Kabızlık Deyip Geçmeyin

Bağırsak faaliyetlerimiz açlık, sistemsiz ve yetersiz beslenme, hareketsizlik, seyahat üzere durumlarda değişir ve hem fizyolojik hem ruhsal tesirleriyle günlük hayatınızı kahra sokabilir. Bugün her 3 bireyden biri bu sebeplere bağlı olarak kabızlık sorunu yaşamaktadır. Kabızlık bir hastalık olarak nitelendirilmeyip belirti olarak kıymetlendirilerek vakit zaman göz arkası edilebilir. Unutulmamalıdır ki uzun periyot kabızlık sorunu ortaya çıkabilecek hemoroit, barsak kanseri, barsak tümörleri vb muhtemel hastalıkların birinci belirtisi olabilir. Evvelce müdahale edildiğinde hastalığı şimdi oluşmadan önlemiş olmak mümkün olabilmektedir.

Günde ne kaç kere tuvalete ziyareti olağan?

Günde 1 defa tuvalete gitme, 2 yahut 3 sefer tuvalete gitme kadar olağan olarak kabul edilir. Şayet 3 seferden fazla tuvalete gidiyorsanız ya da haftada 2 den az tuvalete gidiyorsanız bunun bir sıkıntıya işaret edebileceğini bilmeniz gerekir. Bunun da önemli bir sorun olması için en az 3 aylık vakit zarfında haftada 3 ün altına düşen tuvalet rutini gerekir. Uzun devir kabızlık hemoroit sorunu olarak karşımıza çıkabilir ve bilindiği üzere bu durum bağırsak kanserine de yer hazırlamaktadır.

Geleneksel tuvaletler en sağlıklısı!

Alaturka tuvaletlerde fazla vakit geçirememeye bağlı olarak barsak tembelliği daha az yaşanır. Çağdaş tuvaletlerde kitap okuma, tuvalette uzun müddet kalma imkânı ıkınma mühletini ve de vakit içinde sirkülasyon sistemini tembelleştirir. Çağdaş tuvaletleri kullanım metodu epey kıymetli. Alaturka tuvaletlerde dizin karın bölgesine basınç yapması ile barsaklarınız daha rahat boşalır. Birebir durumu çağdaş tuvaletlerde yakalamak ismine ayağınızın altına yükseklik koymanız yahut alaturka tuvaletlerdeki konumu yakalayacak biçimde öne hakikat eğilmeniz dışkılamayı kolaylaştıracaktır.

Barsaklarınızı eğitin!

Bedeniniz kendini birçok duruma adapte etmeye çalışır. Barsaklarınız da bu türlü. Bilhassa seyahat halinde imkânlarınızın yetersizliği ile tuvalet gereksinimini karşılayamamanız bu duruma adaptasyon sağlayan barsaklarınızda bir müddet düzensizliğe neden olabilir. Bu nedenle barsaklarınızı eğitin. Tıpkı saatlerde beslenmeye, tıpkı ölçüde su tüketmeye, tıpkı saatlerde tuvalete gitmeye çalışın.

Kabızlık sorunu yaşıyorsanız onu sofralarınızdan eksik etmeyin!

Bağırsak hareketlerini artırmada besin kümeleri ortasında posanın kıymeti hayli fazla. Posa içeren besinlere hayatınızda sıklıkla yer verin. Örneğin, her öğün zerzevat tüketin. Kesinlikle gün içinde kabuklu ve kuru meyveleri tercih edin. Tam tahıllı eserleri tercih edin. Dikkat etmeniz gereken en kıymetli nokta da posanın tek başına barsak hareketleriniz üzerinde tesiri olmayacağıdır. Su tüketmediğiniz takdirde posa alımını artırmanızın barsak hareketleriniz üzerinde kıymetli bir tesiri olmayacaktır. Günde en az 2 lt su tüketilmesi posanın tesirini artırmaya kafidir.

Çok çiğneyin!

Besinleri âlâ çiğneyin, âlâ çiğnenen besinlerin barsaklardan sindirim emilim ve atılımı daha kolay olacaktır.

Kabızlığa karşı hangi besinler!

Siyah erik, incir, kayısı, keten tohumu, ravent, sebzeler, kepek, yaban arpası, kefir, fasulye, nohut, mercimek kabızlık sorunu yaşadığınızda tüketebileceğiniz tesirli besinler ortasındadır. Unutulmamalı ki gaz yapan şeyler kabızlığa uygun gelirken, kabızlığa uygun gelen şeyler gaz yaparbilir.

Sizin hareketiniz, barsağınızın hareketi demek!

Hareketsizlik bedenin güç muhtaçlığını düşürür ve bedeniniz buna nazaran ekonomik çalışır. Bu ekonomik yaklaşım barsaklarınızın hareket etmesi için gerekli olan enerjiyi bulamamasına kadar gidebilir. O yüzden hareketinizi artırmanız barsak işlevleriniz için de değerli bir etken olarak karşımıza çıkar.

Depresyonunuzun sebebi kabızlık olabilir!

Serotonin hormonunun barsaklarda üretildiği, barsağın ikinci beyin olduğunu artık bilinen bir gerçek. Kabızlık sorunu yaşıyorsanız memnun hissetmezsiniz. Şayet rutin hayatınıza daima depresif, huzursuz, gerginseniz barsak hareketliliğinizi gözden geçirmenizi artık birçok araştırma söylüyor. Kabızlık probleminiz varsa depresyona karşı antidepresana başlamak üzere kolay bir yol denemek yerine kabızlığı önleyici bir hayat biçimi belirlemeniz daha kalıcı ve kolay bir tahlil yolu olacaktır.

Kullandığınız ilaçların tesirini bilin!

Son periyotta birdenbire gelişen kabızlık sorununuzun sebebi yeni kullanmaya başladığınız bir ilaç olabilir. İlaçların prospektüslerini okuyun. Depresyon ilaçları, sistemli kullandığınız tansiyon ilacı, demir hapları kabızlık sorunu yaşamanıza neden olabilir. Bu ilaçları kullanırken akşam saatlerinde tercih edin ve kuru kayısı, kuru erik yahut incir üzere bol posalı bir meyve tüketin.

Başa dön tuşu