Alkali Beslenme

Alkali beslenme kavramının kullanımı çok eski vakitlere dayanmaktadır. Araştırmalara bahis olan bu diyet çeşidi bedendeki birden fazla mekanizmayı etkileyen pH istikrarına odaklanmıştır.

Alkali diyetin savunucuları alkali besinlerin başta kalsiyum metabolizması olmak üzere kanser, yük kaybı, büyüme hormonu eksikliği, ağrı üzere rahatsızlıklar üzerinde olumlu tesirlerinin olduğunu belirtmektedirler. Bu görüşün yanlışsız olmadığını kanıtlama ismine aksi çalışmalar da mevcut olup beslenme yetersizliği yahut ortoreksiya üzere yeme bozukluklarına yol açabileceğini vurgulanmıştır.

Alkali diyetin temeli, kimi besinlerin daha az birtakım besinlerin ise daha fazla tüketilmesi unsuruna dayanmaktadır. Bu çeşit diyet et, süt ve eserleri, yumurta, tam tahıl ve işlenmiş besinlerin tüketiminin azaltılmasını; zerzevat, meyve ve bakliyat tüketiminin artırılmasını önermektedir.

Alkali diyet içeriğinde şeker, tuz ve et tüketimi büsbütün yasaklanmamakta, yalnızca ölçüsü azaltılmaktadır.

Asit formundaki pestisit, antibiyotik ve hormonlara maruz kalan besinlerin yerine organik besinlerin tercih edilmesi gerektiği savunulmaktadır. Lakin günlük beslenmemizde yalnızca alkali besinlerin yer alması yerine dört besin kümesinden da alınmak üzere karışık beslenme daha sağlıklı olacaktır.

Ağırlık kaybı ile ilgili araştırmalar epey az olmasına karşın içerdiği besin ögeleri ile kemik ve böbrekler üzerine yararlı olabileceği belirtilmiştir.

İdeal Alkali Beslenme Planı

Her öğünde asit oluşturan yiyecekleri, alkali oluşturan yiyeceklerin dörtte biri oranında tutmak ülküdür. Kilo kaybetmek için yapılan alkali diyet boyunca bu orana uyulmalıdır. Kilo verdikten ve bedendeki asit yükünü azalttıktan sonra, üçte bir oranına geçilebilir. Yani asit yapan yiyeceklerin üç katı kadar alkali yapan yiyecekler tüketilmelidir. Genel sıhhat durumu âlâ olduğu sürece bu oran uygulanabilir. Lakin diyabet, arterit, damar sertliği yahut ağır gerilim üzere genel sıhhat durumunu etkileyen faktörler varsa asitlenme yüksektir. Bu durumda asitli yiyeceklerin ölçüsü düşük tutulmalı, alkali yiyeceklerin dörtte birinden fazla alınmamalıdır.

Başa dön tuşu