6 Maddede Kurutulmuş Meyveyi Tanıyın

  1. Kurutulmuş meyvelerin lif vitamin ve mineral kıymetleri çok yüksektir ayrıyeten kurutulmuş meyveler yüksek hasarlı hücreleri onarmada misyonlu olan antioksidanları da yüksek ölçüde içerirler.

  2. Kurutulmuş meyve tüketimi içeriğindeki lif oranının yüksekliği sayesinde doygunluk hissine erişimi kolaylaştırır ve kilo verme üzerinde tesiri gözlemlenmiştir.

  3. Kurutulmuş meyveyi alırken şeker eği yapılıp yapılmadığına dikkat etmek kıymetlidir zira kimi kuru meyveleri daha tatlı ve cazibeli hale getirmek için şeker eği yaparlar meğer kuru meyveleri tüketmek konusunda bunun sağlıklı olmadığını savunanlar sıhhatsiz olmasına sebep olarak içerisindeki şeker ve kalorinin yüksek olmasını gösterir. Bedene fazla şeker alınması da bizlerin istediği bir şey değildir. Bedene alınan şekerin denetimsiz olması kilo alımı, şekerin yükselmesi, obeziteye bağlı oluşabilecek hastalıklara yer hazırlar.

  4. Kurutulmuş meyveye formunun ve renginin bozulmaması için sülfit ekleyen üreticiler vardır. Sülfit kimi bireylerde mide krampları, deri döküntüleri üzere şeylere sebep olabilecek seviyede hassasiyet oluşturabilir. Ancak bu noktada sülfit alımını önlemek için kuru meyvenizi seçerken imajına, renklerinin canlı duruyor olmasına biçiminin bozulmamış olmasına kanmamalı ve daha cansız renkte olanları seçmeyi tercih edebilirsiniz.

  5. Kurutulmuş meyveler kalori ve şeker bakımından yüksek yiyeceklerdir bu yüzden kurutulmuş meyveleri tüketirken porsiyon denetimine dikkat edilmezse kilo alımı, kan şekeri istikrarında bozulmalar meydana gelebilir.

  6. Meyve kurutulurken vitamin, mineral, lif üzere besin ögelerinin korunur ama C vitamini maalesef istenildiği kadar korunamaz.

Kuru Erik

Lif potasyum A ve K vitaminleri açısından varlıklı yüksek lif içeriği ve sorbitol denilen emilimi neredeyse hiç olmayan şeker alkolünü barındırmasından ötürü doğal müshil tesiri yarattığı bilinmektedir. Dışkılama sıklığını arttırıcı tesiriyle kabızlığı gidermede çok tesirlidir. LDL kolesterol yani makûs huylu kolesterol oluşumunu engelleyerek kalp ve damar hastalıkları ve kansere karşı esirgeyici tesir gösterir.

Kuru Üzüm

İçerisinde A,B,C vitaminleri, demir, potasyum üzere bir çok vitamin ve minerali ayrıyeten yüksek oranda da lifi barındırır. Glisemik indeksi düşük orta ortasında yer aldığından kan şekerinin ani değişimlerini mahzurlar. Daha fazla dolgunluk hissi yaratır ve bu yüzden kilo alımı ve tip2 diyabet riskini azaltır.

Kuru Kayısı

A, B, C, E vitaminlerinin yanı sıra demir, kalsiyum, fosfor mineralleri ve lif içeriği açısından varlıklı bir besin. Cildi güzelleştirir ve kalp sıhhatini hami tesire sahiptir.

Kuru meyveler lif, vitamin, mineral oranları yüksek, besleyici besinler olsa şeker oranının, kalorisinin yüksek olması ve kurutulma halleri yüzünden tehlike arz edebilirler. Yeniden de cips, çikolata, bisküvi üzere başka sıhhatsiz atıştırmalıkların yerine tercih edilebilecek besinlerdir. Bu noktada yanlışsız prosedürlerle kurutulmuş olan kuru meyveleri tercih etmek, kurutulmuş meyveyi alırken ambalaj ardındaki yazıları okuyup şeker eksiz olanını tercih etmek ve şeker eksiz olanı almış olsak bile porsiyon denetimine dikkat ederek tüketmeyi öneririm.

Stj.Dyt.Gözde Çiftçi

Günde Ne Kadar Tüketmeliyim?

Günlük tüketimi için taze meyve porsiyonunda azalmaya gidin. Ülkü kilodaysanız 5 porsiyondan azamî 2 porsiyonunu kurutulmuş meyveye ayırın. Zayıflama diyetlerinde günlük 1 porsiyon sizin için ülkü olacaktır.

Başa dön tuşu