Yağlardan Korkmalı Mıyız?

Pek çoğumuz için yağlar fazla kilomuzun, yüksek kolesterolümüzün tek hatalısı pekala sahiden o denli mi?

Bunun yanıtını yazının sonunda kendiniz bulacaksınız. Bedenimizde derimizin esnekliğinden, nem istikrarına, A D E K vitaminlerinin emiliminden ,sindirim sistemimizin sistemine kadar her biyolojik olayda yağlara muhtaçlığımız vardır. Ve bedenimiz muhtaçlığımız olan yağların tümünü sentezleyemez. Bedenimizin sentezleyemediği ve dışardan almak zorunda olduğumuz yağlara elzem yağlar denir. Yağ oranımız %7 nin altına indiğinde bedenimizde yolunda giden pek çok olay sekteye uğrar buda sıhhatimize önemli bir ziyan verir, bu nedenle bedenimizden yağı büsbütün uzaklaştırdığımız diyetler bizim için olumlu sonuç doğurmayacaktır.

Tam artık o halde neden yüzlerce uzman yağı suçluyor dediğinizi duyar üzereyim. Yağ oranımızın az olması nasıl ki beden için önemli bir sıhhat sorunuysa fazla olmasıda birebir derecede önemli bir sıhhat sorunudur. Dünya sıhhat örgütünün önerdiği bilgilere nazaran bayanlar için yağ oranı %20 ile %25 ortasında, erkekler için ise %15 ile %20 ortasında olmalıdır.  (oranlar standart bir birey için geçerlidir atletler bu kategoriden başka hallerde kıymetlendirilir.)

Bu oranı sağlayabilmek için aldığımız yağların çeşidi ve ölçüsü çok değerlidir bu sebeple isterseniz evvel yağları tanıyalım .

Doymuş yağlar: Doymuş yağlar daha çok hayvansal kökenli yağlardır (süt, peynir, yumurta, et) bitkisel olarak yalnızca hindistan cevizinde bulunur. Oda sıcaklığında katı haldedirler.

Doymamış yağlar: vücudumuzun dışardan almak zorunda olduğu elzem yağlar daha çok bu kümeye girer. doymamış yağ asitleri bitkisel kökenlidir ve oda ısısında sıvı halde bulunurlar. doymamış yağlarıda içlerinde iki kümeye ayırıyoruz

  a) tekli doymamış yağlar: fındık yağı, zeytin yağı ve kanola bu kümeye girer.

  b)çoklu doymamış yağ asitleri: ayçiçek yağı, mısır yağı ve soya yağıda bu kümeye girer.

Günlük beslenme sistemimizde sağlıklı bir ömür için yağlardan aldığımız kalori ölçüsünün oranı toplam kalorimizin %20 ile %25 ortasında olmalıdır ve bunun

%10 u doymuş yağlardan

%15 kadarı tekli doymamış yağlardan

%10 kadarı çoklu doymamış yağlardan gelmelidir.

Burada dikkat etmemiz gereken ayrıntı ise şu gün içerisinde kalsiyum ve protein gereksinimimizi karşılamak için tükettiğimiz süt ve et eserlerinde muhtaçlığımız olan doymuş yağı alıyoruz, bu sebeple daha fazlası kolestrol yüksekliği damar tıkanıklığı üzere problemlere neden olabileceğinden ekstra olarak yemeklerde doymuş yağ tüketimini bırakmalıyız.

Doymamış yağ alımımız için ise salatalara ekleyebileceğimiz bir tatlı kaşığı zeytin yağı, gün içerisinde tüketebileceğimiz bir avuç kavrulmamış, tuzsuz kuru yemiş ya da kahvaltılarımıza renk ve değişiklik katması için tüketebileceğimiz avokado doymamış yağ alımımıza takviye olacaktır.

Başa dön tuşu