YO-YO Diyetlerle Sağlığınızdan Olmayın

Yaz mevsimi yaklaşıyor. Çoğumuzda bir telaş var. Formda olmak herkes için daha bir kıymet taşıyor bu günlerde… Nasıl olduğumuz, nasıl göründüğümüz üzerinde her zamankinden daha fazla duruyoruz. Bazıları için birkaç kilo, bazılarında ise daha fazla… Nihayetinde, kilomuz çoğunlukla fazla …

Yo-yo oyuncağını bilir misiniz? İki küçük disk biçiminin ortasında bulunan ip parmağa bağlanır ve ileri geri hareket ettirilir. İleri itişiniz ne kadar süratli olursa, geri gelişi de bir o kadar süratli olur.

Yo-yo diyetleri de ismini buradan alır. Yapılan yanlış uygulamalarla süratle verdiğiniz kiloları tekrar süratle almanız kaçınılmazdır.

Genelde yaz ayları öncesi gelir fazla kilolar aklımıza. 2-3 kilo ise bu seviye, genelde çarçabuk verilir. Daha fazla ise verilmek istenen kilo seviyesi, genelde tek tip besin öğesine dayalı, kısıtlı, yanlış diyetler uygulanabilir. Lakin, bedenin ihtiyaçları için gerekli besin ögelerini tam olarak içermeyen, uzun mühlet uygulanamayacak bu programlar, sıhhat manasında birçok riske taban hazırlayabileceği üzere ( kan şekeri ve tansiyon düzensizlikleri, kalple ilgili sıhhat sıkıntıları, duygusal ve ruhsal durum bozuklukları vb.), hem bedenin bu yeni duruma adaptasyonu kısa müddette gerçekleşeceği için yetersiz beslensek-çok az seviyelerde besin alıyor olsak ta, muhakkak bir mühlet sonra kilo randımanı kelam konusu olmayacak, hem de yo-yo oyuncağının geri gelmesi üzere, olağan beslenme sistemine geçiş periyodunda kaybettiğimiz kiloları ziyadesiyle geri almamız da kaçınılmaz olacaktır.

Yaz aylarına yakın periyotta kilo verme telaşı olan şahıslar vardır, gerek etrafımızda, gerekse toplumca tanınmış şahıslar ortasında… Her yıl bu görünüm tekrarlanır. Zira bu programlar, uzun müddetli uygulanabilecek biçimde değildir ve sorunun asıl kaynağı olan yanlış beslenme usulü ve aktivite yetersizliğine yönelik kalıcı tahliller hayata geçirilememiştir. Her bahar yahut yaza hazırlık devrinde tıpkı problemleri yaşamamak, sıhhat riskleri oluşturmamak için yapılması gereken; kısa devirli değil, kalıcı ve uzun periyodik emeller edinmek ve bu maksatlar doğrultusunda adımlar atmaktır. Bu manada, size uygun sağlıklı beslenme üslubunu, aktiviteyi, hayatınızın bir kesimi haline getirmeniz kıymetli. Diyetisyeniniz/beslenme uzmanınız yardımıyla sağlığınızdan ödün vermeden, sıhhatinize sağlık katarak, size uygun olan yeni bir beslenme üslubu oluşturabilmeniz mümkün. İsteğiniz, yalnızca muhakkak devirler için dahi olsa, daima kilo sorunu ile uğraşmak mı, yoksa kilo sorunu üzere bir problemle bir daha yüzleşmenizi gerektirmeyecek yeni bir hayat şekli oluşturmak mı? Kendiniz için bir düzgünlük yapın; sağlıklı bir ömür üslubu edinmeye çalışın ve birinci adımı çabucak atın. Motamot yo-yo oyuncağında olduğu üzere, her şey sizin elinizde…

Başa dön tuşu