5 Adımda Annenizin Sağlığını Artırın!

Her sabah siz okula gitmeden kahvaltınızı sofrada hazır eden, okulda öğlen yemeğinde yemeniz için sağlıklı beslenme çantası hazırlayan, akşam yemeğinde damak zevkinize uygun lezzetleri önünüze seren birini düşünün… Anneniz… Hiçbir vakit mazeret bulmadan, yorgunum demeden bu rutini her gün tekrarlayıp vazife edinen annenizin sıhhati için bir katkıda da siz bulunun. 5 adımda onun sıhhatine sağlık katmanız mümkün!

  1. Zengin Potasyum Kaynaklarına Yönelin

Yaşla birlikte artan kan basıncının tesiriyle beslenmeye menapoz periyodunda ayrıyeten dikkat etmek gerekiyor. Potasyum kan basıncının düşmesine yardımcı olurken, besinsel olarak besinlerle potasyum muhtaçlığını karşılamak epeyce kolay. Her mevsim mutfağımızda bulunan patates yeterli bir potasyum kaynağı. Tabi gerçek yolla pişirmek kaydıyla! Ortalama 1 küçük uzunluk fırın patates yediğinizde 1 dilim ekmek yemiş üzere olduğunuzu unutmayın, porsiyon denetimini elden kaçırmayın!/p>

  1. Zenginleştirilmiş Besinler Tüketmesine Yardımcı Olun!

İçeriğine vitamin, mineral desteği yapılmış besinler tüketmesine ihtimam gösterin. İyotlu tuz, D vitamini ile zenginleştirilmiş süt gibi… Bilhassa menapoz devrinde ki bayanlar için D vitamini ile zenginleştirilmiş besin tüketimi çok değerli. D vitamini kemiklerin güçlenmesi için gerekli kalsiyumu bedenimizin emmesine yardımcı oluyor, osteoporoza karşı bedeni koruyor. Ama yaşla birlikte cildin D vitaminini alma hüneri azalıyor. Ayrıyeten D vitaminini faal forma dönüştürmekte misyonlu barsak ve böbreklerimiz eski hünerini kaybediyor. D vitamini ile zenginleştirilmiş besin tüketimi epey değer taşıyor.

  1. Gözler En Değerli Organlarımız!

Size doğduğunuzdan bugüne kadar değişmeyen hislerle bakan annenizin gözlerini koruyun. Yaşla birlikte gelişen göz hastalıklarından katarakta karşı koymak için beslenmesinde koyu yeşil yapraklı sebzelere yer açın. Ispanak, marul, kale üzere sebzelerde bulunan fitokimyasallar göz sıhhatini muhafazaya yardımcı besinlerden. Bu besinleri çiğ halde salatalara eklemek en hakikat tercih!

  1. B Vitamini Kaynakları İle Memnun Edin!

Yapılan araştırmalar B vitamini kaynaklarının kişinin keyifli olmasında tesirli olduğunu ispatladı. B kümesi vitaminlerden B12 vitamini hudut sistemimizin sağlıklı olmasında epeyce tesirli ve bedenin B12 emilimi midede gerçekleşiyor. Ancak gastrointestinal sistemde ki emilim bozuklukları, 65 yaş üstü şahıslar, hamileler ve emzirenler, beslenmelerinde et kümesine yer vermeyen bireylerde B12 vitamini emilimi düşüyor, hekim denetiminde kişinin B12 düzeyine bakılması büyük ehemmiyet taşıyor. Şahısta eksiklik varsa hekimin önerdiği ilaçları aksatmadan kullanması, tükettiği besinlerle desteklemesi gerekiyor. Son devirde tahılların içerisine eklenen B12 sayesinde mide asidinden etkilenmeyen formunu bedene almak mümkün.

  1. Kalbine Uygun Bakın!

Menapoz sonrası bayan hastalıklarında kalp hastalıkları birinci sırada geliyor. Bu periyotta bayanların kalbe düzgün gelecek besinler tüketmesi çok değerli.  En âlâ omega-3 kaynağı balık ise kalbe güzel gelecek besinlerden.. Bu devirde annenizi deniz somonu, vakumlu poşetlerde satılan light ton balığı yemesi için teşvik edin, kâfi balık tüketimi yoksa tabip denetiminde dışardan destek olarak almasını sağlayın.

Başa dön tuşu