Yeme Bağımlılığını İyileştirebilir Miyiz?

Pek çok bağımlılık tipinin tedavisinde bağımlılık duyulan husustan yahut davranıştan uzak durmak gerekir. Örneğin alkolle ilgili bir sorun varsa, uygunlaşmak için artık alkol içmiyor olmalısınız. Kumar bağımlılığından kurtuluyorsanız, bu pokerden büsbütün uzak durmanız manasına gelir. Lakin yemek yemeyi bırakamayız, yaşamak için yemek yemek zorundayız. Pekala yemek yemeye devam ederken güzelleşmeyi başardığınızı nasıl anlarsınız? Yanıt, yemek bağımlılığının aslında yiyecekle ilgili olmadığı gerçeğidir. Bu, birtakım hislerle başa çıkabilmek için yemek yemek yahut yememekle ilgilidir.

Yeme bağımlılığından kurtulmak, hislerle başa çıkmanın daha sağlıklı yollarını bulmak demektir. Bu tıpkı vakitte yaşadığınız hayat içinde benliğinizi yanlışsız bir halde yargılayabilmeniz, kendinizi eleştirebilmeniz ve birtakım şeyleri olduğu üzere kabul edebilmenizdir.

Gerçekten yemek bağımlısıysanız, bu durumu güzelleştirebilmek için aşağıdaki beş kademeyi uygulamak gerekir:

1)Diyet yapma niyetinden uzaklaşın

Diyet, yemek ve kiloya odaklandığınızda bağımlılık yapan davranışlara, yemek yemeye yönlendiren hislere hitap etmiyorsunuz demektir. Bu yüzden kendinizi yeterli hissetmiyor olursunuz. Yeme bağımlılığından uzaklaşmak bir cins mahrumluk gerektirir, fakat bu yemek yememek manasına gelmez. Bunun yerine dürtüsel yeme, yeme takıntısı yapma yahut yiyecek alımını kısıtlama üzere makul yeme bağımlılığı davranışlarını bırakmanız manasına gelir.

2)Duygusal karışıklıktan çıkın

Tıkanırcasına yeme yahut obsesif bir halde kalori sayma takıntısı biçimindeki yeme bağımlılığı sizi hislerinizle başa çıkma kanısından soyutlar. Güzelleşmek, bu hislerin kökenindeki meseleleri derinlemesine anlamayı ve daha tesirli bir biçimde nasıl cevap alınacağını öğrenmeyi gerektirir. Bu düzeyde evvel çok yemeye neden olan hislere ağırlaşmalı ve bunlarla başa çıkabilmeyi öğrenmelisiniz. Bunun için bir terapiste başvurabilir yahut şahsî gelişim kitaplarından faydalanabilirsiniz.

3)Vücudunuzun ihtiyaçlarına kulak verin

Kilo vermeye çalışırken kimi vakit bedeninizi müttefiğiniz olarak değil, düşmanmış üzere görüp inatla kilo vermediğini düşünebilirsiniz. Hatta bedeninizin utanç verici olduğunu, olmadık vakitte garip açlık hisleri ve yeme istekleriyle sizi sıkıntı duruma düşürdüğünü düşünebilirsiniz. Bedeninizle olan bağınızı geri kazanmanın ve bedeninizi dinlemenin yollarını arayın. Bağımlılığın yaşadığı yer zihninizdir. Güzelleşmeyi lakin zihninizi boşaltarak ve birtakım sorunları yenerek sağlayabilirsiniz. Bunun için yogaya yönelmeyi deneyebilirsiniz. Yoga ile zihin-beden uygulamasından yarar görebilirsiniz. İnanın pek çok danışanımda yoganın yeme ataklarını azaltma ve dinginlik sağlamada tesirlerine kendim şahit oldum.

4)Yeni çekirdek inançların yaratılması

Çekirdek inançlarımız kendimizi, diğerlerini ve dünyayı nasıl gördüğümüzü belirler. Çocukluk çağında yahut yetişkinlik devrinde travmatik yahut külfetli bir olay yaşadığımızda oluşurlar. Çekirdek inançlar çoklukla güvenlik, dikkat, sevgi ve onay üzere ilkel gereksinimlerle ilgilidir. ‘’Ben inançta değilim.’’ yahut ‘’Sevilmek için uygun olmak zorundayım.’’ yaygın inançlardır. Bir çekirdek inanç oluştuğu vakit siz farkına varmadan birtakım davranışlarınız da değişir ve değişen şeylerin ortasında yeme davranışı da yer alır. Bu durumda bu inançların sizin için faydalı olup olmadığına karar vermelisiniz ve şayet faydalı değillerse bu inançları değiştirmeye yönelmelisiniz.

5)Ruhunuzun gerçek muhtaçlıklarını karşılayın

Bunu yaptığınız vakit yeme bağımlılığından kurtulmuşsunuz demektir. Beşerler meditasyon, tabiat yürüyüşleri, toplumsal yahut dinî hizmetlere katılma üzere yollarla ruhsal olarak kendilerini tatmin ederler.

Anahtar, kendinize karşı nazik olmak ve rastgele bir vakit kaybından kendinizi bağışlamaktır. ‘’Öfkemi yiyecekle uyuşturmadan evvel fark edeceğim’’ üzere cümle kalıpları sizi bedenin gerçek gereksinimlerini karşılamaya yöneltir. Hayatınız, ruhunuzun gerçek istekleri tarafından yönlendirildiğinde yiyecekleri tabansız bir boşluğu doldurmak için değil, fizikî ihtiyaçlarınızı karşılamak için tüketirsiniz.

Başa dön tuşu