Yiyerek Güzelleşin

Her bedenin kendine mahsus homeostasi denilen dengeyi muhafazası organizmanın daha uygun çalışmasını sağlar. Cildiniz de dış etraf ve organizmanız ortasında dengeyi sağlayan yol vazifesi görür. Cildinizi nasıl koruyacağınızı merak ediyorsunuz. Pekala yanlışsız beslenerek cildinizin güzelleşeceğini biliyor musunuz? Besinlerin cilde uygulanan kremlerden çok daha tesirli olduğunu söyleyebiliriz aslında. İşte yiyerek güzelleşeceğiniz üstün 7 besin;

  1. Balık

Benim en sevdiklerimden olan balığın tam da mevsimi şu an. Omega-3 yağ asiti içeriğinden ötürü balık, cildin nemli olmasını sağlar ve cilde esneklik veren kolajen proteininden zengindir. Bilinmesi gereken nokta beden bu yağ asidini sentezleyemez ve kesinlikle dışarıdan alınması gerekir. Somon, omega-3 yağ asitlerini en çok içeren balık seçeneklerinden birisidir.

  1. Yumurta

Cildi besleyen yumurta, anne sütünden sonra örnek protein kaynağıdır. Günde tüketilen 1 adet yumurta içeriğindeki B12 vitamini sayesinde cildinizi ve metabolizmanızı canlı tutacaktır.

  1. Su

Sağlıklı bir cilt için olmazsa olmazlardan tabi ki SU. Cildi besler, nemlendirir, pürüzsüz, sağlıklı ve renkli gözükmesini sağlar. Bunları kan deveranını düzenlediği için gerçekleştirir. Günlük kilogram başına 30-33 ml su tüketerek cilt sıhhatinizi destekleyiniz.

  1. Havuç, Hurma, Domates, Bal Kabağı Üzere Turuncu Renkli Meyve ve Sebzeler

A vitamini içeriğinden varlıklı cilt dostu besinlerdir. Bu besinler içerisinde yüksek ölçüde bulunan A vitamini hücre farklılaşmasını sağlar ve ultraviyole ışınlarının cilde verdiği hasarlardan cildi korur. Ayrıyeten antioksidan misyonu sayesinde ciltte oluşabilecek kırışıklıkları önler.

  1. Kefir 

Probiyotik özelliği yüksek olan kefir, bağırsak sıhhatini düzenlemesinin yanı sıra içeriğinde cildi besleyen yararlı bakteriler bulundurur. Tıpkı vakitte yıpranan cildi onarır.

  1. Böğürtlen, Dut, Ahududu, Yaban Mersini Üzere Mor Renkli Meyveler

Vücutta artan hür radikaller cilt kırışıklıklarının ve ciltteki renk soluklaşmasının habercileridir. Özgür radikallerle savaşan antioksidanlar mor renkli meyvelerin içeriğindeki flavonoidlerde bulunur. Tıpkı vakitte cildi besleyen mor renkli meyveler, kılcal damarları korur ve kan sirkülasyonuna tesir ederek cilde canlılık sağlar.

  1. Kakao

Kakao ve kakaoyu yüksek oranda içeren eserler (bitter çikolata gibi), antioksidan ve antiinflamatuar tesirleri sayesinde akne tedavisi, cilt yaralarının uygunlaşması, cilt sıhhatinin korunmasında kullanılır. Günlük yahut haftalık tüketim ölçüsü aşılmamalı, diyetisyene sorulmalıdır.

Başa dön tuşu