YÜKSEK PROTEİNLİ DİYETİN SONUÇLARI VE GÖRÜNMEYEN YÜZÜ

YÜKSEK PROTEİNLİ DİYETİN SONUÇLARI VE GÖRÜNMEYEN YÜZÜ

Günümüzde Dukan diyeti üzere birçok yüksek proteinli diyetler kitaplardan okunarak uygulanmakta. Birçok kişi bu diyetleri uygulayarak daha süratli kilo vermek istiyor olabilir. Lakin istikrarlı ve sağlıklı beslenmek için protein, karbonhidrat ve yağ gerektiği ölçülerde alınmalıdır.

Aslında bu diyet sistemli spor ile alışkanlık haline getirilmediği ve dikkatli olunduğu sürece uygulanabilir. Bunun için de istikrarlı bir plan yapılması gerekir. İstikrarlı bir plan ise yeterli bir beslenme uzmanından geçer. Bu diyetlerle siz yalnızca protein aldığınızı düşünürsünüz ancak protein alırken bir yandan da kolesterol ve yağ alırsınız. Örneğin; en bilinen kırmızı et, kaliteli protein içerirken bir yanda da aldığınız protein kadar yağı da kıymetli oranlarda içerir.

Yayınlanan bir makalede; protein alımı %30 arttırılan bireylerin gün içinde 450 kkal’ den az tükettikleri görülmüştür. Lakin bu mevzu hala tartışmaya açıktır.

  • Neden Proteinli besinlerle daha kolay kilo verilir?

Çünkü protein yüklü beslenmede bedenin istirahatte harcadığı güç miktarı (vücudun kendi kendine yaktığı enerji) artar. Kişi daha çabuk ve daha çok kilo verir. Proteinlerin midenizi terk etmesi için daha uzun vakte gereksinimi vardır ve uzun mühlet tok hissedersiniz. Ayrıyeten proteinler, karbonhidrat ve şeker içermedikleri için insülini uyarmazlar. Ancak her şey buraya kadar yolunda gözükür. Halbuki bu olumlu taraflarının yanında olumsuz sonuçları da yer almakta;

Bu cins diyetlerde ketozis dediğimiz durum oluşur. Ketozis; açlıkta oluşan keton cisimciklerinin kanda artması ve idrarda görülmesiyle ortaya çıkan bir durumdur. Ağızda aseton(açlıkta oluşan kokunun nedenidir.) artar. Yani sonuç olarak bedeniniz kullanmak için kâfi karbonhidrat bulamadığında kendi kas dokusundan harcama yapar. İmajda zayıflarsınız lakin beden içi yağlanmanız artar, iç organlarda harabiyet ve kas kayıpları oluşur.

Aynı vakitte üremi(kanda ürenin artması ) ,sıvı-elektrolit dengesizliği, kalp ritim bozuklukları, halsizlik, unutkanlıkları, konsantrasyon bozulması üzere şikayetleriniz ortaya çıkar.

  • Önerilen protein ölçüsü ne kadar olmalıdır?

Sağlıklı ve istikrarlı beslenmek için her birey kg başına 0,8-1 gram ortasında protein tüketmelidir. Örneğin; 60 kilo olan bir kişi yaklaşık 50-60 gram protein almalıdır. Fakat her öğün için de, 27-30 gramdan fazla protein alınmaması gerekiyor.

Bazı besinlerin protein kıymetlerinden bahsedecek olursak;

  • 1 yumurta ortalama 50 gramdır ve 6 gram protein içerir.
  • 4 yemek kaşığı kurubaklagil yemeği ya da 1 kase mercimek çorbası 5 gram protein içerir.
  • 1 su bardağı süt 6 gram protein içerir.

Birçok kişi yüksek protein içeriğiyle zayıflamayı sağlayan kitapları okuyarak diyet uygulamakta. Ancak bunun sonucunda nelerle karşılaşacakları tabi ki kitaplarda yer almamakta. Şayet bir diyet yapıyorsanız öncelikle şuurlu olmanız gerekir. Şuurlu bir diyet bir beslenme uzmanına danışmakla mümkündür. Size özel beslenme planı ile emin adımlarla ilerlemenizi dilerim.
Sıhhatle kalın, fit kalın.

Başa dön tuşu