3 Beyazın Zararları

Günümüzde 3 beyaz dediğimizden nelerden bahsettiğimizi bilmeyen yoktur. Sofralarımızın neredeyse baş tacı olmuş, yıllardır yeme alışkanlıklarımızda besinlerin birinci sıralarında yer almışlardır. Pekala bu bahsettiğimiz 3 beyazı; un, tuz ve şekeri büsbütün beslenmemizden çıkarmalı, sofralarımıza yaklaştırmamalı mıyız? Elbette hayır. Yerine tercih edebileceklerimiz halleriyle yeteri ölçülerinde tükettiğimizde düşmanımız olmadıklarını göreceksiniz.

Tuz; bir sodyum klorür bileşiğidir. Birçok besinin içerisinde sodyum olduğuna nazaran ;yani aslında birçok besinde muhtaçlığımız olan ölçüsü karşılayacak sodyum bulunurken damak zevkimiz yeme alışkanlıklarımızdan dolayı ziyadesiyle tüketmekteyiz. İşte bu fazlalık münasebetiyle bedendeki suyu tutarak ödem oluşturmaktan , kan basıncını arttırarak hipertansiyona sebebiyet vermektedir. Günlük ortalama 5 gr tuz tüketimi sağlıklı bireyler için kâfi gelirken şayet tansiyon üzere böbrek hastalığı üzere rahatsızlıklarımız varsa yemeklerimizi tuzdan çok baharatlarla tatlandırmaya çalışarak tüketimimizi denetim altına alabiliriz.

Şeker; rafine edilerek üretilmeye başlandığı ve ziyanlı hale dönüştüğü için kaçınmamız gereken bir hal almıştır.Bu doğal yolla meyvelerin içerisinde bulunan , bal içerisindeki varlıklı halinden, süt gurubuyla aldığımız sağlıklı yollardan da uzak durmamız manasına gelmiyor.Bağışıklık sisteminin zayıflamasından krom eksikliğine, çocuklarda dikkat dağılmasından böbrek hasarlarına varan bir çok duruma sebep olabilir.

Un; şeker ve tuz üzere hakikat tüketmediğimizde bize olumsuz sonuçlarla geri dönen esas besin kaynaklarından biri. Aslında unu sıhhatsiz hale getiren gördüğü rafinasyon süreçleri. Buğdayda bulunan güçlü vitamin içeriği ve lifli yapısından uzaklaştırılarak elde edilen un bu haliyle bize dost olmaktan çıkıyor. Velhasıl tam tahıl, kepeğinden ve rüşeyminden ayrılıp beyaz un haline getirildiğinde yararlı ögelerinden yoksun, ziyanlı yanları ağır bir besin haline geliyor. Beyaz undan uzak durarak sindirim sistemi bozukluklarına yakalanma riskinden,obeziteye davetiye çıkarmaktan,kan şekerinin ani yükselmeleri,hipertansiyona kadar hepsinden korunmuş oluruz.Hem besleyici kıymeti yüksek hemde bizi sıklıkla açlık hissine itmeyen tam tahıllı buğday eserlerini tercih ederek kendimize büyük bir düzgünlük yapmalıyız

Başa dön tuşu