Tahıl ve Ekmek Gibisi Yok

Tahıl ve tahıl eserleri vitaminler, mineraller, karbonhidratlar (nişasta, posa) ve öteki besin ögelerini içermeleri nedeniyle sıhhat açısından değerli besinler olup karbonhidrat içeriği yüksektir. Bu nedenle de tahıllar bedenin temel güç kaynağıdır.

Sinir sistemi, sindirim sistemi ile birlikte deri sıhhati ve deri hastalıklarına karşı direnç oluşumunda değerli misyonları vardır.

Tahılların protein kaliteleri düşük olmakla birlikte çok az ölçüde yapısında bulundururlar. Lakin Kuru baklagiller yahut et, süt, yumurta üzere yiyeceklerle de bir ortada tüketildiklerinde protein kalitesi arttırılabilir. Ayrıyeten bir ölçü yağ da içerirler.

Tahıl tanelerinin yağı E, B12 dışındaki B KÜMESİ VİTAMİNLERİNDEN ZENGİN, bilhassa B1 vitamini (tiamin) için yeterli kaynaktır. Bu vitaminler tahıl tanelerinin çoğunlukla kabuk ve özünde (rüşeym) bulunur. Tahılların yapısında A ve C vitamini çok az bulunmaktadır.

Tam tahıllar rafine tahıllardan daha fazla diyet posası, vitamin ve mineral sağladığı için günlük beslenme programında kesinlikle tam tahılları bulundurun.

Önerilerine gelince, Tahılların günde ortalama 3-7 porsiyon tüketilmesi sıhhate vefatı tarafta yarar sağlayacaktır. Tabi tüketilecek porsiyon ölçüsü bireyin beden yüküne, yaş, cinsiyet ve fizikî aktivitesine nazaran değişir. Önerilen toplam tahıl tüketiminin en az yarısı tam tahıl olmalıdır.

Teklifler:

• Tam tahıl eserleri her gün, mümkün ise her öğün tüketilmelidir.

• Üstte da belirtildiği üzere tahıl eserleri günde 3-7 porsiyon tüketilebilir. Tüketilecek ölçü bireyin beden tartısı, yaş, cinsiyet ve fizikî aktivitesine nazaran değişir. Ağır işte çalışan ve güç ihtiyacı fazla olanlar bu kümeden daha fazla tüketebilir.

• Tahılların bir porsiyon eş pahası: 50 g (2 ince dilim ekmek), 75 g pişmiş (4-5 yemek kaşığı yahut ½ kupa) makarna, 90 g pişmiş (4-5 yemek kaşığı yahut ½ kupa) bulgur yahut pirinç, yaklaşık 30 g yahut 1 kupa kahvaltılık tahıl gevreğidir.

• Protein ve vitamin içeriğini arttırmak için öbür yiyeceklerle (kurubaklagiller, süt ve ürünleri) birlikte tüketilmelidir.

Başa dön tuşu