Tiroid Etkileri

Tiroid bezi boynumuzun önünde bulunan kelebek halinde bir iç salgı bezidir. Tiroid bezinin görevi
tiroid hormonlarını üretmek, depolamak ve gerektiğinde kana vermek ve böylelikle metabolizmamızı
denetim altında tutmaktır. Tiroid bezinden salgılanan hormonlar T3 ve T4 hormonlarıdır. Tiroid
bezinden salgılanan tiroid hormonlarının kanda pahasının az yahut çok olması durumunda kimi tiroid hastalıkları oluşmaktadır; hipertiroid ve hipotiroid kişinin sıhhat ve ömür kalitesi üzerinde değerli tesirleri olan hastalıklardır.

Hipotiroid:Tiroid bezinin az çalışmasına ve bu nedenle tiroid hormonlarını az üretmesine ve sonuçta kanımızda tiroid hormonlarının (T3 ve T4) düşük olması durumuna tiroid yetmezliği yahut tıp lisanında hipotiroidi denir. Hipotiroidizm, toplumda % 4.6 oranında bulunur. Bunun çoğunluğunu başlangıç halindeki yahut hafif derecedeki tiroid bezi yetmezliği (sadece TSH yüksek lakin T3 ve T4 olağan olması) oluşturur. Tiroid yetmezliği tiroid fazla çalışmasından daha çok görülür ve nodüllerden sonra en sık görülen tiroid hastalığıdır. Bu hastalığın bayanlarda görülme oranı erkeklere oranla 3 kat daha fazladır.

Hipertiroid: Tiroit bezinin gereğinden fazla çalışmasına bağlı olarak tiroit hormonlarının fazla ölçüde üretilip kana salınması sonucu ortaya çıkar. En değerli reaksiyonlarından biri metabolik suratın artması ile kilo kaybı görülmesidir. En çok karşılaşılan şikâyetler ortasında tiroitlerin kâfi çalışmamasına bağlı olarak çıkan kilo sorunları geliyor.ancak bilinenin bilakis tiroit sorunu,doğru tedavi ve beslenme sistemiyle kilo vermeye mahzur değil! Bununla bir arada dikkat edilmesi gereken mevzu ise, beslenmende yapılacak yanlışlıklar,tiroit sorunlarıyla müsabaka riskinizi arttırabilir. Tiroid hastaları hekim denetiminde uyguladıkları ilaç tedavisinin yanı sıra ömürleri boyunca beslenmelerine de dikkat etmek durumundadırlar. Tüketecekleri yiyeceklerin çeşit ve ölçüsü hormon düzeylerini etkileyebilmektedir.

Bu nedenle;
Kan bulgularınıza, hayat şeklinize, kullandığınız ilaçlara uygun kâfi ve istikrarlı bir beslenme
programı uygulamalısınız, bu örüntü karbonhidrat, protein, yağ, vitamin-mineraller ve lifden zengin
olmalıdır. Balık ve keten tohumu tiroid hastalarının beslenmesinde yer alması gereken besinlerdir.
Derisiz tavuk,yağsız kırmızı et tüketimi de yeniden sağlıklı beslenme çerçevesinde bedenin protein, demir ve başka vitamin muhtaçlığının karşılanması için ehemmiyet taşımaktadır. Kişinin yaşına, aktivitesine,
ihtiyacına uygun oranlarda günlük beslenme planı içinde bulunmalıdır. Doymamış yağ asitlerinin, bilhassa omega-3, tiroid işlevlerini düzenleyici özelliği artık bilinmektedir. Bu nedenle daha fazla balık tüketmeye çalışın. Haftada en az 2 sefer balık, öteki günlerde ise derisiz tavuk, hindi, yağsız kırmızı et tüketin. Zerzevat ve meyveleri mevsiminde, taze tüketin.

Sıklıkla hipotiroidi ile birlikte görülen kolesterol sorununa bağlı olarak kolesterolden yoksul, posa
içeriği yüksek bir diyet örneği tercih edilir.

*Selenyum minerali de tiroid hormonu için kıymetli rol oynamaktadır. Selenyumundan yetersiz
beslenildiğinde kanda T4 ve TSH hormonu yükselir, T3 hormonu düşer. İyot ve selenyum eksikliği
birlikte görülürse hastalığın şiddeti daha da artmaktadır. Selenyum düzeyinin düşmemesi için balık, karides, dana karaciğeri, hindi ve dana eti, mercimek, mantar, susam, ceviz, ay çekirdeği ile tam tahıllar selenyum kaynağı besinlerdendir.Kabızlık, yüksek posalı diyet tercihini takviyeler, lakin yüksek posa dışardan alınan tiroid hormonlarının emilimini engelleyebilir. Hipotiroidi hastalarında sıklıkla karşılaşılan bir sorun da bireylerde görülen ödemdir. Bunun için bu bireylerde sıvı tüketimi arttırılmalı, tuz tüketimi ve kullanılacak tuzun tipi açısından tabibe danışılmalıdır.

Başa dön tuşu