Cumhurbaşkanının Ek Gösterge Belirleme Yetkisine Mahkemeden İptal Kararı!

Geçtiğimiz yıl temmuz ayında yürürlüğe giren bir kanunla, öğretmen, polis, hemşire ve din görevlileri gibi bazı meslek gruplarının ek göstergeleri 3600’e çıkarılmıştı. Ayrıca, birçok kamu görevlisinin ek göstergelerinde 600 puanlık artış yapılmıştı. Bu düzenleme, 5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanunu’nun ek 70. maddesine eklenen bir fıkra ile gerçekleştirilmişti.

Eklenen fıkra, Cumhurbaşkanına ek gösterge gruplarını değiştirme, personel kanunlarında yer alan ek göstergeleri yeniden düzenleme ve oranları üç katına kadar artırma yetkisi vermişti. Ancak Anayasa Mahkemesi, bu düzenlemeyi iptal etti.

Bu kararla birlikte, ek gösterge düzenlemeleri için yetki Cumhurbaşkanından alındı.

AYM ANAYASA’YA AYKIRI BULDU

Anayasa Mahkemesi, CHP Grubu’nun başvurusu üzerine yaptığı incelemede, Cumhurbaşkanı’na yetki veren düzenlemeyi Anayasa’ya aykırı bularak iptal etti.

AYM’nin gerekçeli kararında, Anayasa’da güvenceye bağlanan mülkiyet hakkının ekonomik değer ifade eden ve parayla değerlendirilebilen her türlü mal varlığı hakkını kapsadığı belirtildi. 5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanunu’ndaki tazminat yansıtma oranlarının mülkiyet hakkı kapsamında olduğu kaydedilen kararda, bu oranları ayrı ayrı veya birlikte üç katına kadar artırma, ek gösterge gruplarını değiştirme ve ek göstergeleri yeniden düzenleme yetkisinin Cumhurbaşkanı’na verilmesinin mülkiyet hakkına yönelik bir sınırlama anlamına geldiği vurgulandı.

10 Ve 20 Liralık Madeni Paralar mı Geliyor?

10 Ve 20 Liralık Madeni Paralar mı Geliyor?

gazetememur

Başa dön tuşu