ŞOK DİYETLER ZARARLI MI?

Yaz yaklaşırken yeniden bir çoğunuz diyet telaşına düştü bile değil mi?Yaz ayının kapımızı çalmasıyla bir arada tatil,plaj,güneşlenme hayalleri de tepe yapmış durumda.Öte yandan da ince-yazlık kıyafetler içinde nasıl görünürüm hesaplarıda çoktan başlamıştır bile.Söz konusu durum bu iken süratli zayıflama teklifleri inanılmaz cazip hale geliyor.Peki şok diyetlerle sağlıklı bir halde kilo vermek mümkün müdür?

Bütün bunlara artık bir göz atalım;

1-Diyet bireye mahsus olmalıdır,kişinin kendi beden ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanıp uygulanmalıdır.Şok diyetler dediğimiz 3 günde 5 kilo,1 haftada 10 kilo üzere vaatlerle piyasaya sunulan diyetler bireye has değildir.

2- Sağlıklı bir halde kilo vermeyi amaçlayan diyet programlarında uygulama sonrası beklenen kilo kaybı yağ kütlesinden olmaktadır.Şok diyetlerde ise çoğunlukla su ve kas kaybı yaşanmaktadır.Vücutta ne kadar fazla kas varsa, metabolizma süratimiz da bir o kadar yüksek olur,yani yağ yakma kapasitesi o kadar yeterli manasına gelir.Vücuttaki kas kütlesi azaldıkça yağları yakma daha da güçleşir.Karın,bel etrafı ve üst bacaklardaki yağlanma gün geçtikçe artar.

3- Diyet yaparak kilo vermede asıl gaye,kişinin,yeterli ve istikrarlı beslenmeyi öğrenmesi ve daha sonrasında bunu ömür üslubu olarak benimsemesidir.Ancak şok diyet programları ekseriyetle tek tip beslenmeye dayalı olup,asla kâfi ve istikrarlı beslenme alışkanlığı kazandırmazlar.

4- Uzun vadeli açlığa dayalı şok diyet uygulamaları sonrasında bedende yaşanan ani su kaybı; halsizlik,tansiyon düşüklüğü ve baş dönmesine neden olmaktadır.Şok diyet uygulayan bireylerde baş ağrısı ve konsantrasyon bozukluğu sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

5- Günlük almış olduğunuz kaloriyi yarı yarıya ve ya daha fazla düşürürseniz bir müddet sonra metabolizmanız yavaşlamaya başlar.Yavaşlayan metabolizma nedeniyle kilo verebilmek için daha az kalori almanız gereken bir kısır döngüye girersiniz.Dolayısıyla sistemsiz kilo alıp vermenin sonucunda oluşan kalıcı kilo fazlalığı,insülin direncine sebep olarak diyabet hastalığı riskini artırmaktadır.

6- Şok diyet sırasında bize tokluk hissini veren ve iştahımızı denetim eden leptin ve peptid YY hormonlarının düzeyi düşer ve açlık hormonu olarak bilinen ghrelin hormonu artar.Dolayısıyla iştah artar ve diyet bırakıldığında kilo alımı daha fazla ve de süratli olur.

Sonuç olarak; fazla kilolardan kurtulmak sıhhatimiz açısından büyük kıymet taşımaktadır.Hızlı bir halde verilen kiloların yeniden birebir süratle geri alınacağını bilerek ve sıhhatinizi olumsuz istikamette etkileyeceğini dikkate alarak hareket etmeli ve profesyonel dayanak almalısınız.

Başa dön tuşu