Ramazan Sonrası Beslenme

Ramazan ayı boyunca beslenme saatlerinde, besin çeşidinde, ölçüsünde ve fizikî aktivitede alışkanlıklarımızın dışında birtakım değişiklikler yaşandı. Bazılarımız, gün uzunluğu aç kalmanın oluşturduğu ruhsal tesirle, ayrıyeten kendini ödüllendirme içgüdüsüyle fazla ölçüde ve birden teğe yemek yedi, kimilerimizde ise yemek yeme aşikâr bir sistem içermeden daima hale getirildi, iftardan sahura daima bir şeyler yendi.

Kontrolsüz ve fazla ölçüde yemek yemek, ayrıyeten yemek yenilip yatılması birçok sıhhat sıkıntısının ortaya çıkmasına sebep olabilir. Obezite, diyabet (şeker hastalığı), hipertansiyon (yüksek tansiyon), kalp hastalığı, sindirim sistemi hastalıkları üzere kimi kronik ve başka hastalıkların denetimini zorlaştırır.

Bayramda da sıhhatimizi tehdit eden yanlış alışkanlıklardan sakınmak yararlı olacaktır. Bilhassa oruç tutulan ve yalnızca yemek yenilmeyen süreyi düşünüp, tekrar kendini ödüllendirme kanısı ile hareket etmemek gerekir. Sağlıklı olmayan tavır sergilemek, bilhassa kronik hastalığı olanların durumunu tehlikeye düşürebilmekte, birçok sindirim sistemi sıkıntısına yol açabilmekte ve kilo alımı da kaçınılmaz hale gelmektedir.

Bayram, toplumsal alakaların arttığı, ziyaretlerin ve hasebiyle ikramların ağırlaştığı bir süreçtir tıpkı vakitte. Bu nedenle ziyaretlerde her gidilen yerde ikramları sonuna kadar bitirmek, bilhassa sıhhat sorunu olan bireyler için hakikat bir yaklaşım olmayacaktır.

Bu nedenle:

 • Belli müddettir gün içinde yememeye ve hareket etmemeye alışmış olan bünyeyi çabucak zorlamamak gerekir. Gün içinde öğünler sıklaştırılmalı ve bir öğünde yenilen ölçü azaltılmalıdır.

 • Güne hakikat bir tercihle, yani sağlıklı, istikrarlı bir kahvaltıyla başlanılmalıdır. Kahvaltıda; mevsim zerzevatları, az yağlı beyaz peynir, yeşil zeytin, haşlanmış yumurta üzere besinlere yer verilmelidir.

 • Peynir, süt, yoğurt, et üzere hayvansal besinlerin yağı az olanları tercih edilmeli, pişirme sistemi olarak kızartma süreci uygulanmamalıdır.

 • Öğünler ortasında mevsim meyveleri, yoğurt, süt üzere besinler tercih edilebilir.

 • Ana öğünlerde çorba, zerzevat yemeği yahut etli yemek, salata, yoğurt ve kepekli, tam tahıllı ekmek tercih edilmeli, yenilen her şeyde ölçülü olmaya dikkat edilmelidir.

 • Özellikle şekerli, yağlı, tuz içeriği yüksek besin tüketimi mümkün olduğunca kısıtlanmalıdır.

 • Sıvı tüketimi artırılmalıdır. Bunun için; içilen su ölçüsü artırılmalı (özellikle ramazan ayı boyunca içilen su ölçüsünde azalma olduysa), orta öğünlerde ayran, komposto (şekersiz yahut az şekerli olarak) tercih edilmelidir.

 • Bu bayramın geleneği haline gelen ve ikramlar ortasında yer alan baklava, çikolata, şeker, çay ve kahve tüketimine dikkat edilmeli, mümkün olduğunca sonlandırılmalıdır. Her ikram edildiklerinde kabul edilmemeli yahut çok az ölçüde, tadımlık olarak alınmalıdır.

 • Diyabet, hipertansiyon, kalp hastalığı üzere kronik hastalığı olanlar, bayramda da kendi sağlıklı beslenme sistemlerinin dışına mümkün olduğunca çıkmamalıdırlar.

 • Günlük 2-3 litre kadar su tüketiyor olmaya dikkat edilmelidir.

 • Fiziksel aktiviteye vakit ayrılmalıdır. Yapılan ziyaretlerden, yürümeye yönelik uygulamalar eklenmesi formunda fayda sağlanabilir. Yürüme ile gidilebilecek aralarda araç kullanmak yerine yürüme tercih edilmelidir.

Başa dön tuşu