ZAYIF OLMAK MI FİT OLMAK MI ?

Formda olmak pek çok kişi için farklı manalara geliyor olabilir. Kimilerimiz formda olmayı sistemli fizikî aktivite ile ilişkilendirirken kimilerimiz da kaslı ve düşük yağlı bir beden yapısı olarak tanımlamaktadır.

Yaşınıza nazaran daha az etkinseniz, kas oranınız azalırken yağ oranınız artar. Beden yağındaki fazladan bir artış, kimi sıhhat sorunlarının görülme riskini artırır. Bu durumu gerçek besin tercihleri ve bireye özel planlanmış beslenme programına ölçülü fizikî aktivitenin entegrasyonu ile önlemek mümkündür. Tüm bunların sonucunda kas gücü ve dayanıklılıkta artış beklenir.

Kısacası “FORMDA OLMAK” terimi şahsa nazaran değişmektedir. Ve bu, bireylerde optimal yük ve âlâ olma duygusudur. Aslında sağlıklı olmak ile hayli yakındır. Sağlıklı olmak yalnızca hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, bedenen, ruhen ve toplumsal istikametten tam bir yeterlilik halidir.

Formda Olduğunuzda;

 • Hayata müspet bir açıdan bakarsınız

 • Yaşam kalitenizi artırırsınız

 • Kalp hastalıkları, kanser, diyabet, tansiyon üzere pek çok hastalığa karşı düşük risk taşırsınız

 • Fiziksel olarak güçlü ve güçlü olursunuz

FORMDA OLMANIN yaşı yoktur. Her yaş aralığında nizamlı fizikî aktivite ile birlikte kâfi ve istikrarlı beslenme formda kalmaya yardımcı olacak anahtar – kilit bağlantısını oluşturmaktadır. Bunun için en başta makûs beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ve bunun sürekliliğinin sağlanması gerekmektedir. Aksi taktirde sistemsiz beslenme kilo alıp vermeye ve bunun bir döngü haline dönüşmesine neden olacaktır.

Peki SAĞLIKLI BESLENME nedir? Sağlıklı beslenme kâfi ve istikrarlı beslenmedir. Bedenimizi oluşturan hücrelerin sistemli ve istikrarlı çalışması için besin öğelerinden yani yağlar, karbonhidratlar, proteinler, vitaminler ve minerallerden kâfi ölçüde almalıyız. Bedenimizin tüm besin hususlarına gereksinimi vardır. Tek taraflı beslenmek yani yalnızca protein yahut karbonhidratla beslenmek yanlıştır. İstikrarlı beslenerek vitaminler, mineraller ve lifler üzere değerli besin unsurlarından de almış oluruz.

Dengeli beslenmek için kimi alışkanlıklarımızı düzeltmek bile çok büyük farklar yaratabilir;

 • Doymuş yağ (tere yağ, kuyruk yağı) oranı yüksek besinleri daha az tüketin. Kâfi ölçüde doymamış yağ (ay çiçek, mısırözü, soya, fındık, zeytin yağı) almaya dikkat edin.

 • Yarım yağlı süt, yağsız yoğurt tüketin.

 • Yağlı kırmızı et yerine yağsız et, kuru baklagiller (nohut, mercimek, fasulye gibi) balık ve tavuk tercih edin.

 • Süt ve süt eserleri de (yoğurt, peynir vb.) tüketilmeli lakin bunlarında az yağlı olmalarına dikkat edilmeli.

 • Yemeklerinizi haşlama, fırında pişirme yahut ızgarada pişirme yollarıyla pişirirseniz yemeğe eklenecek yağıda azaltmış olursunuz.

 • Gıdalardan aldığımız günlük tuz ölçüsü 6 gr.ı (bir tatlı kaşığı) geçmemelidir. Bu ölçüye yemeklerden, ekmekten, içeceklerden aldığımız tuz ölçüsü dahildir. Tuz tüketimi ile yüksek tansiyon ortasında bağ bulunmaktadır. Yüksek tansiyonu olanlar hekimlerinin tavsiyesine nazaran ya hiç tuz kullanmamalı yada ölçüsünü azaltmalıdır.

 • Güne kahvaltınızı yaparak başlayın. Gece uzunluğu besin alımı olmadığından beyninizin sabah kalkınca güce gereksinimi vardır. Daha sonra besin alımınızı kahvaltıdan başlayarak gün içine yaymanız daha aktif kalori yakmanıza neden olur.

 • Öğünlerinizi evvelden belirleyiniz .Mümkünse yediklerinizi 3 ana öğün, 3ara öğüne bölün az ve sık beslenin.Bol su için, yiyecekleri düzgünce çiğneyin. Her yemek yediğinizde midenin 1/3’ünü boş bırakın.

 • Aşırı şekerli besinlerden kaçınmalı ve hatta çay, kahve üzere içecekler şekersiz içilmeli yahut şeker ölçüsü azaltılmalıdır.

Başa dön tuşu