Zayıflama

Pek çok etkenle bağlantılı olan, sıhhat üzerinde de tesiri tartışılmaz bir kıymete sahip olan beslenme alanına gün geçtikçe ilgi artmakta. Yanlış beslenme ile ortaya çıkan obezite, birçok hastalığa davetiye çıkarmakta. Aslında bu gidişe ‘dur’ demek çok güç değil. Sağlığımızdan ödün vermeden zayıflamak artık / elbette mümkün.

    Doğru bir zayıflama için tekliflerimiz:

 

  • İşin uzmanı şahıslardan takviye alın.

Bu, sizin için uzun bir süreç olacaktır. Kilolarınızı 1 haftada yahut 1 ayda almadınız. Sonuca 1 hafta yahut 1 ayda ulaşmayı beklemeyin. Beslenmenizdeki eksik yanların belirlenip, kalıcı tahlillerin bulunması, yanlışsız alışkanlıkların edinilmesi koşul. Bu seyahate hazırlanın. Sizin için, size uygun olan beslenme halini beslenme uzmanınız ile belirleyip, gayeye gerçek adımlarla ilerleyin.

  • Öncelikle kendinizi tanıyın, kendinize uygun maksatlar belirleyin.

Anlık verilen kararların uygulanması birçok vakit zordur. Kilo vermek istiyorsanız, öncelikle niye kilo vermek istediğinizi düşünmelisiniz. Birdenbire aldığınız karardan tekrar ansızın vazgeçebilirsiniz. Gerçekçi olmak, kendinizle ilgili hakikat adımlar atmak için birinci adımdır.

  • ‘Diyet’ kavramı içine sıkışıp kalmayın.

Yapacağınız uygulamaları ‘diyet yapmış olmak’ için değil, sağlıklı beslenmek ve beraberinde sağlıklı kilonuza kavuşmak, sağlıklı hayat için yapmanız gerektiğini unutmayın.

  • Artık besin kaydı tutuyorsunuz, kendinizle yüzleşmeye hazır olun.

Kişiler genelde ne kadar yediğinin farkında olamayabilir. Birkaç gün yediğiniz-içtiğiniz her şeyin kaydını tutun. Çıkan sonuca, listenin uzunluğuna siz de şaşırabilirsiniz.

  • Alış verişe aç karnına gitmeyin.

Alış verişe gitmeden evvel, almanız gerekenleri liste halinde yazın ve listenin dışına çıkmamaya çalışın. Almayı düşünmediğiniz ve yüksek kalorili, sıhhatsiz besinler alış veriş torbanızda yer almasın. Aç karnına gittiğinizde gereksiniminiz olmayan birçok şeyin alınma mümkünlüğü da artar.

  • ‘Terazi formülü’ kıymetli.

Kilo artışı, bedenin harcadığı ve bedene alınan güç ortasındaki istikrarın bozulması ile ortaya çıkar.  Terazinin her iki kefesi eşitlenmeli. Bunun için alınan güç azaltılmalı, harcanan güç artırılmalı. Genelde bireyler ne kadar ne yediklerinin farkında olamayabilirler. Zira daima tıpkı seviyede yiyorlardır. Lakin, o daima tıpkı olan seviye, kişinin gereksiniminden fazlasını içeriyor olabilir. Bu nedenle besin kaydının yanı sıra, farkına vararak, çok yavaş ve çiğneyerek yemek yemek değerli. Tahminen çok kısa müddette yemeğiniz bitiyordur, fakat bu, az yiyorsunuz yahut az kalori alıyorsunuz manasına gelmez.

  • Doğru besinler yanlışsız vakitte alınmalı.

Özellikle kalorisi yüksek rafine eserlerden, yağ ve karbonhidrat içeriği yüksek besinlerden sakının. Kendinizi aç bırakmadan, öğün atlamadan, ayrıyeten bir seferde besinlere çok fazla yüklenme yapmadan beslenmeniz düzenlenmeli. Gün içinde öğünlerinizin tertipli olması, günün geri kalan kısmında hakikat beslenme davranışını uygulamada yardımcıdır. Bilhassa akşam vakti yatana kadar geçen vakit içinde, daima olarak bir şeyler yiyor durumda olmak sakıncalıdır.

  • ‘Besin yoncası’nı buldunuz… Dileğiniz gerçekleşiyor…

Besin yoncasında her yaprak bir besin kümesini tabir eder; süt-yoğurt kümesi, et-yumurta kümesi, tahıl kümesi, zerzevat ve meyve kümesi… Beslenmenizde her besin kümesinden besini yanlışsız ölçüde, gerçek vakitte ve hakikat biçimiyle almalısınız. Kendiniz için gerçek ölçüleri beslenme uzmanınızla belirleyin.

  • Su, bedeninizin süpürgesidir, içmeyi ihmal etmeyin.

Sadece zayıflama süreci için değil, günlük yaşantımızda su tüketimini artırmak kıymetlidir. Su, sindirim üzerinde olumlu tesirlere sahip olduğu üzere, bedende ziyanlı olan hususların dışarı atılması için de büyük kıymete sahiptir.

  • Sağlıklı hayat bir bütün. Sağlıklı beslenme ve spor, zincirin kıymetli iki halkası.

Mevsimine uygun besin tercihi yapmak, gerçek tekniklerle beslenmek değerlidir. Yapılan spor, hem kilo verme sürecinde sağlıklı kilo vermenizi sağlayacak, hem birtakım kan kıymetlerinizin olağanlaşmasına yardımcı olacak, hem de uzun vadede kendinizi daha dinç hissetmenize yol açacaktır. Günlük hayatta kendimize spor için vakit ayırmak, her vakit aralığını fizikî aktivite ile kıymetlendirmek değerlidir.

Başa dön tuşu