VÜCUDUMUZUN SAVAŞÇILARI

Yaz aylarından kış aylarına geçişte metabolizmamız bu mevsim geçişinden etkilenir. Ve bu süreçte bağışıklık sistemimiz zayıflayabilir. Birebir vakitte bu periyot bedenimizin kendini müdafaaya aldığı periyottur. Beden aldığı kalorileri yönetimli kullanır ve ısı istikrarını kurar. Bu nedenlerden ötürü değişen hava şartlarıyla tükettiğimiz besinlerinde değişmesi kıymetli bir yer tutmaktadır.

Kış aylarında maksadımız metabolizmamızı hızlandırırken immün sistemimizi de korumak olmalıdır. Bu yüzden bu devirde kırmızı et, balık-deniz eserleri, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, yağlı tohumlara beslenmemizde yer vererek metabolizma süratimizi arttırırken vitamin, mineral, antioksidanlardan varlıklı beslenerek immün sistemimizi de güçlendirdiğimize emin olmalıyız.

Hava oksijeni işe meyve ve sebzelerin karardığını görüyoruz ve bunun için kimi tedbirler alıyoruz. Pekala ya iç organlarımız da, damarlarımız da oluşan kararmaları, bozulmaları görseydik?

Sigara, hava kirliliği, enfeksiyonel durumlar, radyasyon, tüketilen yanlış besinler iç organlarımızda bozulmalara neden oluyor ve işte tam da bu sırada antioksidanlar devreye giriyor.

Antioksidanlar kısaca:

→Kalp-damar sıhhatimizi koruyarak kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskimizi azaltır.

→Bağışıklığımızı güçlendirir ve çeşitli rahatsızlıklardan korur.

→LDL (kötü huylu) kolesterolü azaltır ve HDL (iyi huylu) kolesterolün artışına neden olur.

→Sinir sistemimizde bozukluklara yol açabilecek olan özgür radikallerden hamidir.

Antioksidanlar A,C,E vitaminleri ve selenyum mineralidir. Zerzevat, meyve, kakao, kahve antioksidan içeriği yüksek besinlerdir. Her mevsim olması gerektiği üzere kış aylarında da gayemiz tabağımızda her rengin olmasıdır. Ne kadar çok renkli beslenirsek o kadar farklı pigmentin içerisinde bulunan antioksidanlardan faydalanmış oluruz ve bu durum istenen bir durumdur.

İşte size kış mevsiminde tüketebileceğiniz kimi antioksidan deposu besinler:

→MANDALİNA: C vitamini içeriği ile immün sistemi korurken potasyum içeri ile tansiyon dengeleyicidir.

→BROKOLİ: Bağışıklık esirgeyicidir. 350 göğüs kanseri olan bayan üzerinde yapılan bir araştırmada içerdiği sülforafan sayesinde kanseri yarı yarıya azalttığı görülmüştür.

→HAVUÇ: A,B,C ve D vitaminlerinden zengindir. Kalp krizi ve felç riskini azaltıcıdır.

→ISPANAK: Kemik sıhhati, kan pıhtılaşması için olmazsa olmaz besinlerden biridir. A ve K vitamini, omega-3, selenyum için âlâ bir kaynaktır.

→SOĞAN: Antibakteriyel ve antiseptik özellik taşır. A vitamini, B vitamini ve bilhassa C vitaminini yüksek oranda içermektedir.

→NAR: Antioksidan özellik taşıyan ellagik asit içerir ve anti-kanser özellik gösterir. Güzel bir kalp esirgeyicidir. Barsaklarda bulunan faydalı bakterilerin artmasını sağlar.

→GREYFURT: Antibakteriyel fitokimyasal ve antioksidanlardan zengindir. C vitamini epey yüksektir ve potasyum içeriği ile tansiyon dengeleyicidir. İlaç kullananlar hekimlerinden bilgi alarak tüketmelidirler.

→LİMON: C vitamini içeriği yüksektir ve yeterli bir antioksidan kaynağıdır. Bedenden özgür radikalleri uzaklaştırmamızda bizlere yardımcı olmaktadır.

Başa dön tuşu