Toksinlerden Kurtulma Zamanı!

Toksin atmaya yardımcı besinler nelerdir?

Yaza girerken yenilenmek istiyor ancak nasıl olacağını tam olarak tanım edemiyorsanız sizin için detoks yapma vakti gelmiştir. Kışın yorgunluğunu, vücudunuzdan, zihninizden, ruhunuzdan atmak için birçok detoks programını deneyebilirsiniz.

Detoks, bedenimizde birikmiş olan toksinlerden arınma manasına gelir. Yetersiz ya da istikrarsız beslenme, hareketsizlik, gerilim, etraf kirliliği, sigara, alkol, radyasyon ve ilaç kullanımı ile birlikte bedende biriken toksik hususları uzaklaştırmak için yapılan bir programdır.

Vücuttan toksinleri atmaya yardımcı besinler neler artık onlara göz atalım;

Biberiye: En kuvvetli antioksidanlar ortasında sayılan biberiye, bedene çok fazla oksijen alınmasını sağlıyor. Bilhassa beyin ve kalpteki oksijen fazlası almaya yarayan biberiye, toksinleri bedenden atarak, metabolizma sıhhatini koruyor.

Brüksel lahanası: Lif oranı yüksek sebzeler ortasında bulunan brüksel lahanası, hazmı kolaylaştırarak, bağırsak ve karaciğer sıhhatini koruyor. Ayrıyeten kansere yakalanma riskini de düşürüyor.

Domates: Mevsiminde ve hormonsuz olarak tüketildiğinde iltihap oluşumunun önüne geçen domatesin içerdiği beta karoten, likopen, folik asit, bol ölçüde bulunan A vitamini detoks tesiri yaratıyor.

Elma: Aç karnına tüketildiğinde bağırsakların çalışmasını sağlayan elma, kanı temizliyor ve toksinleri atmaya yarıyor. Mide, böbrek ve mesane hastalıkları için düzgünleştirici özelliği olan elma, kişinin uykuya daha kolay dalmasını sağlıyor.

Enginar: Vücuttaki tüm atık unsurların atılımını hızlandıran enginar; bir nevi detoks tesiri yaratıyor. Bu nedenle ayda 1-2 sefer haşlanmış suyunu tüketmek, bedendeki toksinlerin atılmasını sağlıyor. Ayrıyeten bedende iltihap yapan kimyasalın üretilmesini engelliyor. İçeriğinde bulunan “quersetin” ve “rutin” isimli antioksidanlar da kansere karşı bedeni koruyor.

Kekik: Böbrek ve mesanede oluşan toksinleri atmaya yardımcı olan kekik, çayı yapılarak içilebildiği üzere kurutulmuş baharat olarak da yemeklerde kullanılıyor.

Kereviz: İçerdiği fitalit kimyasalı ile kolesterol fazlasını safra asidine dönüştürüyor.

Kuru erik: Kuru erik kanı temizliyor, bedenden toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor.

Limon: Vücutta sindirim ve eliminasyon süreçlerine takviye olan limonun ekşi tadının sindirim sisteminde safra akışını desteklediği düşünülüyor. Limonun kabuğu, detoksifikasyonu destekleyen bir antioksidan fonksiyonu görüyor.

Portakal: Antioksidan ve C vitamini deposu olan portakal, hem gribal enfeksiyonlardan koruyor, hem de karaciğeri güçlendiriyor. Bağışıklık sisteminin güçlendiren portakal, makus kolestrolün düşürülmesine de yardımcı oluyor.

Mercimek: Bağışıklık sistemini düzenleyen çinko bakımından epeyce varlıklı bir içeriğe sahip olan mercimek, metabolizmanın güzel çalışmasında büyük rol oynuyor. Kan yapan özelliğiyle bedenin dolanım sistemi için epeyce faydalı bir besin kaynağı.

Muz: Vücuttaki toksit üretimini azaltan muz, var olanı boşaltıyor. Ayrıyeten kolesterolü düşürüyor. Tam kuvvetli detoks tesiri yaratıyor.

Pancar: Kırmızı pancar hazmı kolaylaştırarak, bağırsakları kuvvetlendiriyor. Verem ve şeker hastalığına karşı bedeni koruyarak, karaciğerin nizamlı çalışmasına yardımcı oluyor.

Sarımsak: Bağışıklık sistemini kısa müddette düzenleyen sarımsak, kalp adalelerini güçlendiriyor. Kan şekerini düşürüyor, mide ve bağırsaklarda dezefenkte sağlıyor.

Turp: Safra akışını artırmaya yardımcı olan turp, safra kesesi ile karaciğerin sağlıklı kalmasına yardım ediyor ve sindirimi güçlendiriyor.

Yeşil çay: Bol ölçüde polifenol içerdiğinden yağların yakımını hızlandırır ve toksinleri idrar yolu ile attırır.

Yoğurt: Türk sofralarının baş tacı olan yoğurt, kalsiyum bakımından güçlü olduğu için kemikleri besliyor. Bağırsakların işleyişini kolaylaştırarak, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Yulaf: Kolesterolü düşüren ve bakteri oluşumunu engelleyen yulaf, kolon ve göğüs kanserini önleyici rol oynuyor.

Yumurta: Anne sütünden sonra muhtaçlık duyulan bütün besin öğelerini içeren yumurta, alkol alımından sonra bedenin toparlanmasını hızlandırıyor. Alkolün metabolizmadan atılmasını sağlayan “sistain” isimli aminoasit açısından hayli güçlü.

Zencefil: Vücut sıcaklığını süratle arttıran zencefil, bedenin daha fazla terleyerek, toksinlerin boşaltılmasını sağlıyor. Ayrıyeten kuvvetli bir antiseptik olduğundan kan pak kalıyor.

Maydanoz: İdrar söktürücü özelliği vardır ve böbreklerin çalışmasına yardımcı olur, toksinleri bedenden atar.

Başa dön tuşu