Besinleri Saklama Süreleri

Bu yemek kaç gündür buzdolabında? Sabahları kahvaltı hazırlamaya vaktim yok? Sanki yenir mi yenmez mi? Hafta sonundan yemek yapsam kaç gün dolapta saklayabilirim? Günlük taze yemek yapmak zorunda mıyım? Bu sorular hepimizin aklında olan, yanıtlardan emin olamadığımız için hafta içine hazırlık yapmamızı engelleyen sorular…

Hafta içine gönül rahatlığıyla hazırlık yapın!

  • Hafta içi sabah erken saatlerde konuttan çıkıyor, kahvaltı yapmaya vakit bulamıyorsanız ve yumurta yemeyi özlüyorsanız pazar gününden yumurtanızı haşlayıp buzdolabında saklayın. Pişmiş yumurtanın saklama mühleti 7 gün! Soğuk halde tüketemem diyorsanız onun da tahlili var. Yemeden evvel kabuklu haliyle sıcak suda 2 dakika bekletin, sıcak sıcak afiyetle kahvaltınızı yapın.

  • Sebze yemeğinin buzdolabında saklama müddeti 3-4 gün! Yani yemek yapmak için haftada 2 gününüzü hatta 2-3 saatinizi ayırmanız yeterli!

  • Kırmızı et ile yaptığınız yemekleri ister sebzeli olsun ister sadece et kümesi olsun tekrar buzdolabında tazeliğini koruyarak saklama müddeti 3-4 gün! Bu durum tavuk etinde 1-2 gün ile sonlu. Tavuk eti çok kolay bozulabildiği için ve yüksek riskli bir besin olduğu için daha ihtimamlı olmak gerek! 

  • Pazar gününden hafta içi konut yemeği yiyebilmek için hazırlık yapın. Zerzevat sote yapıp 3-4 gün dolapta bekletebilirsiniz. Hafta içi sebzenizin yanına en pratik haliyle peynir dilimleyip kurtarıcı ve doyurucu bir akşam yemeği elde etmek mümkün!

 Peki ya vitamin içeriği?

Buzdolabına yahut dondurucuya giren yemeklerde nedense daima vitamin kaybı olur telaşı oluyor. Besinler buzdolabına girdiğinde vitamin ve mineral kaybı epey düşük olur. Mevsiminde aldığınız meyveleri ayıklayarak dondurucuda sakladığınızda güya mevsiminde yemişsiniz üzere düşünebilirsiniz. Zira kaybolan vitamin ve mineral farkı önemsenmeyecek kadar az!

Başa dön tuşu