TATLI KRİZİNİ ÖNLEMENİN YOLLARI

Tatlı krizi nedir ve neden oluşur?

Tatlı krizi tok yahut aç iken hissettiğiniz ağır tatlı yeme isteğidir. Bu istek kimi durumlarda hayat kalitenizi etkileyebilir ve performansınızı düşürür. Daima tatlı yeme gereksiniminin doğması, açken konsantrasyon zahmeti, sonluluk ve gece tatlı isteği üzere şikâyetler, şeker bağımlılığı, berbat beslenme, hastalıklar, ruhsal durumlar ve insülin metabolizmasında bozukluk olabileceğini düşündürür.

Kadınlarda menopoz ve regl öncesi periyot tatlı krizlerinin en ağır yaşandığı periyottur. Ağır gerilim ve depresyon da tatlı isteğini artıran ruhsal sıkıntılardır. Şekerli besinler bedenimizde bağımlılık oluşmasına sebep olabilir. Bu bağımlılık her yemek sonrası tatlı isteği oluşmasına ve tatlı yemeden öteki şeylere odaklanmanızda problemlere neden olabilir. Uzun mühlet tatlı yemediğinizde ise canınız tatlı istemez hatta aklınıza bile gelmez. Damak tadı ve beslenme alışkanlığınızı bu biçimde geliştirmiş olabilirsiniz yahut ruhsal olarak sizi daha keyifli ettiğine ve tatlı yemeye gereksiniminiz olduğunuza inanırsınız yahut insülin pankreas tarafından denetimsiz salınıyor olabilir. Bunu önlemek için öncelikle kan bulgularınız denetim edilmelidir. Açlık kan şekeri, insülin ve glikoz metabolizması değerlendirilmelidir.

Tatlı krizini önlemek için neler yapılabilir?

Öncelikle tatlı isteği oluştuğunda dikkatinizi dağıtmaya çalışın ve diğer işlere odaklanın. Şayet başarabilirseniz bu isteği yok etmiş ve fazla kalori almayı önlemiş olacaksınız.

1. Orta öğün yapmak: Beslenme tertibi değiştirilip öğün sayısı artırılmalı, üç ana öğüne üç orta öğün eklenmelidir. Böylelikle azar azar ve sık beslenilerek kan şekerinin istikrarda olması sağlanabilir. Ana ve orta öğünler ortası 2-2.5 saat olmalıdır. Uzun süren açlık durumlarında kan şekeri düşer ve tatlı isteği artar.

2.Kompleks karbonhidratlar tüketmek: Kolay karbonhidratlar kan şekerinin daha çabuk yükselip, çok ani düşmesine de neden olacaktır. Kompleks karbonhidratlar ise kana daha yavaş geçerek, kan şekerini daha yavaş yükseltip, uzun müddet birebir düzeyde kalmasını sağlar. Kompleks karbonhidratlara en uygun örnek, kuru baklagiller, bulgur, kepekli ekmek, tam tahıllı eserlerdir.

3.Posadan varlıklı beslenmek: Posa, mide boşalmasını geciktirerek, daha uzun mühlet tok kalmamızı ve kana şekerin daha uzun müddette geçmesini sağlayarak, kan şekerinin ani yükselmesini ve ani düşüşlerini engelleyerek uzun mühlet tıpkı düzeyde kalmasını sağlar. Böylelikle tatlı isteği engellenmiş olur.

4.Kuru meyve tüketmek: Canınız tatlı istediğinde çok kalorili şekerli atıştırmalıklar yerine kuru kayısı, kuru incir, kuru erik, hurma üzere tatlı fakat sağlıklı atıştırmalıklar tercih edin.

Başa dön tuşu