Kalp Damar Sağlığı ve Balık

Balık içeriğinde bedenimiz için olmazsa olmaz proteinler taşıyan, yağ içeriği öbür et kümelerine nazaran daha az olan ve bedenimiz için çok değerli yağ asitlerinden biri olan omega-3’ü barındıran; B1,B2,B3,B6,B12 ve A vitaminlerini; fosfor, magnezyum, selenyum, iyot, çinko, sodyum ve potasyum minerallerini bulunduran bedenimiz için çok varlıklı bir besin kaynağıdır. Pekala balığın kalp ve damar sıhhatiyle alakası hakkında neler biliyoruz?

-Proteinler kalbimiz için çok sağlıklı besin unsurları. Ama et kümesinde doymuş yağ içeriği yüksek olan etlerin fazla tüketimi damar sıhhatini tehdit ediyor. İşte tam da bu noktada düşük ve sağlıklı derecedeki yağ ölçüsüyle balık devreye girerek damar sıhhatini tehlikeye atmadan kalbimizi faydalı proteinlerle beslememize imkan sağlıyor.

-Haftada en az bir defa uskumru,somon üzere yağlı bir balığın tüketimi içerdiği omega-3 sayesinde kalp ve damar hastalıkları riskini azaltıyor. Balık yağı, asıl misyonu kanamaları durdurmak olan, trombositlerin yapışkanlığını azaltarak damar içerisinde birikip damar tıkanıklığı oluşturmasını; kan akışkanlığını, trigliserit, berbat kolesterol olarak bilinen damar sıhhatini bozabilecek LDL ve VLDL düzeylerini azaltarak damar içinin ziyan görmesini ve tıkanmasını engelliyor.

Diyetinize haftada en az 2 gün balık eklemeniz. Sizi bir çok hastalık ve risklerinden kurtarır.

-Balık içeriğindeki yağ asitleri sayesinde damara ziyan veren berbat huylu kolesterolü(LDL) düşürüp, bedenimizin D vitamini imalinde kullandığı yeterli huylu kolesterolü(HDL) yükselterek de damar sıhhatini kollayıcı tesir göstermektedir.

-Balığın içerisinde çeşitli B vitaminleri bulunur ve bunlarında kalp ve damar sıhhatiyle bağları gözlemlenmiştir. B1 vitamini kan hücreleri oluşumu ve sağlıklı bir dolanım sistemi için gerekli olan hidroklorik asit üretiminde rol oynar; kalp ve hudut sistemi kaslarının gerginliğinin korunmasında anahtar rol üstlenir. B3 vitaminin ise kolesterol ve trigliserit düzeylerini düşürmede tesirli olduğu son araştırmalarda tespit edilmiştir. B6 vitamini  kırmızı kan hücreleri oluşumunu sağlar ve kolesterol birikmesini engellerek kalbi korur. B12  vitamini folik asit ve B6 ile kalp hastalığı ve damar tıkanıklığını önler.

-Balık içeriğindeki minerallerle de kalp ve damar sıhhatimizi müdafaaya devam ediyor. Potasyum vakitle bedendeki kalsiyumun damar sertleşmesine sebep olmasını önleyici tesire sahip bir mineral ve balık içerisinde bulundurduğu potasyum ile damar sertleşmesini de önleyebilecek bir besin. Tıpkı vakitte fosfor da kalp kasının kasılmasında misyon alıyor.

Başa dön tuşu