Tabip Odası Başkanı: Şehir Hastanesi’nde ilk görevlendirmeler WhatsApp ile yapıldı!

İzmir Tabip Odası’nın hazırladığı raporda, Şehir Hastanesi’nin birçok eksiklikle mücadele ettiği ifade edildi. Hastanenin karar alma süreçlerinin değişken kararlarla yürütüldüğü ve evrensel kamu yönetim ilkeleriyle bağdaşmadığı raporda dile getirildi. Ayrıca, Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi ve Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi’nde görevlendirilen doktorların, bu hastanelerde sorunlara neden olduğu belirtildi.

İzmir Tabip Odası Başkanı Süleyman Kaynak ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir 2. Şube Eş Başkanı Erkan Batmaz, Şehir Hastanesi’ndeki sorunlar hakkında açıklamalarda bulunarak, konunun önemine dikkat çekti. Hastane yönetimi ve çalışanlar arasındaki sorunlar, kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor.

Kiracısına Baltayla Saldıran Doktora Gözaltı!

Kiracısına Baltayla Saldıran Doktora Gözaltı!

İzmir Şehir Hastanesi’nde Hasta Güvenliği Tehlikede

İzmir Şehir Hastanesi’nde yapılan görevlendirmelerde usulün gözetilmediği ve bu durumun hasta güvenliğini riske attığına dair çarpıcı bir rapor ortaya çıktı. Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi’nin acil tıp kliniğinde görev yapan asistanların bir kısmının Şehir Hastanesi’nde de görevlendirilmesi nedeniyle iş yükünün arttığına vurgu yapılan raporda, Bozyaka Hastanesi’nde acil tıp bölümü yanı sıra iç hastalıklar, radyoloji, üroloji, nöroloji, ortopedi ve diğer bazı bölümlerde doktor eksikliğinden kaynaklanan aksaklıkların yaşandığı ifade edildi.

Raporda ayrıca, asistan hekimlerin, uzman hekim veya eğitim sorumlusu olmadan tek başına işlem yapmaya çalıştığı, hastane personelinin geleceği hakkında belirsizlik yaşadığı ve bu belirsizliğin motivasyonlarını olumsuz etkilediği belirtildi. Hekimler, hastanenin eğitimine devam edip etmeyeceği, ikinci basamak olarak kalıp kalmayacağı, yıkılıp yıkılmayacağının belirsiz olduğunu ifade ederek, bu durumun kendilerini olumsuz etkilediğini söyledi.

İzmir Şehir Hastanesi’nde Kararlar Sürekli Değişiyor

İzmir Şehir Hastanesi’ndeki sorunlar, İzmir Tabip Odası Başkanı Süleyman Kaynak tarafından yapılan açıklamada detaylı bir şekilde ele alındı. Kaynak, hastanedeki sorunların çözümü için herhangi bir adım atılmadığını belirterek, Türkiye genelinde yasaların geçerli olmadığını ve hastanedeki ilk görevlendirmelerin resmi prosedürlere aykırı olarak WhatsApp üzerinden yapıldığını ifade etti.

Başkan Kaynak, Şehir Hastanesi’nde asistanların görevlendirmelerinin resmi yazışma yoluyla değil, WhatsApp mesajlarıyla gerçekleştiğini belirterek, bu durumun resmi olmadığını ve çalışanların bu şekilde görevlendirildiğinde soruşturma açıldığını ifade etti. Ayrıca, hastaneye gönderilen asistanların, Araştırma Hastanesi olmayan Şehir Hastanesi’nde görevlendirilmesinin de kararların sürekli değişmesine örnek olduğunu dile getirdi.

Kararların her gün değiştiğini, görevlendirilen bir asistanın bir sonraki gün eski yerine çağrılabildiğini belirten Kaynak, Şehir Hastanesi’nin ulaşım altyapısının da yetersiz olduğunu ve hazırlığının yapılmadan açıldığını söyledi. 2 bin 500 hekim ve 3 bin 500 hemşirenin çalışmasını gerektiren bir hastane olmasına rağmen bu hazırlığın yapılmamasının kaosa neden olduğunu belirtti. Başkan Kaynak, bu durumun hastalara da olumsuz şekilde yansıdığını ve benzer sorunların diğer şehir hastanelerinde de yaşandığını ekledi.

Ameliyathanelerde Kullanılan En Basit Malzemeler Bile Yok

Şehir Hastanesi’nin çok acele açıldığını vurgulayan SES İzmir Şube Eşbaşkanı Erkan Batmaz, “Kliniklerin hepsi açılmış durumda değil. Hastanede atıl alan çok fazla ve bundan dolayı asıl ihtiyaç olan tedavi odaları gibi yerlerin çok daha küçük olduğunu tespit ettik. Her gün malzeme eksikliği haberi alıyoruz. Ameliyathanelerde kullanılan en basit malzemeler bile yok. Birçok malzeme diğer hastanelerden temin ediliyor. Arkadaşlarımızın oraya ulaşım sıkıntısı her geçen gün büyüyor. Sağlık emekçileri Şehir Hastanesi’ne alelacele gönderildi ama kreş sorunu var. Kreş, orada çalışanlar için hayati öneme sahip çünkü şehrin bir ucundan diğer ucuna gidiyorlar. Bir belirsizlik ortamı var çünkü kimin neye göre ve nasıl görevlendirildiği belli değil. Her hastaneden görevlendirmeler oluyor. Tepecik ve Bozyaka Hastanesi’nin kapatılmasıyla birlikte oluşan yatak eksikliği sıkıntısını çözeceği iddia ediliyordu ancak bugün baktığımız zaman Şehir Hastanesi bu eksikliği gidermiş değil. Düzensiz ve plansız açılışın bedelini hem sağlık emekçileri hem de halkımız ödüyor” dedi.

Bu Usulsüz Bir Görevlendirmedir

Şehir Hastanesinde çok başlılığın olduğuna da dikkat çeken Batmaz “Hastane ilk açıldığından beri biz üyelerimize, ‘sözel veya WhatsApp üzerinden gelen görevlendirmeleri kesinlikle kabul etmeyin’ dedik. Bu usulsüz bir görevlendirmedir. Sadece hekim açısından değil tüm sağlık emekçileri açısından aynı prosedür uygulandı. Gün içinde dahi sağlık emekçilerinin yerinin değiştiği durumlar söz konusu. Avukatlarımız aracılığıyla arkadaşlarımıza bu usulsüz görevlendirmelerin kabul edilmemesi gerektiğini dilekçelerle açıkladık. Herkes resmi görevlendirme evrağı ile gitmeli. Bu konu hakkında hastaneden özel görüşme talep ettik. Bu durum aynı zamanda şiddeti doğuruyor. Böyle bir uygulamanın olması kabul edilemez. Daha planlı, programlı ve usulüne uygun görevlendirmeler yapılmalı” diye konuştu.

Başa dön tuşu