmak için hem kaliteli hem de ölçü olarak en uygun formda olmalıdır. Yeterli bir atlet beslenmesi, bedenin en uygun biçimde çalışmasına yardımcı olur.

Sporcu Beslenmesinde Kıymetli İhtiyaçlar

Karbonhidratlar:

Karbonhidratlar, çalışma kaslarınız için güç sağlayan en âlâ yakıt kaynağıdır. İdmandan evvel, antrenman sırasında ve sonrasında kâfi karbonhidrat tüketmek güç seviyelerini müdafaaya, antrenman sırasında yorgunluğu geciktirmeye ve daha süratli kas ağrılarını gidermeye yardımcı olur. Ana yakıt kaynağı olan karbonhidratlarla aktivitenizi daha uzun müddet koruyabilirsiniz. Karbonhidratlı yiyecekler toplam güç alımının yarısından fazlasını oluşturmalıdır. Şayet günlük ağır antrenmanlar yapıyorsanız, karbonhidrat gereksiniminiz daha da artacaktır. Bu yüzden günlük gereksinimlerinizi karşılamak için gereğince karbonhidrat aldığınızdan emin olmalısınız. Tam tahıl eserlerinde bulunan kompleks karbonhidratlar en besleyicidir. Tam tahıllı ekmek, patates, yulaf ezmesi vb. eserler karbonhidrat bakımından zengindir.

Proteinler:

Proteinler, bedenin kas ve dokularının yapı taşlarıdır. Birçok sportmen, atlet olmayanlara nazaran daha fazla proteine muhtaçlık duyarlar bu yüzden protein desteği gereksinimi olağandır. Estetik (jimnastik), kilo kısıtlaması (hafif kürek çekimi) yahut dayanıklılık sporları (maraton koşusu) kelam konusu ise, sportmen beslenmesi için daha yüksek protein ihtiyacı olmaktadır. Etler, baklagiller ve süt eserleri üzere besinler âlâ bir protein kaynağıdır.

Yağ:

Yağ; güç, yağda çözünen vitaminler ve esansiyel yağ asitleri sağladığı için atlet beslenmesinde değerlidir. Atlet beslenmesinde düşük yağlı beslenmek epey kıymetlidir. Balık, fındık, tohum ve zeytinyağları üzere doymamış yağları seçin.

Vitaminler ve Mineraller:

Vitaminler ve mineraller fizikî aktivitenin bujileridir. Sportmen beslenmesinde gerekli vitamin ve mineraller alınmalıdır. Beslenmeniz kalsiyum, demir, potasyum ve lif dolu yiyecekler içermelidir. Ayrıyeten A, C ve E kıymetli vitaminlere de gereksiniminiz vardır.

Sporcular için ne vakit yemek yemenin gerektiğini bilmek, ne yiyeceğini bilmek kadar değerlidir. Bir sportmen beslenmesinde yemek yemek spordan 2-3 saat öncesinde olmalıdır

Başa dön tuşu