Vücudumuzdaki Suçlular

Obezitenin toplumumuzda bilhassa son yıllarda önemli bir tehdit oluşturduğu herbiriniz tarafından bilinen bir gerçek, lakin ben size bilmediğiniz bir hakikaten bahsedeceğim. Yapılan araştırmalara nazaran obezite büsbütün genetik ve diyetsel faktörlere bağlı oluşmuyor, bağırsak mikrobiyotasının da güç istikrarının değişmesinde büyük rol oynayarak obeziteye neden olabileceği son yıllarda en çok konuşulan hususlar ortasında yerini almakta.

 Peki bahsettiğimiz bu mikrobiyota nedir? İnsan bedeninde bulunan mikroorganizmaların oluşturduğu topluluğa mikrobiyota diyoruz.  Nasıl her bireyin farklı bir gen yapısı varsa farklı birde mikrobiyotası vardır.

İnsan mikrobiyotası çok sayıda ve çeşitlilikte mikroorganizma tarafından oluşmuştur, bu mikroorganizmaların kimisi yararlı kimisi ise ziyanlıdır.Yapılan araştırmalarda mikrobiyotanın adeta bir organ üzere davrandığı görülmüş; bağışıklık sistemimizden, hormon yapımıza hatta bedenimize tesir eden ilaçların metabolizmasında dahi tesirli oldukları gözlemlenmiştir.

   Şimdi bizim asıl merak ettiğimiz hususa gelelim. Mikrobiyotanın  beslenmeye ve aldığımız kilolara olan tesiri nedir?

    Vücudumuzda barındırdığımız mikroorganizmaların en kıymetli faaliyetlerinden biri alınan besinlerden güç sağlamasıdır, nasıl güç ürettiğine dair düzeneklerle sizi yormayacağım lakin özet geçmem gerekirse bilhassa ziyanlı mikroorganizmalar bedenimize aldığımız besinlerle beslenir ve günlük ortalama olarak 100-150 kkal daha fazladan güç üretirler. Birinci bakışta 100 kalori tahminen gözünüzü korkutmuyor olabilir lakin her gün fazladan 100 kkal aldığınızı düşünün, hiç farketmeden ve beslenme sisteminiz değişmediği halde aldığınız kiloların sebebi belkide bu güç fazlalığı olabilir.

     Fazladan aldığımız bu kaloriden korunmak için ne yapmalıyız o halde dediğinizi duyar üzereyim.

Öncelikle bu fazla güce sebep olan ziyanlı mikroorganizmalardan kurtulmalı yerlerine faydalı mikroorganizmaları almalıyız buna da lakin hayatımızdan ziyadesiyle işlenmiş besinleri, fast-food yiyecekleri, paketli ve bol şeker içeriği bulunan besinleri çıkartarak başlayabiliriz, yerlerine faydalı organizmaları koymak için ise bol lifli, bol posalı zerzevat ve meyveleri tüketmeliyiz. Tabi söylemek kolay diyetisyen hanım diyenler bu iki farklı beslenme çeşidinin tesirini anlatmak için size bir araştırmadan bahsedeyim avrupalı çocuklar ile afrikada hala saf beslenme üslubunu koruyan bir kabilenin çocuklarının bağırsak floraları incelendiğinde afrikalı çocukların bağırsak floralarının çok daha sağlıklı ve pak olduğu görülmüştür. Yani demem o ki aslında yalnızca fazla kilo almamak için değil sağlıklı bir bedene, âlâ çalışan bir bağırsak sistemine sahip olmak içinde bol lifli, bol posalı yemek tertibine geçmelisiniz  hatta sizinle bir arada çocuklarınıza geçirmelisiniz.

DİP NOT: son yıllarda kullanımı süratle artan hazır probiyotiklere ya da turşu, kefir, yoğurt üzere besinlere hayatınızda yer vermenizde bedeninizdeki ziyanlı mikroorganizmaların yerine faydalıları koymanızda fazlaca tesirli olacaktır.

Başa dön tuşu