Su

Vücut yükümüzün yaklaşık %60’ını oluşturan su, bedenimizin temel kimyasal bileşenidir. İnsan hayatı için oksijenden sonra en kıymetli ikinci ihtiyacı olan su kanın %83’ünü, kemiklerin %22’sini, beynin ve kasların %75’ini oluşturur.

Günlük ortalama erkeklerde 3,7 lt, bayanlarda 2,7 lt sıvı alımımız olması gerekiyor. Bu yüzden su içmek için susamayı beklememeliyiz. Öğünlerden 30 yahut 15 dakika evvel alınan suyun , metabolizmayı hızlandırma üzerine ve midede hacim oluşturarak öğünde fazla besin alımını engellemesine yararları biliniyor.

En merak ettiklerimizden biri de gün içinde tükettiğimiz çay,kahve üzere içeceklerin bu sıvı alımı ölçümüzün neresinde olduğudur. Elbette günlük almamız gereken toplam sıvı alımı içerisindedir ama büyük bir kısmını su ile tamamlamamız en doğrusudur.

Kilo vermenin en hoş yolu su içmektir. Metabolizmayı hızlandırır, günlük harcanan kalori ölçüsünü artırır.Düşük kalorili, sıhhatsiz, şok diyet programları uygulamak yerine günlük tükettiğiniz su ölçüsünü arttırmak size çok daha olumlu sonuçlar verecektir.

Cilt güzelliğimizden tutun bağırsak hareketlerimizin düzenliliğine, beden ısımızın istikrarından toksin atmamıza, kan sirkülasyonundan besinlerin hücre içinde taşınmasına kadar saymakla bitmeyecek bir sürü fonksiyonu vardır suyun.

Su içmek için asla susamayı beklemeyin. Şayet susama hissiniz geldiyse vücudunuz çoktan susuz kalmış tehlike sinyalleri veriyor demektir.Güne daha sağlıklı başlamak için her sabah 1 bardak su içmeyi ihmal etmeyin.Unutmayalım biz vücudumuza muhtaçlığı olanı verirsek oda bizim için en verimli cevapları verecektir.

Su içmeyi alışkanlık edinmek için; kendinize ilgi cazip sürahiler almak, suyunuzun içerisine bir kesim tarçın yahut limon atarak aromalandırmak üzere yollar deneyin. Sıhhat için bol bol su için.

Başa dön tuşu