Tatlı İhtiyacım Bitmiyor!

Her şey tamam da ben tatlısız duramıyorum, tatlı isteğim bir geçse benim problemim yok diyenlere gelsin bu yazımız. Uzun vakittir diyabet alanında çalışmam kaynaklı tatlı, şeker kan kıymetleri en çok ilgilendiğim hususlar ortasında. Tatlısız yaşayamam diyenlerin birçok sahiden tadını sevdikleri için, duyusal tatmin sağladıkları için mi yalnızca tatlı seviyorlar bir kere daha düşünsün.

Tatlı isteğinin bitmemesi, bir anda tatlı krizi yaşamanızın sebebi diyabet, bilinmeyen şeker, reaktif hipoglisemi yahut insülin direnci habercisi olabilir. Pekala bunun nedeni nedir? Öncelikle şundan bahsedelim ki kan şekeri sistemi bozulduğunda ister insüline direnç gelişsin, ister diyabet olup kan şekeri çok yüksek olsun tatlıyla bir aşk yaşama durumu kelam konusu olur. Bunun sebebiyse hücrelerin olağan sisteminde glikoz muhtaçlığını karşılayamamasıdır. Bu biyolojik sorunlar sonucunda hücre içerisine glikoz (yani şeker) girmezse isteğini ve talebini daha yüksek sesle tabir eder ve tatlı sizin vazgeçilmeziniz haline gelir.

Eğer günlük beslenmenizde ani gelen açlık ve tatlı kriziniz varsa, tatlısız bir hayatın çok aç olduğunu düşünüyorsanız öncelikle hekiminize giderek şeker kıymetlerini denetim ettirin. Bunlarda bir sorun yoksa ve siz sapasağlam bir bedene sahipseniz ve TATLISIZ ASLA! Diyenlerdenseniz o vakit beslenme sisteminize bir göz atmamız gerekiyor. Çok uzun saat aç kalırsanız, öğün atlamak sizde bir alışkanlıksa, öğünlerinizde sade karbonhidratlı besleniyor protein ve yağ almıyorsanız, kolay karbonhidrat tüketiminiz artık bir rutinse tatlısız yaşayamam modunda olmanız çok olağan. Çabucak bir beslenme nizamıyla tüm aşkınız aralı bir bağlantıya dönüşür ve bu süreci siz yönetebilirsiniz. Ayrıyeten kolay karbonhidrat kısmını biraz açarsak daha hoş anlaşılacak durumlar. Örneğin siz ikindi ortasında en bol eşkerlisinden bir sufle yediniz. Kan şekeri bozukluğnuz yok ve her şey olağan. Bu sufle kan şekerinde ani yükselme yapacaktır. Daha sonra bu kan şekeri düzeyini düşürmek için pankreas boş durmayarak insülin salınımı arttıracak ve çok yükselen şekeri süratle düşürerek olağan düzeylere getirecektir. Bu kan şekerinde ki iniş biraz süratli olacağı için bu evrede tekrar bir tatlı isteği oluşması ve çok ani acıkma durumu ortaya çıkacaktır. bu durumun hayatınızda ki sık tekrarı sizi diyabet yahut insülin direnci sahibi yapabilir!!!

Hayatınızda, tatlı gereksinim durumuna geldiyse bu durumları değerlendirin derim.

Hayal ettiğiniz vücutlar sizlerin olsun.

Başa dön tuşu