Yılbaşı Akşamı Sonrası Beslenme Önerileri

2017 yılını geride bırakacağımız şu günlerde yılbaşı için planlar çoktan yapıldı bile. Yeni yılı sevdiklerimizle birlikte daha güçlü ve daha uzun mühlet vakit geçireceğimiz sofralar için marketler şimdiden hareketlenmeye başladı. Geride bıraktığımız 2017’nin tüm gerilimini ve yorgunluğunu atarken, yeni bir yıla nasıl uyandığımızda değerli. Gece boyunca tüketilen çok besin ve alkol, 2018’in birinci sabahında şişkinlik, baş ağrısı, sindirim sorunları ile yeni güne başlamamız ihtimal dahilinde. Sabah uyandığınızda bu durumlarla karşılaşmamak için işte dikkat etmeniz gerekenler;

  • Gece eğlenmenin vermiş olduğu yorgunluğu gün boyunca uyuyarak gidermeye çalışmak yapılan en büyük yanlışlardan biri. Bedeninizin hormonal sisteminin uyandığımızda daha farklı çalıştığını unutmayalım. Bu nedenle gününüzü uyuyarak değil, hoş hafif bir kahvaltı ile gücünüzü toplayarak başlayabilirsiniz.

  • Yılbaşı akşamı yapılan kaçamaklardan bir sonraki gün yemek yemeyerek kurtulduğumuzu düşünerek onları daha uzun müddet bedenimizde tutmamıza sebep oluyoruz. Nizamlı aralıklarla beslenmek; metabolizmanın çalışmasına sağlar ve açlık hormonlarının yanı sıra kan şekeri ve insülin seviyelerinin de düzenlenmesinde yardımcı olabilir.

  • Kahvaltıda yorgunluğunuzu azaltacak bedeninizi temizleyecek antioksidan içeriği yüksek kırmızı biber, ananas, kivi, yaban mersini, maydanoz üzere besinlere yer verebilirsiniz. Gün boyunca midenizi rahatlatmak ismine bitki çaylarının yanı sıra sağlıklı atıştırmalık orta öğünlerle hafifletebilirsiniz.

  • Basit karbonhidratlardan mümkün olduğunca uzak durarak zerzevat yemekleri yahut salatalara tartı vererek hafif bir gün geçirebilirsiniz. Potasyum içeriği yüksek ıspanak, kereviz, brüksel lahanası, avokado, somonu beslenmenize ekleyerek ödem oluşumunu engelleyebilirsiniz. Böylelikle sodyum atımını kolaylaştırarak şişkinliğin azalmasını sağlayabilirsiniz.

  • Yılbaşı gecesi bilhassa alkol tüketiminizi arttıysa güne bol su içerek başlamalısınız. Su, metabolizmanın çalışmasını sağlar. Bedeninizdeki sodyum fazlasının atılması içi 2-2.5 litre kadar su tüketebilirsiniz. Hatta suyunuzun içerisine ek edeceğiniz birkaç limon dilimi C vitaminini yükselterek ödem atmanızı kolaylaştırabilir.

Sağlıklı, formda ve memnunluk dolu bir yıl geçirmeniz dileğiyle…

Başa dön tuşu