TOHUMLARDAN GELEN MUCİZELER

Gün geçmiyor ki yeni beslenme trendleri çıkmasın… Her yıl yeni besinler gündemimize oturuyor. Bu noktada bilinmesi gereken ise besinlerin her birinin sıhhatimiz için bir mucizeyken zayıflama aracı olarak görülmesinin yanlış olduğudur. Son vakitlerde merak edilen besinlerin birinci üçünde ise Amaranth, kinoa ve chia yer alıyor.

İşte tohumlardan gelen mucizeler:

AMARANTH: Amaranthaceae familyasından olan tohumları yenebilen, renkleri koyu mordan kırmızıya ve altın rengine kadar değişiklik gösteren bir bitkidir. Baklagillerden olmamasına karşın yüksek oranda protein içermektedir. Tahıllarda lizin aminoasidi yok olmasına karşın amaranth bu esansiyel aminoasidi içermektedir. Amaranthın dikkatleri üzerine çeken bir başka özelliği ise kolesterol düşürücü ve kanserle savaşan bir fıtokimyasal olan skualeni içermesidir. Skualen, tümörlere kan gidişini önleyebilecek bir antioksidandır. Diyabetli ratlar üzerinde yapılan bir çalışma, amaranthın kandaki glikoz bedelini düşürdüğünü yani hiperglisemiyi önlediğini, insülin bedelini arttırdığını, yükselmiş karaciğer işlevi tesirlerini olağan sonlara getirdiğini göstermiştir. Olağanda sert bir tohum olan Amaranth bir tavada mısır patlağı üzere patlatılabilir yahut haşlanarak yumuşatıldıktan sonra salatalara, yoğurda, çorbalara eklenerek tüketilebilir.

KİNOA:İnkaların tahıl ana olarak isimlendirdiği kinoa; lif ve protein içeriği yüksek, glisemik indeksi düşük, glutensiz, beyaz, sarı, siyah, kahverengi, kırmızı ve mor renklerde olabilen bir tahıldır. 100 gram kinoada 13,10 gram protein vardır. Bu kıymet pirinçten üç kat, buğdaydan ise iki kat daha fazladır. Kinoanın lif içeriği ise öbür tahıllardan yaklaşık 2 kat daha fazladır. Lif içeriğinin yüksek olması bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlar. Hacimli dışkılamaya yardımcı olur. B2 vitaminini (ribofilavin) içeren kinoa beyin ve kas hücrelerinde güç metabolizmasına katkıda bulunarak bedenin güç üretimini desteklemektedir. Kinoa da tıpkı amaranth üzere lizin aminoasidini içeren tahıllar ortasındadır. Yüksek demir içeriğine sahip olan kinoa; vegan beslenenler, kansızlık sorunu olanlar ve kabızlık sorunuyla karşılaşanlar için âlâ bir alternatiftir. Ayrıyeten gluten içermediği için çölyak hastaları için uygun bir alternatiftir. Kinoa yüksek oranda antioksidan öncüsü manganezi içermektedir. Ayrıyeten süperoksit dismutaz enzim içeriği ile doku yenilenmesini sağlayarak hür radikallerin olumsuz tesirlerine karşı muhafaza sağlamaktadır.

CHİA: Bizler yeni yeni duymaya başlasak da birçok ispata nazaran chia tohumu M.Ö 3500 yıllarında beşerler tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Aztekler ve Mayalar chia tohumunu öğütüp un olarak, presleyip yağ olarak, içme sularına karıştırarak kullanmışlardır. Chia tohumu mayaların lisanında ‘güç, kuvvet’ manasına gelmektedir. Ve o periyotta bireylere uzun mühlet dayanıklılık sağladığına, kuvvet verdiğine inanmışlardır. Günümüze kadar yapılan çalışmalar ise bizlere chia tohumunun lif, omega yağ asitleri, kalsiyum, protein ve antioksidanları içerdiğini gösterdi. Bireyler genelde gün içerisinde tüketilmesi önerilen lif ölçüsünün altında kalmaktadır. Chia tohumu lifin güzel bir kaynağıdır. Diyet lifi sindirimi yavaşlatır. Sindirim sistemindeki sıvıları genişleterek tokluk hissi sağlar. Birebir vakitte Chia tohumu kendi tartısını tekraren absorbe etme özelliğine sahiptir. Bu özelliği ile iştahınızı frenlemeye yardımcıdır. Günlük beslenmenize ekleyeceğiniz chia tohumu, günlük kalori alımınızı azaltmada tesirli olacaktır. Chia tohumunun lif içeriği yüksek olduğu kadar omega-3 yağ asidi içeriği de yüksektir. Omega-3 yağ asidi kaynağı dediğimiz vakit herkesin aklına balık bilhassa somon balığı gelmesine karşın chia tohumunun somon balığından bile daha çok omega-3 yağ asidi içerdiğini söylemeliyim. Chia tohumu salatalara, soslara ve zerzevat yemeklerine eklenerek tüketilebilir. Su yahut sütte şişirilerek jelleşme sağlandığında puding yapılarak tüketilebilir. Kan sulandırıcı ilaç kullanan bireyler ve hipertansiyon hastaları hekim ve diyetisyenlerine danışarak kullanmalıdır.

Başa dön tuşu