TATİL SANA GÖRE BESLENME SINAVI MI?

Ağustos ayının en sıcak günlerini yaşadığımız bu bunaltıcı günlerde kendinizi deniz kenarına atmak, sıcak ağustos günlerinin bunaltıcılığını denizin ferahlığıyla azaltmak mı istiyorsunuz? Düş üzere bir tatil planlarken tatilde beslenme sizin için bir imtihan konusu mu oluyor? O vakit bu yazımı okumadan geçmemelisiniz. Sizin için aşağıda püf noktaları paylaşacağım. Keyifli okumalar.

  • Bronzlaşmak istiyorum diyenler! Güneş altında fazla vakit geçiriyorsanız bilhassa bu müddet 1 buçuk 2 saati geçiyorsa günlük sıvı tüketiminize dikkat etmeniz gerekmektedir. Su tüketiminizi arttırırken dikkat edilmesi gereken öbür nokta ise mineral kaybıdır. Bu süreçte ter ile su-mineral kaybına uğrayacaksınız bu nedenle maden suyu tüketmeniz kaybedilen minerallerin bir kısmının yerine getirilmesinde rol oynayacaktır. (Tansiyon hastası olan şahıslar tabip ve diyetisyenlerine danışmalıdır.)

  • Tatil=Yemek. Tatil sizin için yemek yeme ile bağdaşmamalıdır. Tatil kimi bireyler için dinlenme kimi şahıslar için eğlenme yeridir. Tatili yemek yeme yeri olarak değil rahatlama ya da cümbüş yeri olarak görmelisiniz.

  • Denize girmek isteyenler! Denize girmeden 45dakika evvel en son yemek yenmelidir. Aç karnına denizde uzun müddet yüzülmemelidir.

  • Denge hayatı. Her vakit anlayışımız yasaklar diyeti değil telafilerle hayat formu olmalıdır. Bir gün boyunca poğaça, pizza, dondurma, tatlı kaçırdıysanız sonraki gün bunu telafi edebilirsiniz. Natürel ki bu noktada telafinin nasıl olduğunu bilmek kıymetlidir. ‘Ertesi gün hiçbir şey yemem telafi ederim.’ Kanısı epeyce yanlıştır. Bu telafi değil, sıhhatinize ziyan verici bir formüldür.

  • Tatildeyim bir kadeh bile içmeyeyim mi? Alkol her vakit olmasını istemediğimiz ziyanlı bir husus. 1 gram alkol 7 kalori alımına neden olmaktadır. 1 gram yağ ise 9 kaloridir. Yani her 1 gram alkol tüketildiğinde güya 1 gram yağ tüketmiş üzere kalori alımı gerçekleşir. Alkolün midede süratli emilimi ise kan şekerinde ani yükseliş ve düşüşlere neden olur. Ani yükselişler beraberinde tüketilen besinlerin kilo olarak depolanmasına ani düşüşler ise tekrar acıkmayla bir arada daha fazla ve denetimsizce yemek yenmesine neden olur. Lakin tatildeyim diyorsanız o gün içerisinde içtiğiniz alkol için sonraki gün 1saat tempolu yürüyüş yapmalısınız, alkol bedeninizdeki hücrelere ziyan vereceği için antioksidan besinlere kahvaltınızda yer vermelisiniz.

  • Metabolizmanızı hızlandıran çay: Yeşil çay. İçeriğindeki epigallocatechin gallate ile metabolizmanızı hızlandıran yeşil çaya tatilde de yer verin günde 2-3 fincan yeşil çay tüketebilirsiniz. (Herhangi bir hastalığı olanlar tabip ve diyetisyenlerine sormalıdır.)

  • Yazlık tatilcisi. Yazlığınızda tatil yapmayı tercih ettiyseniz bu bizim için avantaj! Yemeklerinizi sağlıklı hale getirip hazırlayabilirsiniz. Kahvaltınızda peynir-yumurtaya yer vermeyi unutmayın. Gün uzunluğu atlanmayan orta öğünler akşam yemeklerinizde fazla yemenizi önleyecektir.

  • Otelde tatil yapacaklar! Otellerin büyük tuzağı açık büfelerdir. Kahvaltıyı bomba üzere yapmamız gerekiyor. Bomba gibiyi açacak olursak; Kahvaltıda peynir ve yumurtaya yer vermek otelde de birinci kuralımız. Bunun dışında beyaz un yerine esmer undan yapılan besinleri tercih etmeliyiz. Kahvaltıda tatlılara yer vermemeliyiz. Kimi günler kaçamak olarak az ölçüde poğaça, börek tüketilebilir. Öğlen yemeklerinde ağır yemeklerden kaçınmalısınız. Zerzevat yemekleri birinci tercihimiz olmalıdır. Zerzevat yemeği ile yoğurt tüketilebilir. Akşam yemeklerinde birinci tercihimiz protein içeren et yemekleri olmalıdır. Hem gün uzunluğu harcanan enerjiyi tamamlayacak hem kan şekerinizi dengeleyecektir.

Mikroplara dikkat. Sıcaklığın artması ile bakteri, virüs, mantarların üremesi için ortam elverişli hale gelir. Hijyen her vakit olduğu üzere yaz tatillerinde de epeyce kıymetlidir. İçilen suların temizliğinden emin olunmalıdır. Eller yemeklerden evvel ve sonra yıkanmalıdır. Yemekler uzun müddet sıcakta bekletilmemelidir. Besinler karışık biçimde tüketilmemelidir.

Başa dön tuşu