Diyette Tokluk Hissini Arttıran Besinler

Diyet yapamayan bireylerin en büyük düşüncelerinden biri açlık hissetmektir. Bu nedenle de diyet yapmaktan korkarlar. Lakin bu periyotta sizi tok tutan besinleri tercih ederseniz, aç kalmadan kilo verebilirsiniz.

Peki, tok tutan besinler nelerdir?

Protein kaynakları, yağlı tohumlar, birtakım zerzevat ve meyveler tokluk hissinizi arttırır.

YUMURTA

Yumurta, anne sütünden sonra gelen en kaliteli proteindir. Protein oranı yüksek olduğundan, zayıflarken sizi tok tutabilecek en değerli besin kaynağıdır. Bilhassa kahvaltıda yumurta tükettiğinizde, gün içinde aldığınız kalori oranı da düşmektedir. Yumurtayı haşlanmış yahut az yağda omlet formunda tercih edebilirsiniz.

SÜT – YOĞURT

Süt ve yoğurt, düzgün birer protein kaynaklarıdır. Diyet yaparken metabolizmanızı hızlandırır ve tokluk hissi verirler. Bu nedenle günde 2-3 porsiyon süt- yoğurt tüketmeye itina gösterin. Süt ve yoğurt birebir vakitte yeterli birer kalsiyum kaynaklarıdır. Yapılan çalışmalar kalsiyumun kilo randımanını kolaylaştırdığını ve bölgesel olarak incelttiğini göstermektedir. Hasebiyle bu besinleri diyetinizde bulundurmanız tok kalmanıza ve kilo vermenize yardımcı olur.

ET – TAVUK – BALIK

Protein kaynaklarının başında gelen et, tavuk ve balık diyette sizi tok tutacak besinler ortasındadır. Bilhassa omega 3 açısından çok güçlü olan balık, tokluk hissi vermenin yanında, kalp – damar sıhhatinizi da korur. Haftada 2 gün kırmızı et, 2 gün balık, 3 günde tavuk eti tercih edebilirsiniz. Izgara yahut haşlama halinde pişirmeniz kilo veriminize yardımcı olacaktır.

KURUBAKLAGİLLER

İyi birer bitkisel protein kaynağı olan bakliyatlar(kuru fasulye, nohut, barbunya, yeşil mercimek), lif açısından çok zengindir ve tok kalmanıza yardımcı olur. Birebir vakitte kolesterol düşürücü özelliği olan bakliyatları, haftada 1 gün tüketmeye ihtimam gösterin. Haşlayarak salatalarınıza katabilir yahut yemeğini yapabilirsiniz.

YAĞLI TOHUMLAR

Yağlı tohumlardan bilhassa badem, ceviz ve fındık diyetlerde tok tutan besinler ortasındadır. Bu yağlı tohumlar güzel birer mineral kaynağıdır ve kaliteli yağ asitlerini içerirler. Birebir vakitte kalp- damar sıhhatini korurlar. Bilhassa orta öğünlerde tercih ederseniz, daha tok kalmanıza yardımcı olacaktır. Lakin, ismi üzerinde yağlı tohum olduklarından porsiyon ölçüsüne dikkat etmeniz gerekir. Orta öğünlerde 1 avuç kadar tüketmeniz kâfi olacaktır.

YULAF EZMESİ

Lif açısından çok varlıklı olan yulaf ezmesi, zayıflama diyetlerinde tok tutabilecek en bedelli besinlerdendir. Düşük kalorili olan yulaf, bağırsaklarınızın çalışmasını ve kilo vermenizi kolaylaştırır. Kahvaltıda yahut orta öğünlerde, süt yahut yoğurda karıştırarak tercih edebilirsiniz.

TARÇIN

Yapılan çalışmalar, tarçının kan şekerini dengelediğini göstermektedir. Bilhassa diyet yaparken, tatlı gereksiniminizi baskılamak emeliyle tarçını tercih edebilirsiniz. Suyunuza ve çayınıza kabuk tarçın atarak, gün boyunca tokluk hissi sağlayabilirsiniz.

Başa dön tuşu