Antiaging Etkisiyle Yaşlanmanızı Geciktirecek 8 Mucizevi Besin

Avokado

E vitamininden varlıklı olması sebebiyle güçlü bir antioksidan özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde hür radikalleri bedenimizden uzaklaştırarak cildin korunmasını ve yenilenmesini sağlar. Ciltte yaşlanmayı geciktirici tesiri vardır.

Tüketilmesi gereken miktar: Günde ½ avokado tüketebilirsiniz. (1 meyve yerine )

  • Yaban mersini

Yaban mersini C ve E vitaminlerinden güçlü antioksidan içeriği çok yüksek bir meyvedir. Bedenimizdeki hür radikallere karşı savaş açarak taze bir cilt sağlamaktadır. Ayrıyeten potasyum, demir, folik asit ve lif açısından güçlü bir kaynaktır

Tüketilmesi gereken ölçü: Günde 2 yemek kaşığı kadar yaban mersinini 1 meyve hakkınız olarak tüketebilirsiniz

  • Lahana, Karnabahar, Brokoli, Kırmızı turp, Su Teresi, Maydanoz

Vücuttan toksin atılmasına yardım ederler. Bu sayede taze ve genç bir cilt görünümü kazandırırlar. Ayrıyeten kanser hücrelerine karşı hami tesirleri vardır.

Tüketilmesi gereken ölçü: Günlük 8 yemek kaşığı kadar haşlanmış olarak ya da zerzevat yemeği biçiminde tüketebilirsiniz.

  • Sarımsak

Güçlü antioksidan özelliğiyle bedenden hür radikalleri uzaklaştırır. Cildin yenilenmesini sağlar. Bunun yanı sıra kanser hücrelerine karşı hami (özellikle mide ve prostat kanserlerine karşı koruyucu), kalp damar hastalıklarını önleyici, makus kolesterol düzeylerini düşürücü tesirleri de vardır. Kanın pıhtılaşmasını engelleyerek kan akışını düzenler.

Tüketilmesi gereken ölçü: Her yemeklerinizin içerisine tat ve aroma katmak gayesiyle kullanabilirsiniz.

  • Zencefil

Batılı ülkelerde besin olarak kullanılmasının yanı sıra ilaç olarak da kullanılıştır. Güçlü antioksidan özelliğinin yanı sıra, sindirim ve sirkülasyon sisteminin düzenlemesine yardımcı olur. Bağışıklık sistemini geliştirerek beden direncini arttırır. Yapılan çalışmalara nazaran kanser hücrelerini önleyici tesirleri bulunmaktadır. Romatizmal ağrıların hafifletilmesinde değerli tesiri bulunmaktadır.

Tüketilmesi gereken ölçü: Sıcak su ile demleyerek günde 1-2 bardak formunda tüketebilirsiniz.

  • Sert Kabuklu Yemişler (ceviz, fındık, badem, Antep fıstığı, yer fıstığı)

Bitkisel proteinler, fitokimyasallar, antioksidan vitaminlerden varlıklı olması cilt yapısını yenilemesi ve tazeliğini sağlamasının yanı sıra; sindirim sistemini düzenlemek, bağışıklık sisteminin gelişimine katkı sağlamak ve makûs kolesterol düzeylerini düşürmek üzere kıymetli tesirleri bulunmaktadır. Ayrıyeten yeniden cilt yapısını yenileyen mineralleri de içinde barındırır. Bilhassa selenyum, magnezyum, potasyum sayılabilir.

Tüketilmesi gereken ölçü:

Ceviz: 1 avuç (2-3 adet kabuklu ceviz)

Fındık: 7-8 adet (özellikle çiğ tercih etmemiz daha az kalori almamızı sağlayacaktır.)

Fıstık: 7-8 adet

Badem: 7-8 adet (özellikle çiğ tercih etmemiz daha az kalori almamızı sağlayacaktır.)

  • Soya Fasülyesi

‘’Genistein ve daidzein’’ bileşenlerini içerisinde barındırmasından ötürü güçlü bir antioksidan özelliği taşımaktadır. Son yıllarda kansere karşı hami tesirinden bahsedilmektedir. Yeniden menopoz periyodundaki bayanlarda östrojen düzeylerinin çok düşmesini engelleyerek kanser hücreleri(özellikle meme) oluşumunu engellemektedir. Alzheimer, osteoporoz ve kalp hastalıklarına karşı esirgeyici tesiri vardır.

  • SU

Su, bedenimizdeki toksinleri uzaklaştırarak cildin yenilenmesini ve güzelleşmesine sağlamakta en kıymetli etkendir. Tekrar organlarımızın fonksiyonlarını düzgün bir formda yerine getirebilimesi için günlük uygun ölçülerde su tüketimi gereklidir.

Tüketilmesi gereken miktar: Rastgele bir sıhhat sorununuz yoksa

Erkekler için: günde yaklaşık 3 litre (13 su bardağı kadar)

Bayanlar için: günde 2.2 litre (yaklaşık 9 su bardağı )

Dikkat: Birtakım hastalıklarda sıvı kısıtlaması gerekebilir. Örneğin: Böbrek hastalıkları, Kalp yetmezliği ve teneffüs sorunları üzere. Bu tıp hastalığı olan bireyler için farklı ölçüler uygulanmalıdır.

Başa dön tuşu