VÜCUTTAKİ YAĞLAR KASA DÖNÜŞÜR MÜ?

Yediğimiz yiyeceklerle ihtiyaçtan fazla tüketilen karbonhidrat, yağ ve proteinler yağ dokusuna dönüşerek bedende depo edilmektedir. Her sağlıklı bireyde muhakkak oranda bulunması gereken yağ, bedende anatomik ve fizyolojik işlev için gereklidir. Doğumdan çabucak sonra insan bedenindeki yağ oranı yaklaşık %12’dir.

6 ay içerisinde süratle %30’a yükseltmekte ve yürümeye başlayınca %18’e düşmektedir.

Ergenlik çağında ise; yağ birikimi artmaktadır.

Büyüme tamamladıktan sonra bayan ve erkek ortasında %5-12 oranında fark görülmektedir. Her iki cinsiyette de 35 yaşından sonra 50-60 yaşa kadar her yıl 0,2-0,8 kg. yağ yükü kazanılmakta, kaslar zayıflatmaktadır. Beden tartısı tıpkı kalmasına rağmen, yağ kütlesinin artması beden yoğunluğunun azalmasına ve beden hacminin genişlemesine neden olmaktadır. Bedende bulunması gereken mineral yağ ölçüsü konusunda biyolojik bir eşik olduğu kabul edilmektedir. Bu eşiğin altına inildiğinde kişinin sıhhatinin tehlikeye gireceği bilinmektedir. Beden yağ dokusu fazlalığı da sıhhat açısından risk oluşturmaktadır.

Karbonhidratlar bedene güç sağlayan ana kaynak öğeleridir. Günlük gücün büyük bölümü(%55-60) bu öğelerden sağlanır. Et, süt, yumurta üzere hayvansal kaynaklı eserlerde en az, tüm bitkisel besinlerde en çok bulunan öğedir.

Proteinler; amino asitlerden oluşur, bedenin yapı taşı olarak bilinen büyük moleküllü biyolojik hususlardır. Proteinlerin bedende çok yaşamsal işlevleri vardır ve yetmezliklerinde değerli sıhhat sıkıntıları oluşur. Yaşayan hücrede çabucak hemen her vazifesi yaparlar diye tanımlamak yanlış olmaz. Proteinlerin işlevleri; yapan, onarıcı, düzenleyici ve kollayıcı olarak özetlenebilir. Bedenin proteinlerden azami fayda sağlayabilmesi için alınan gücün kâfi olması gerekir. Güç az olduğunda protein güç için kullanılır bu da metabolizmanın gereksiz yere çalışmasına yol açar.

Yağlar da diyetin güç veren değerli bir kesimidir. Bir gram yağ dokuz kalori verir.bu nedenle ağır güç kaynağıdır.fakat; diyette fazla bulunmalarının kalp-damar hastalıkları ile alakası olabileceği bildirildiğinden diyette günlük gücün %30’undan fazla olması istenmez.

Yaşam için elzem olan su; güç ve besin öğeleri içermediğinden besin kümeleri içinde sayılmaz. Lakin sağlıklı ömür için kesinlikle alınması gerekir.vücuttan %3lük bir su kaybı ısı sisteminin bozulmasına, %4lük bir kayıp fizikî performansın bozulmasına neden olur.%5in üzerindeki bir kayıp baş ağrısı ,yorgunluk; %10nun üzerindeki su kaybı şuur kaybı yaratır.

Egzersiz sırasında kaslarda ısı açığa çıkmakta yani güç salınımı görülmektedir. örneğiN; 1,5 km koşmak karşılığında 100 kalorilik güç yakılmaktadır.bu ısı salınımı bedenimizin terlemesiyle derimizden dışarı atılmakta, yani güç bedenden su ile dışarı çıkmaktadır.

 • Yaklaşık bir saatlik idman sonucunda bedenimiz ortalama 1 litre su kaybetmektedir.
 • Su kaslara oksijeni,karbonhidratları ve öteki besin unsurlarını taşıyan kanın ana bileşenidir.
 • Dehidrasyondan ve sonuçlarından korunmak için idman öncesi ve sonrasında su kaybını gidermek gerekir.;
 • Egzersizden evvel 2 bardak su içiniz
 • Egzersiz müddetince her 20 dakikada bir, yarım bardak su içiniz.
 • Vücut yağı ile ilgili birtakım savlar bulunmaktadır.
 • Bu tezden biri; yağların kasa yahut tam zıddı kasların yağa dönüşümdür.

Kas bir doku, yağ ise bir husustur ve bu türlü bir dönüşüm kelam konusu olmamaktadır. Lakin; yağlarınızı yakabilir, kaslarınızı büyütebilirsiniz. Bunun için de nizamlı idman yapmalı ve bir kadro beslenme kurallarını öğrenmeniz koşul. Beslenme kurallarından birkaçına değinecek olursak;

Düzenli yürüyüş yahut bir spor salonunda nizamlı antrenman yapınız,

 • Az ve sık beslenmeye ihtimam şovunuz.
 • Öğün atlamamaya ihtimam gösteriniz
 • Sabah erken kalkıp kahvaltınızı kesinlikle yapmaya çalışınız
 • Günde ortalama 2-2,5 litre su tüketiniz
 • Aşırı tuz tüketiminden kaçınınız..

Diğer tez ise; tartım sonucu önerilenden fazla beden tartısına sahip olmak şişmanlık göstergesi olduğudur.

Kas(yağsız doku) yoğunluğu arttırılarak beden tartısında artış kelam konusu olmaktadır. Değerli olan beden yükünden çok beden bileşimidir.

Başa dön tuşu