Bağırsaklarımızın Baş Düşmanı Kabızlık

Tıp lisanında bağırsak hareketlerinin yetersiz olması olarak açıklanan kabızlık seyahatlerde, hastalıklardan kaynaklı, gerilimli durumlarda, vaktin yetersiz olduğu anlarda ve gibisi birçok durumda oluşmaktadır. Asıl olay hudut ve kasların misyonunun tam olarak yerine getirememesidir. Bu durumu düzenlemek için yapılacak birkaç kolay tahlil mevcuttur.

  1. İlk olarak günlük alınan sıvı ölçüsüne dikkat etmelisiniz.

  • Gün içerisinde kâfi sıvı alımı olmadığı vakitlerde bağırsaklarda oluşan püre bir mühlet sonra sertleşmeye başlayacak, bu da kabızlığa yol açacaktır. Uzun periyodik seyahatlerde, ateşli hastalıklarda, çok sıcak olan ortamlarda beden sıvı kaybına girecektir. Bu durumlarda da kaybedilen sıvının yerine konması bağırsak sıhhati için epeyce kıymetlidir.

  1. Bağırsakları yavaşça dürterek onlara çalışma isteği uyandıran besinleri diyetleriniz eklemelisiniz.

  • Diyet lifleri olarak isimlendirdiğimiz besinler bağırsak hareketlerini düzenlemektedir. Bunun için lif ölçüsü yüksek olan tam tahıllı eserlerin, kuru baklagillerin, zerzevat ve meyvelerin tüketimine dikkat etmelisiniz.

Kabızlığın esas nedenlerinden olan yüksek ölçüde şeker içeren eserlerin tüketimini kısıtlamalısınız.

  1. Probiyotik dediğimiz bağırsağımız için faydalı bakterileri içeren besinlerin tüketimine dikkat etmelisiniz.

  • Ev üretimi yoğurt,peynir, kefir, sirke, turşu, şalgam, tarhana üzere besinler doğal olarak probiyotik içermektedir. Diyetlerinizde bu besinlere yer açmaya çalışın.

  1. Hareket etmeyi ihmal etmeyin.

Yapılan araştırmalarda tesirli bir formda spor yapmak, bağırsağın ölçülü bir formda çalışmasına yardım etmektedir.

  1. Gün içinde tertipli tuvalet alışkanlığı edinin.

  • Tuvalete gitmeyi ertelemek bağırsaklarda oluşan hareketin engellenmesine neden olacaktır. Bu da kabızlığın oluşmasında epey tesirlidir. Zira bağırsaklar planlı bir halde çalışmaya odaklıdır. Gün içerinde muhakkak bir saati ( bilhassa sabah saatleri) bu durum için belirlemeniz ve bunu alışkanlık haline getirmeniz bağırsak sıhhati için hayli kıymetlidir.

Tüm bu belirtilen unsurlara dikkat ettiniz lakin hala bir kabızlık durumu mevcutsa kesinlikle bir doktora müracaatınız. Beklide sorunun kaynağı bir diyabet ya da tiroit bezinden kaynaklı ortaya çıkan bir durum olabilir. Öteki bir neden de bağırsaklarınız genetik olarak besinleri yavaş transfer ediyor olabilir.

Bağırsak hareketlerini hızlandırmak için ufak bir tanım de benden gelsin o vakit:

Sabahları aç karnına içeceğiniz bu su bağırsakları hareketlendirecek tıpkı vakitte metabolizmanızın hızlanmasında tesirli olacaktır.

*15-16 sap maydanoz

*1 tam limon suyu

*1 bardak suyu blenderden geçirin sabahları sistemli olarak tüketin.

Başa dön tuşu