Tuzu Azaltmanın 8 Doğal Yolu

1. Günlük bir tepeleme çay kaşığı yahut bir silme tatlı kaşığından fazla tuz tüketmemelidir. Bunun üzerindeki tuz tüketimini mutlaka azaltılmalıdır. Ve bölgesel guvatr hastalığından korunmak için de iyotlu tuz tercih edilmelidir.

2. Hazır yiyeceklerde kullanılan ve ekseriyetle ambalajlı besinlerin etiketinde yer alan; monosodyum glutamat, sodyum nitrat, sodyum askorbat ve tüm sodyumlu bileşikler içeren sıhhatsiz paketli besinlerden uzak durmaya ihtimam gösterin. Bu yiyecekler besinin, tuz, sodyum içeriğini artırarak bâtın tuz alımına neden olmaktadır.

3. Besinlerin doğal yapısında kâfi derecede sodyum bulunmasından ötürü hazırlama ve pişirme sırasında sofra tuzu eklememeye ihtimam gösterin. Tuz yerine zerzevatları kurutup mutfak robotundan geçirebilir, baharatlarla yemeğinize lezzet katabilirsiniz.

4. Yemek yediğiniz masaya tuzluk getirmeyebilir, tuz yerine baharatlardan faydalanabilirsiniz. Tane karabiber, muskat, zerdeçal, kimyon, pul biber ve kuru kekikten oluşan baharat tabağı hazırlayarak tuzdan uzak durmaya çalışabilirsiniz.

5. Soya soyu, hazır ketçap, barbekü sos, salsa sos, hardal ve tüm makarnalar için hazırlanmış sosların çokça tuz içerdiğini unutmamalısınız. Atıştırmalıklardan cips, meyve bazlı barlar, tahıl bazlı barlar ve patlamış mısır kapalı tuz kaynaklarıdır. Kavrulmuş ve tuz eklenmiş kuru yemişler, turşu çeşitleri, salamura zeytin, konservelerinde yüksek ölçüde tuz içerdikleri unutulmamalıdır. Tüm bunları günlük tuz tüketim hesabına dahil etmelisiniz.

6. Konutta hazırlanan klâsik yiyeceklerimizden, turşu, salça, yaprak salamura ve konservelerin tuz içerdiği unutulmamalıdır. Salamura zeytin, turşu üzere besinler için kesinlikle bol suda yıkanmalı ve ılık suda en az iki saat bekletme süreci uygulamalısınız.

7. Besin etiketlerini okumayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Tuzsuz yahut az tuzlu, sodyum içermeyen yahut sodyumu azaltılmış eserleri tercih edebilirsiniz. Maden suyu seçerken bir şişesinde 200 mg’dan az sodyum içeren, doğal ve tatlandırılmamış olan olanları tercih edebilirsiniz.

8. Tuz yerine kuru soğan, sarımsak, limon, sirke, biber üzere doğal aroma vericileri kullanmak, kurutulmuş domates ve mantar üzere doğal monosodyum glutamat içeren lezzet vericilerle lezzetlendirmek, daha az tuz almanızı sağlayacak ve damak tadınızı koruyacak en hakikat beslenme alışkanlığıdır.

Başa dön tuşu