Yağ Yakımını Hızlandırmak

Yaşamımız boyunca yaptığımız yanlışlı diyetler, hareketsiz ömür, kilo alıp verme süreci, genetik yapı, kas ölçümüzün yoğunluğu ve uyku sistemimizin bozulması üzere etmenler metabolizmamızı yavaşlatıp yağ yakım suratını azaltabiliyor münasebetiyle kilo vermeyi zorlaştırıyor. Sağlıklı kilo kaybı ve dengeli-düzenli bir beslenme programı içinde pratik bilgiler sayesinde yağ yakım suratınızı arttırabilirsiniz. Nasıl mı? İşte öneriler…

Acı biber ve zencefilin sırrı

Acı biberin içerdiği kapsaisin isimli unsur %23-25 oranında metabolik suratı arttıran bir tesire sahip. Zencefilin köklerindeki yumrular ise deveran ve sindirim sistemini uyararak damarları genişletip beden ısısını arttırmakta ve böylelikle metabolizmayı %20 oranında hızlandırabilmektedir. Günde 1er çay kaşığı acı biber ve zencefil tüketmeyi ihmal etmeyin. Fakat mide rahatsızlıkları olanların acı biberi dikkatli tüketmesi gerekmektedir.

Orta yoğunlukta ve nizamlı spor

Fiziksel aktivite yağ yakımını sağladığı üzere, tertipli yapılması metabolizma suratını arttırıyor, daha enerjik hissetmeyi, hareketli ve zinde kalmayı sağlıyor. Yapılan çalışmalar, 3 saati aşan ağır bir spor yerine orta yoğunlukta ve tertipli sporun olumlu tesirlerini göstermiş. Bu yüzden Dünya Sıhhat Örgütü’nün teklifindeki üzere haftada en az 150 dakika nizamlı spor metabolizmanız ve yağ yakımınız için faydalı olacaktır.

Yeşil çayın tesiri kanıtlandı

En fazla yeşil çayda bulunan “kateşin” isimli antioksidan hususun kilo kaybını sağladığı ve metabolizmayı hızlandırdığı araştırmalarca desteklenmektedir. Yüksek tansiyon meseleniz yoksa günde 2-3 fincan yeşil çay tüketebilirsiniz. Lakin dikkatli olun, bu ölçüden fazlası çarpıntı ve uykusuzluğa yol açabiliyor.

Yemeklerden evvel 2 bardak su

Vücudumuz olağan şartlarda günlük ortalama 2,5 litre su kaybediyor. Su ölçüsü azaldığında da bedende depolanan yağ ölçüsü artıyor. Ayrıyeten az su tüketimi nedeniyle böbrekler çalışmıyor, metabolizma yavaşlıyor.

Su içmenin iştah denetimi üzerindeki tesirini biliyor musunuz? Boston Amerika Kimya Topluluğu tarafından yapılan bir çalışmaya nazaran yemekten evvel 2 bardak su içen insanların 75 ile 90 kalori ortası daha az yemek yedikleri tespit edilmiştir. Bunun nedeni suyun iştahı bastırarak midede hacim kaplaması ya da bazen susadığımızda kendimizi aç hissetmemiz olabilir. Yemeklerden evvel içilen iki bardak su  iştahı bastırmakta ve vücudun depolanmış yağlarını metabolize etmesine yardımcı olmaktadır.

Kalsiyum olmadan olmaz

Yapılan çalışmalara nazaran; beslenmedeki kalsiyum ölçüsünün arttırılması yağ yıkımını hızlandırarak kilo vermeyi destekliyor, metabolizmayı hızlandırıyor. Kalsiyumun yağ hücrelerini hacmen azaltıcı tesiri olduğu araştırmalarca da desteklenmektedir. Süt ve süt eserlerinden bilhassa lor peyniri, kaşar peyniri, süt, yoğurt, ayran, pekmez, yeşil yapraklı sebzeler uygun birer kalsiyum kaynağı. Kâfi kalsiyum almak için günlük olarak 3 bardak (600 mL) süt, yoğurt, ayran, kefir üzere süt eserlerini tüketmeye itina gösterin.

Yemeklerinize soğan yahut sarımsak ekleyin

Soğan ve sarımsakta bulunan “allicin” unsuru kan sirkülasyonunu uyarıyor, sindirimi harekete geçiriyor, bedendeki fazla suyun atılmasını sağlıyor. Ayrıyeten metabolizmayı hızlandırarak, yağ yakımını arttırıyor. Yemeklerinize ve salatalarınıza soğan ile sarımsak katmayı unutmayın.

Kan şekerine dikkat

Özellikle beyaz ekmek, beyaz pirinç üzere kan şekerini süratli yükseltip insülin hormonunun salgılanmasına yol açan besinlerin yenmesi süratli ve tekrar acıkmaya neden oluyor. Bu nedenle tok tutan liften güçlü besinlerden yulaf, tam tahıllı eserler, taze zerzevat ve meyveler, kuru baklagilleri tertipli tüketmeniz çok kıymetli. Zira lif metabolizmayı hızlandıran bir tesire sahip.

Tok tutan yumurta

Yumurtanın son derece değerli protein kaynağı olduğuyla ve uzun mühlet tok tuttuğuyla ilgili bilimsel bilgiler var. Sabah kahvaltıda yiyeceğiniz bir haşlanmış yumurta sizi gün içerisinde açlık krizine karşı güçlü kılar, metabolizmanızı hızlandırır. Yapılan iki denetimli deney kahvaltıda yumurta tüketmenin tokluk hissini arttırıp günlük kalori alımını azaltabileceğini göstermiştir. Şayet yumurta tüketmekte zorlanıyorsanız çorbalarınızın içine blender yaparak metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Uykunun tesiri büyük

Uyku bedendeki birçok hormon seviyesini etkiliyor. İştahı etkileyen iki hormon var: leptin ve ghrelin (açlık ve tokluk hormonları). Leptin bedendeki yağ hücreleri tarafından üretilir ve açlığı bastırmaktan sorumludur. Ghrelin mide tarafından salgılanır ve iştahı tetikler. Uyku eksikliği kandaki leptin düzeyini düşürür ve ghrelin düzeyini arttırır. Bu durum iştahın artmasıyla sonuçlanır. Gereğince uyuduğunuzda açlık azalır, bu da kilo vermenize/korumanıza hatta metabolizmanızı hızlandırmanıza yardımcı olur.

Kafein metabolizma dostu

Kahve içerdiği kafein, niasin, mikroelementler ve antioksidanlar nedeni ile deveranı arttırıyor, metabolizmayı hızlandırıyor. Pek çok çalışmada, yetişkinler için inançlı olarak tüketilebilecek kafein ölçüsünün günde 300 mg (yaklaşık 3-4 fincan kahve ya da 5 büyük uzunluk çay) olduğu belirtilmiştir. Çay ve kahve tüketiminden müspet yararlanmak ve metabolizmamızı hırpalamamak için toplam kafein alımının; 1000 mg’a ulaşmamasına dikkat etmeliyiz. Günde 1000 mg kafein alınması halinde iştahsızlık, titreme, baş ağrısı ve kalp çarpıntısı görülebilir.

Başa dön tuşu