Yaz mevsiminin kalori bombası hazır kahveler

Temmuz ayını yarıladık. Ve havalar ısınmaya devam ediyor. Sıcak havalarda rahatlamak için tahlil soğuk içeceklerde aranıyor. Genelde tercih edilen soğuk içecekler ise kremalı, şuruplu soğuk kahveler oluyor.

Hem Kalori Bombası Hem Sıhhatinize Ziyan Veriyor.

Kendimizi daha uygun hissetmek için içtiğimiz bu kahveler kısa periyodik güç ve memnunluk vermenin yanı sıra uzun periyotta aslında sıhhatimize ziyan veriyor. Kalorileri yüksek olan bu kahvelere hazırlanırken katkı hususları, maltodekstrin, glikoz şurubu, sodyum kazeinat, asit düzenleyici tuzlar, tam hidrojenize pamuk ve palm yağı üzere hususlar eklenebiliyor. Maltodekstrin, mısırdan elde edilen bir unsurdur. Glikoz şurubu sindirime uğramaya gereksinimi olmadan hücre içine girebilecek kadar küçüktür. Ve tüketildiği üzere kana karışan şeker denilebilir. Uzun periyotta glikoz şurubunun sık ve fazla kullanımı insulin direnci, hipoglisemiye neden olabilir. İnsülin direnci ise obeziteyi tetikleyen bir durumdur. Bu durum bir müddet sonra kısır döngü haline gelir. Ve siz kendinizi ‘Ben aslında bir şey yemiyorum. Neden kilo veremiyorum. Su içsem yarıyor.’ Derken bulabilirsiniz. Sodyum kazeinat ve asit düzenleyici tuzlar uzun periyotta tansiyonu yükseltici tesir yapabilir. Tam hidrojenize pamuk ve palm yağının margarin olduğunu söyleyebiliriz. Bu iki unsurun kullanılabilmesi için ’emülgatör’ kullanılmaktadır. Yani aslında hazır kremalı, şuruplu kahvelerin kalori bombası olmasının yanında sıhhatimize epeyce ziyanlı tesirleri de vardır.

Metabolik Sendrom Nedeni.

Kremalı, şuruplu kahveler yüksek yağ, şeker, glikoz şurubu ve kalori içerirler. Tüm bu içerikler ise insülin direncine neden olur. İnsülin direnci beraberinde bel etrafı yağlanmayı ve obeziteyi getirirken hipertansiyon ve kolesterol yüksekliği riski de artar. Bu hastalıklar bir kısır döngü halinde birbirlerinin nedenidir. Ve bu durum ise metabolik sendrom olarak isimlendirilir. Kremalı, şuruplu kahvelerin çok sık ve fazla ölçüde içilmemesine dikkat edilmelidir. Bilhassa soğuk kahveler tercih edilecekse kremasız ve şurupsuz olan kahveler tercih edilmelidir.

Kalori Bombası.

Kahve olağanda sağlıklı bir içecektir. Hatta yapılan bir çalışmaya nazaran kahve, yaşlı bireylerin daha süratli düşünmesini sağlamaktadır ve hatırlama yeteneğinin artmasına yardımcıdır. Kafein sayesinde kahve metbolizmanızı hızlandırır.Fakat çeşitli unsurlar eklenmiş kahveler tam karşıtı tesir yapmaktadır. Bilhassa bu kahvelerde dikkatimizi çeken ise kalorileri oluyor. Olağan sade kahve için sıfır kalori diyebiliyorken bu kahvelerin kalori kıymeti 400 kaloriyi bile bulabiliyor diyebiliriz.

 

Bazı kahvelerin kalori pahaları:

Karamel kremalı küçük uzunluk frappuccino (yağlı süt) 294 kalori

Karamel kremalı büyük uzunluk frappuccino (yağlı süt) 400 kalori

Kremalı white chocolate mocha küçük uzunluk (yağlı süt) 307 kalori

Kremalı white chocolate mocha büyük uzunluk (yağlı süt) 440 kalori

Kremalı buzlu caffe mocha küçük uzunluk (yağlı süt) 237 kalori

Kremalı buzlu caffe mocha büyük uzunluk (yağlı süt) 317 kalori

Buzlu caffe latte küçük uzunluk (yağlı süt) 115 kalori

Buzlu caffe latte büyük uzunluk (yağlı süt) 149 kalori

Başa dön tuşu