6 Adımda Diyet Yapmadan Zayıflamak Mümkün Olabilir

  1. Ufak uzunluk yemek tabakları satın alın!

1 su bardağı makarna, olağan boyutta bir akşam yemeği tabağında küçük görünüyor, bu nedenle şahıslar tabaktaki ölçüsü az bulup daha fazla ek ediyor. Buna kıyasla, tıpkı fincan makarna küçük uzunluk tabakta ziyadesiyle yer kaplıyor. Günde 3 öğün yemek için daha küçük tabaklardan yemek yerseniz zahmet etmeden kilo vermeye başlarsınız.

  1. Kuruyemiş, kek, kurabiyeleri rafa kaldırın!

Mutfak tezgahı üzerinde bulunan kek, kurabiye ve kuruyemiş ebediyen ufak atıştırmalıklar olarak görünür ancak toplama bakıldığında fark etmeden fazla güç almaya sebep olur. Bu besinler yerine salatalık, çeri domates, havuç, maydanoz üzere alternatiflere yer verin. Zira göz önünde olan besinler ebediyen yenir!!

  1. Market alışverişinizde önceliği zerzevat ve meyvelere verin.

Alışveriş sepetinizin yarısını doldurup, kalan yarısına ferdî eşyalarınızı yerleştirin. Birinci evvel zerzevat ve meyve alışverişinizi yapın. Sonrasında öteki besinlere yönelin. Gereksiz harcamalar yapmaz, alışverişten sıkılırsanız kilit besinleri almış olarak marketten ayrılmış olursunuz.

Küçük bir not: Market alışverişine ebediyen tok karna çıkmaya ihtimam gösterin.

  1. Sağlıklı besinler görünür yerlerde olsun!

Buzdolabınızda, kilerinizde yeniliğe gidin. Sağlıklı olan besinleri görünür, ulaşılması kolay olan yerlere yerleştirin. Gözle görünür yerde olan besinlerin daha çok tüketildiği tespit edildi. Daha pratik hale getirmeniz için zerzevat ve meyveleri yıkayıp, ayıklayıp pak haliyle dolaba yerleştirirseniz tercihiniz sürekli sağlıklı besinlerden yana olur.

  1. Manzara eşliğinde yemek yiyin!

Çok farklı bir unsur üzere olsa da aydınlık ve ferah ortamlarda yemek yiyen insanların sağlıklı besinlere yöneldiği tespit edilmiş. Bu bireylerin daha çok salata yediği, tatlı sipariş etmekten kaçındığı; loş ışıklı ortamlarda yemek yiyen bireylerin ise iştahlarının daha açık olduğu gözlemlenmiş. Tahminen de Güneş ışığını, etraftaki insanları yahut dışarıdaki ağaçları görmek, sağlıklı olma ve menüde daha sağlıklı alternatiflere yönelmenizi, daha şuurlu olmanızı sağlayabilir. 

  1. Yürümek için fırsat oluşturun!

Öğle yemeği sonrası 10 dakika ile başlattığınız yürüyüş alışkanlığınızı artırmaya çalışın. Fırsat oluşturamıyorsanız her saat başı ayağa kalkıp hareket etmeyi alışkanlık haline getirin. Hafta boyunca toplamda en az 200 dakikalık tempolu yürüyüş yapmaya çalışın. Farkı çok kısa müddette gözlemleyeceksiniz.

Başa dön tuşu